Kategorie: Wszystkie | Dawno przeczytane | Film | Notki | Składanki | Wycieczki
RSS
wtorek, 15 lutego 2011
Pustki duszy

Piatek 10/06/26. Happiness (1998)  -

Istnieje lista stworzona przez Premiere, dwudziestu pięciu najniebeczniejszych filmów. Film ten znajduje się na tym, ale dowiedziałem się o tym dopiero po jego obejrzeniu. Podszedłem doniego jak do mozliwie ciekawego, epizodycznego filmu, o życiu kilku ludzi powiązanych ze sobą przypadkiem, znajomością, sąsiedztwem lub też więzami rodzinnymi. Film ten w istocie przedstawia życie takich właśnie osob, ale bardziej jako ludzi zawierających w sobie pustkę, wypalenie, brak czegoś bardzo ważnego w sobie. Z zewnątrz różnią się oni podejściem do życia, poziomem uśmiechu, powierzchownego poczucia celu, sensu w życiu. W środku jednak każdy z nich jest wydrążony z emocji. Joy mimo swojego imienia będącego odpowiednikiem ‘zadowolenia’, zadowolenia z życia nie odczuwa. Jej siostra, promieniejąca Trish wydaje się być szczesliwą matką i żoną, ale nie zgadza się to z perwspektywą jej kochającego męża Billa, drapieżcy starającym sie nie folgować swojej prawdziwej naturze. Jej druga siostra, pisarka Helen (Lara Flynn Boyle), wydaje się być kobietą sukcesu. Ta jednak szczęścia rowniez nie czuje. Jak tonąca brzytwy stara się z niepowiedzeniem stworzyć go ze swym chorobliwie erotycznie w nią zapatrzonym sąsiadem Allenem (Philip Seymour Hoffman), którego to z kolei chce zwabić w swoje mocarne sidła inna jego sasiadka, aseksualna Kristina. Wszystko oblepione jakby pajeczyną popadania w coraz wiekszą nicość, w której jedynym zajęciem jest przelewanie pustego w próżne. 

Czwartek 10/06/18. Up in the Air (2009)

Ryan (George Clooney) pracuje jako pośrednik w zwolnieniach między szefami firm a ich wybranymi do zwolnień pracownikami. Dla szefów zadanie to jest za personalne, za trudne, a Ryan profesjonalnie przedstawia zwolnionym "nowe szanse tylko co czekające na nich", napełnia ich głęboką motywacją wielkiej przyszłości jaka na nich czeka poza murami starej firmy. Sam Ryan swoje życie poza pracą w większości spędza na lotniskach. Mieszkanie odwiedza tylko sporadycznie, nie czując się w nim jak u siebie. Mieszka sam i nie zastanawia się nad partnerem dopóki nie spotyka Alex (Vera Farmiga), która równie często korzysta z linii lotniczych. Nawiązuje się między nimi romans bez zobowiązań, spotkania w poczekalniach lotniczych, zapełnianie samotności poczekalni w miłym towarzystwie. Pojawia się jednak trzecia osoba dramatu, młoda, pełna pomysłów Natalie, która chce usprawnić system zwolnień, kontaktując się ze zwolnianymi tylko i wyłącznie za pomocą kamer internetowych. Przed jednak tak diametralną zmianą poleci z Ryanem w podróż by móc poczuć jak to jest zwolnić kogoś oko w oko, bez cyfrowych zasłonek. Film do pewnego momentu jest bardzo dobry, tylko czuje sie w nim amerykańskość. Na szczęście jednak, w pewnym momencie ukazuje sie z zupełnie innej perspektywy, pokazującej coś więcej niż formalność, pokazując duszę, napełnienie jakiego tak bardzo potrzeba Ryanowi.

