Kategorie: Wszystkie | Dawno przeczytane | Film | Notki | Składanki | Wycieczki
RSS
piątek, 26 lutego 2010
Vol 20 troche reggae na minione wakacje

01 - Gabriel Rios - Baby Lone Star.
Gabriel Rios pochodzi z Puerto Rico. Przechodząc przez kilka zespołów, rozpoczynając swoją karierę w Puerto Rico, przeniósł się do Ghent w Belgii, gdzie zyskał wielką sławę swoim solowym albumem - okrzyknięto go nawet najlepszym belgijskim piosenkarzem roku 2006. Oto Baby Lone Star - teledysk.

02 - Koop - Come to me.
Koop to jazzowo elektroniczny duet ze Szwecji. Come to me pochodzi z ich trzeciego albumu z wokalizą Yukimi Nagano z zespołu Little Dragon. Teledysk.

03 - Marika - Moje Serce.
Marika to dziewczę z Łomży, która buja się w rytmie reggae. Z jej płyty solowej Plenty, utwór Moje serce - teledysk.

04 - Jehro - I Want Love.
Jehro pochodzi z Marsylii. Wypłynął twórczo w Londynie. Wrócił do Francji, a osiadł w Paryżu. Obrazek z muzyka.

05 - Gabriel Rios - Angelhead.
Kolejny utwór Gabriela i
teledysk.

06 - Dubska - Avocado.
Zespół reggae:
dziewięciu chłopaków z Bydgoszczy. Oto teledysk. Opowiedz mi o smaku chleba razowego z pastą avocado - to takie rześkie i prawdziwe.

07 - Little dragon - Test.
Zespół ze Szwecji z pół krwi Japonką Yukimi Nagano (wspomnianej powyżej) na wokalu. Nagrali już dwie płyty. Z debiutanckiej, utwór dziesiąty - teledysk.

08 - Malia - Purple Shoes.
Malia pochodzi z Malawi. Po przeniesieniu się do Anglii nagrała swoje trzy albumy. Oto rewelacyjny teledysk w samych tylko butach.

09 - Des Moines - Co mi ludzie powiedzą.
Zespół ten powstał w Warszawie. Sprawnie przeczesują się przez styl reggae, nakładając go na swoje melodyjne kompozycje bez zbytniej przesady. Z płyty Mahijo, pierwszy utwór. Warto zapoznać się z całą ich płytą Mahijo.

10 - The Kids - We Will Rock You.
Dziecięca wersja znanego hitu oraz
radosna animacja.

11 - Managga - Proszę.
Oto zespół Managga. Przez to właśnie, że muzyka ich nie jest krystalicznie czystym reggae, bo z dodatkiem alternatywy i może i funku, staje się bardzo charakterystyczna. Mimo, że z całej płyty tylko te trzy następujące po sobie utwory uważam za udane, nie kładę krzyżyka, tylko czekam cierpliwie. Oto, jak
niewiele znalazłem o nich. Proszę z obrazkiem w tyle.

12 - Managga - Czaj czaj.
Teledysk do utworu ich najlepszego moim zdaniem.

13 - Little Dragon - No love.
W małym przerywniku, drugi utworek z ich pierszej plyty. No love
z obrazkiem.

14 - Managga - W Matni.
Zdradzę Ci gdzie jest to miejsce, które wszystkich zjedna. To nie jest daleko, więc chodź, za powieką już nigdy nie będziesz musiał się chować.
Obrazek W matni.

15 - Marika - Siła Ognia.
Wyżej wspomniana Marika wypłynęła na tym utworze, a utwór to całkiem pozytywny, czyste reggae.
Teledysk z tekstem.

16 - RJD2 - work it out.
Na zakończenie
RJD2 producent, muzyk, piosenkarz z Filadelfii. Z płyty trzeciej Work it out w formie teledysku.

poniedziałek, 15 lutego 2010
Ciężkie polskie historie

Niedziela 09/10/26. Tatarak (2009)