Piatek 10/09/17. Cold Souls (2009)

Paul Giamatti (odgrywajacy tutaj samego prawie-siebie) cierpi na przygniecanie duszą. Właśnie pracuje nad sztuką Wujaszek Wania i wcielanie się w bohatera rosyjskiego dramatu w tej sytuacji jest dla niego nie do zniesienia. Dowiaduje się jednak o trudnej do brania na serio ofercie – możliwości przechowania duszy. Otóż klinika, która oferuje to, umożliwia swym starganym przez duszy ból klientom przechodzanie duszy, gdy ona jest zbyt wielkim ciezarem. Paul decyduje się to uczunic. Po operacji staje się wolny, radosny, bezproblemowy, ale też i pusty. Nie potrafi odegrać już roli w sztuce. Wraca do banku dusz i prosi o zwrot swojej duszy.  W wyniku pewnych błędów w systemie przechowalni nie może niestety dostać swojej własnej, ale w zamian, na jakis czas zostaje mu pożyczona dusza rosyjskiej poetki. Dzięki tej duszy odnosi niesamowity sukcec na premierze spektaklu, jednakże bagaż, ciężar tej duszy rosyjskiej jest dalece bardziej nie do zniesienia - woli już swojej wlasnej duszy ciężar. Gdy domaga się jej zwrotu okazuje się że zaginęła. Na szczęście dowiaduje się, lub też wiedziony wizjami sennymi, jakoby odtworzeniami z duszy rosyjskiej poetki, kontatkuje się z nielegalną przewozniczką dusz, ktora szmugluje "w sobie" dusze z Rosji (gdzie zostają one skupowane za pieniądze) do Ameryki, a jego dusza, dusza Paula Gamatiego, stała się zachcianką kobiety właściciela banku dusz w Rosji - zapragnęła ona bowiem mieć duszę amerykańskiego aktora.14:42, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 lutego 2011
Tove Jansson „Lato Muminków”

(przekład – Trena Szuch-Wyszomirska)

 • ... rozpiłowanie własnego sufitu to zajęcie trochę niesamowite, lecz jednocześnie sprawiające dużą przyjemność.
 • Na co komu stół bez krzeseł albo krzesła bez stołu?
 • ... dlaczego zawsze miałoby się dziać tak, jakeśmy do tego przywykli.
 • Drzwiami powinno się gdzieś wchodzić, a schodami gdzieś dojść.
 • Mały drań jest o wiele lepszy, bo łatwiej go stłuc.
 • Jak to jednak przyjemnie móc robić coś dla kogoś.

czwartek, 10 lutego 2011
vol 37 Polacy Po Angielsku

01 - Sistars - Listen to your heart
Siostry Przybysz nagrały ten utwor w 2006 a on nadal mi się podoba. Z drugiej i na razie ostatniej ich płyty A.E.I.O.U. teledysk utworu.

02 - Pinnawela - You can dance
Paulina Przybysz nagrała dwa lata później solową płytę Soulahili (po której pojawiała się płyta solowa jej siostry Natu - Maupka Comes Home). Z niej to, utwór You can dance - teledysk.

03 -  The car is on fire - Lets be friends
Jest to 
bardzo wyjątkowy rokowy zespół z Warszawy. Nagrali już trzy albumy i z ich trzeciega zwanego Ombarrops! utwór siódmy - obrazek.

04 - Afromental - I've Got What You Need
Ta grupa funk, regge ... soulowa pochodzi z Olszyna. Nagrali dwa albumy. Z pierwszej plyty The Breakthru nagranej w 2007 utwór ósmy - na żywo z ulicy oraz obrazek z brzemieniem jak z płyty.

05 - Marysia Sadowska - Crazy Girl
Marysia, wielka gwiazda Tęczowego Music Boxu. Na szczęście ma większe aspiracje i możliwosci i mam nadzieję że dobrze popłynie. Nagrała już 9 solowych albumów. Oto śpiewa utwór Komedy, Crazy Girl nadając mu nową jakość - na żywo - a oto oryginał Komedy.

06 - Pati Yang - Stories From Dogland
Moja ulubiona
Wrocławska Brytyjka z najnowszego, już dwuletniego (trzeciego z kolei) albumu Faith, Hope + Fury utwór trzeci - teledysk.

07 - Czesław spiewa - Caravan
Czesław Mozil, Polak z Dani, który miedzy innymi przez swój zniekształcony akcent jest tak szczególny. Może nie tyle jego duńskość to uczyniła, ale też i śląskość matki i ukraińskość ojca. Z płyty drugiej Pop utwór dziesiąty - z obrazkiem.