Na początku miała powstać tylko ekranizacja opowiadania Iwaszkiewicza, o tataraku. Wydażył się jednak dramat w życiu odtwórczyni jednej z głównych ról, w życiu Krystyny Jandy. Film, ekranizacja opowiadania oraz życie prywatne twórców filmu splotły się w jeden obraz . Tak oto powstał kolejny film Andrzeja Wajdy. Zdania są podzielone. Jedni mówią, że pan Wajda jest już za stary i powinien pozwalać młodym reżyserom tworzyć filmy. Inni zaś są zdania, że ekshibicjonizm dramatu Krystyny Jandy nie był potrzebny. Ja jestem odmiennego zdania. Było to odważne połączenie, polegające raczej na odwadze w podzieleniu się bólem niż chęcią zdobycia dobrego tematu na film czy też zastąpieniu drogi innym twórcom; ani Janda, ani Wajda nie musi już nic nikomu udowadniać – on z resztą moim zdaniem i tak zaskoczył tą nowatorską formą filmu o filmie, o tataraku, kojarzonym czasem ze śmiercią.

Piątek 05/06/09. Przemiany (2003)

Oto drugi film reżysera Nieruchomego Poruszyciela. Pierwszy, Patrze na Ciebie Marysiu, o tytule raczej coś miłego przynoszącym na myśl, pokazuje, że lekkimi rzeczami reżyser ten nie ma zamiaru się zajmować. W Przemianach opowiada historię trzech sióstr żyjących pod jednym dachu z matką, w sielskim domku otoczonym pełnym słońca ogrodem. Tak wygląda pierwszy dzień Snauta (Jacek Poniedziałek), obecnego chłopaka jednej z sióstr, Wandy (Katarzyna Herman). Wie on jednak doskonale z jej opowiadań, że dom ten jest wyżerany jakąś traumą, a mężczyźni nie mają w nim dobrej opinii. Druga mieszkająca tam siostra Marta (Maja Ostaszewska), żona Tadeusza, jedynego mężczyzny w obejściu, który nie ma odwagi być mężczyzną, decyduje się na niebezpieczną grę, którą oboje ze Snaut’em rozpoczęli. Trzecia siostra, Basia, cierpiąca na cukrzycę, pozostawiona z córką, którego ojca tylko ona zna, kumuluje w sobie kwas, jaki tworzy każdy członek tej małej traumatycznej społeczności. Snaut jest jedynym, który jest w stanie zburzyć to, zatrząść tym, doprowadzić do progresywnego kataklizmu.

Czwartek 09/07/03. 33 sceny z zycia (2008)

Tylko dlatego, że temat kreci się wokół choroby nowotworowej, śmierci i wynikającego z tego alkoholizmu – z tych tylko powodów film ten ma być genialny? Mnie to tylko zastanawia. Trzeba mieć dystans do siebie i swojej choroby i to właśnie robi Małgorzata (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik) i jej rodzina. Film rozpoczyna się spotkaniem rodzinnym - frywolne żarty, swoboda na ile pozwalają granice wzajemnych kompromisów, a może wewnętrznych zahamowań. Od początku widać pustelniczy charakter Adriana, przyjaciela rodziny i raczej nastoletni, „poklepująco przyjacielski” związek Julii (Julia Jentsch) i Piotra (Maciej Stuhr). Julia jest córką Małgosi. Gdy wszyscy dowiadują się o raku matki, wszyscy trzymają jakby dystans do tego, nie rozpaczają, nie chodzą zasmuceniu, a nawet stroją sobie z matki żarty – możliwe, że chcąc się zasłonić przed bólem, starają się nie pokazać po sobie przyziemności, jaka pozostaje w nas walce z rakiem i tylko inteligencko się do niej odnoszą, bo czym jest to z perspektywy wszechświata? Gdy jednak Gosia umiera wymęczona chemioterapią, roztrzaskuje ta śmierć wszelkie panujące między nimi związki, maski spadają. Życie czasem może nie być piękne.