08 - Gaba Kulka - Hat, Meet Rabbit
Genialna Gabriela.  Jest córką znanego polskiego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki. Po mniej slawnym albumie Out z 2006go nagrała Hat, Rabbit i zmiażdżyła. Z tej plyty utwór tytułowy - obrazek.

09 - Ania - bang bang
Prawdziwa i jedyna taka Ania nagrała 3 albumy z bardzo pozytywnym odbiorem. Jej ostatni czwarty album Ania Movie jest hołdem oddanym starym filmowym przebojom. Mnie zahaczył Bang Bang. Oto on z teledyskiem.

10 - Silver Rocket - Hello
Zespoł ten stworzył Mariusz Szypura po tym jak jego wczesniejszy zespół Happy Pills został zawieszony.  Dzieli on ze swoimi współtworcami estetykę "undergroundu jak i inteligentego popu".  Nagrali już cztery albumy. Z płyty Unhappy Songs z udziałem Kasia Nosowskiej utwor Hello - obrazek.

11 - Pinnawela - James Dean
Na nie koniec trzy panie raz jeszcze. Paulina Przybysz z jej solowego albumu - utwór trzeci - obrazek.

12 - Ania - Give me your love
Ania z ostatniego albumu, utwór trzeci - obrazek.

13 - Pati Yang - Summer Of Tears
Pari Yang z ostatniego albumu - utwór pierwszy - obrazek.

środa, 09 lutego 2011
Nowe milosci

Wtorek 10/11/09. The Secret in Their Eyes (2009)
Benjamin Esposito dręczony nierozwiązaną przeszłością zaczyna pisać powieść o pewnej sprawie zabójstwa. Pracował on kiedyś nad sprawą małżeństwa Morales. Liliana została zgwałcona i zamordowana, a Esposito obiecał jej mężowi Ricardo że mordercę dosięgnie sprawiedliwość. Zbiegiem okoliczności przegladając album malżeństwa Morales spostrzega mężczyznę, który na zdjęciach nigdy nie spuszczał wzroku z Liliany. To kieruje go na właściwy trop, na trop mordercy. Jednakże sprawiedliwość w rękach człowieka jest nierówno ważona i często bywa, że zbrodnię winnego unieważnia ponad innymi. Życie Esposito nie zmieniło się jednak w tym czasie tylko przez to morderstwo. Jego szefowa Irena stała się w tamtym czesie bardzo dla niego istotna, ale równie bardzo niedosiężna. Niemoc zagrodziła mu droge...

Piatek 10/11/05. The Fall (2006)
Alexandria, pochodząca z biednej rodziny mała dzwieczynka, która ze złamanym ramieniem właśnie przebywa w szpitalu na przedmieściach Los Angeles, nawiązuje malowniczą znajomość z tajemniczym człowiekiem, z Royem, kaskaderem wczesnych niemych filmow. Opowiada on jej niesamowicie barwne historie którymi  wyrywa ją z okowów rzeczywistości. Czyni to jednak w zamian za jej pomoc, którą to niestwiadoma jej wartości dziewczynka mu udziela, a pomoc ta jest ukojeniem jego nieuleczanego żalu w sercu. W opowieściach swych snuje on historię bandyty w czarnej masce, który wraz z poznanymi w podróży towarzyszami pragnie zemścic się na gubernatorze zwawym Obżydliwcem. Każdemu z towarzyszy uczyni ów gubernator nieprzebaczalne nieczęście, zło, które może być odpłacone tylko śmiercią gubernatora. Jest to więc podróż, którą może się skonczyć tylko czyjąś śmiercią. Zaś Czarny Bandyta szukający pomsty za śmierc swego brata zostaje zwiedziony przez niewolnicę gubernatora, siostrę zakonną Ewelyn i to nieznacznie zwalnia pościg za gubernatorem. Podczas opowieści Roya w głowie dziewczynki personel szpitala, pacjenci, goście przemieniają się w postacie z opowieści. Fikcja przerasta rzeczywistość. Jednym z istotniejszych czynników rewelacyjnosci tego filmu są niespotykane kostiumy wykreowane przez Eiko Ishioka. Stworzyła ona swoje kostiumy-dzieła również do filmu Dracula (1992) oraz The Cell (2000), który to z kolei został również wyreżyserowany przez Tarsem'a Singh'a. Dodatkowo The Fall oparty jest na bułgarskim filmie Yo ho ho Valeriego Petrova.