14:08, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 lutego 2010
Jonathan Carrol „Muzeum psów”
 • Geniuszom wszystko wolno.
 • ... w głębi duszy zdajemy sobie sprawę z własnej głupoty, poświęcamy zbyt wiele czasu albo na ukrywanie tego, albo na udowadnianie, głównie sobie, że tak nie jest.
 • Dlaczego właściwie ludzie tak bardzo lubią drogie trumny i pogrzeby? Usiłujemy robić dobre wrażenie – aż po grób.
 • Można nawrócić diabła w innej osobie, ale nie w sobie samym.
 • Dlaczego zawsze chcemy być gdzie indziej, niż jesteśmy?
 • Magia jest po prostu tym, czego nie wiesz, ...
 • Życie najlepsze jest wtedy, kiedy zaskakuje i kiedy czekamy na to, co wydarzy się w następnej kolejności.
 • ... oczekiwanie to najlepsza rzecz, na jaką warto liczyć.
 • ... prawdziwą wartość drugiego człowieka odkrywamy dopiero wtedy, kiedy już go nie ma.
 • ... im większym się jest indywidualistą, tym większą się ma szansę na swego rodzaju nieśmiertelność.
 • Radość z obsesji polega na tym, by wysiąść z niej raz na jakiś czas, złapać oddech i zobaczyć, co się robiło w środku swego tornada.
 • Ponieważ marzenia nigdy nie są wyraźne, kiedy się stają rzeczywistością, zawsze są też rozczarowaniem.
 • Duma zawsze poprzedza upadek.
 • ... nie chodzi oto, żeby tworzyć, ale żeby rozumieć.
 • Wszystkie cuda potrzebują widowni. Takiej, która potrafi je docenić.
piątek, 05 lutego 2010
vol 19 sferycznie - rytmicznie

01 - 2raumwohnung - Sasha (Sex Secret).
Jest do
duet z Berlina. Mają na końcie już sześć albumów.
Zwabiło mnie do nich ich podobienstwo do zespołu Goldfrapp, a że dodatkowo tak ładnie po niemiecku spiewają, proszę, oto z albumu Es wird Morgen, utwór siódmy -
teledysk.

02 - Stateless - Exit.
Posiadają tylko jeden album na koncie, ale moim zdaniem jest to album bardzo zajmujący. Pochodzą z miasta Leeds i są po prostu genialni.
Oto Stateless i z tego jedynego albumu utwór drugi, o narodzinach czy też odrodzeniu - obrazek.

03 - Goldfrapp - Crystalline green.
Jako źrodło podobieństwa do 2raumwohnung, oto
Goldfrapp, brytyjski zespół tworzący muzykę elektroniczną, znany już od 10 lat, od ich wielkiego albumu Felt Mountain. Z ich drugiego albumu Black Cherry utwór Crystalline green i niech to trwa, niech się rozpływa.

04 - I Was A Cub Scout - Pink Squares.
Duet ten męski pochodzi również z Anglii. Z jednym albumem na koncie zwanym I Want You to Know That There Is Always Hope, z którego to proponuję utwór czwarty, w formie świetnego wycinankowego teledysku. To chyba jakis przeprosinowy album, bo chłopak tak ładnie prosi by go nie zostawiano.

05 - Stateless - Bloodstream.
Kolejny utwor z ich debiutanckiego albumu, taki o przenikaniu sie wzajemnym -
teledysk.

06 - 2raumwohnung - Wir sind die anderen.
Wracam do duetu z Berlina i proponuję z albumu Es wird Morgen, utwor trzeci -
teledysk.

07 - 2raumwohnung - Spiel mit.
I raz jeszcze, z utwór drugi -
teledysk.

08 - Stateless - Bluetrace.
By ukazać niesamowitą przestrzenność tego zespołu, jeszcze dwa utwory zamieszczam. Ten jest utworem numer dziewięć z ich jedynej plyty. Wersja
z obrazkiem.

09 - Stateless - prism_#1.
Z kolei ten jest utworem spod numeru jeden z tej samej płyty i wnim to podmiot liryczny boi się pozstać sam -
teledysk.

10 - Goldfrapp - Strict Machine.
Kończę podwojnym ukłonem w stronę Goldfrapp oraz prośbą by ta grupa nie szarzała. Z ich drugiego albumu Black Cherry, utwór ósmy -
teledysk.

11 - Goldfrapp - Train.
...oraz z tego samego albumu, utwór drugi -
na żywo.

12 - 808 State - Azura.
Pozstawiam trzy powyższe grupy, do których sie wyraźnie przyczepiłem i teraz
oto muzycy tworzący muzykę elektroniczną pochodzący z Manchesteru. Wokalu do tej piosenki użyczyła Lou Rhodes, która akurat z tego samego miasta pochodzi - teledysk.

13 - Cloud Cult - Chemicals Collide.
Jest to
eksperymentalny zespół rokowy z Minnesoty. Eksperymentalny, czyli bardzo bogaty brzemieniowo, instrumentalnie, tematycznie. Z ich siodmej plyty The Meaning of 8, utwór trzeci - teledysk.