Piatek 10/10/30. Pu-239 (2006)
Film ten powstal na podstawie opowiadania Kena Kalfusa  "PU-239".  W tytule jest zawarta nazwa izotopu plutony potrzebnego do budowy bomby atomowej. Film opowiada o Timofey'u który pracuje w ściśle tajnej, w bardzo złym stanie technicznym elektrowni nuklearnej w okolicy Moskwy. Zostaje narażony na promieniowanie podczas próby naprawienia poważnej usterki. Szef placówki oświadcza że nie został on groźnie napromieniowany, ale na podstawie podejrzeń o próbę sabotażu zawiesza go bez odprawy. Przyjaciel Timofeya obwieszcza mu jednak prawdę – został on napromieniowany dziesięciokrotnie silniejszą dawką, a tego rzędu dawka jest niestety śmiertelna. Świadomy swojej bliskiej śmierci Timofey wykrada plutonium by sprzedać go na czarnym rynku w Moskwie, po to by zapewnić godne życie swojej kochanej żonie i synowi po swojej nieuchronnie bliskiej śmierci.  W Moskwie spotyka miejscową gangsterską plotkę, Shiva, który obiecuje mu skontaktować go ze swoim bossem. Shiv podobnie jak Timofey ma ukochaną kobiete i dziecko, którego jest prawdopodobnym ojcem. Obaj starają się ratować swoją rodzine przed nieodracalnym rozpadem, ale jest to walka o bardzo źle wróżącym starcie.

09:42, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
sobota, 05 lutego 2011
Stanisław Lem „Golem XIV”
 • ... człowiek okazuje się w obronnych systemach – elementem opóźniającym właściwą reakcję.
 • Owad przychodzi na świat „zaprogramowany do końca” – instynktami – którym podlega bezrefleksyjnie. Człowiek natomiast musi się właściwych zachowań dopiero uczyć – lesz ta nauka ma skutki usamodzielniające : człowiek może bowiem z postanowienia i wiedzy zmieniać dotychczasowe programy działania.
 • Człowiek, skazany na życie wśród samych dzieci, doszedłby w końcu do poczucia dojmującego osamotnienia.
 • [kultura] jest to taki wynalazek, który urabia po swojemu własnych, a oni o tym nie wiedzą, kiedy się zaś dowiedzą, traci absolutną moc nad nimi, a oni dostrzegają próżnię, i ta właśnie sprzeczność jest opoką społeczeństwa.
 • Sensem przekaźnika jest przekaz.
 • Budowane jest mniej doskonałe od budującego.
 • ... ofiarność, miłosierdzie, litość, samozaparcie jako wyrazy altruizmu są egoizmem gatunku ...
 • Pierwszym obowiązkiem Rozumu jest nieufność wobec siebie.
 • ... zawsze łatwiej otworzyć zamek pomyślany od rzeczywistego, ale z kolei łatwiej otworzyć rzeczywisty zamek, niż go znaleźć, jeżeli nikt jeszcze nic o nim nie wie.
 • ... niczego tak sobie nie życzycie, jak dowiedzieć się o tym, czego nie możecie się dowiedzieć!
 • Każdy, kto nie jest jednym z was, może być tylko w takim stopniu dla was zrozumiały, w jakim się uczłowieczy.
 • ... wiedza, uzyskana przedwcześnie, jako nieuzgadniana za już zdobytą, jest bezwartościowa, bo pouczany dostrzega tylko sprzeczność między tym, co wie, i tym co mu oznajmiono.
 • Niewiedza o niewiedzy towarzyszy nieustępliwie poznaniu.