Kategorie: Wszystkie | Dawno przeczytane | Film | Notki | Składanki | Wycieczki
RSS
piątek, 27 listopada 2009
vol 14 Dobra sferyczna energia

01. Yeah Yeah Yeahs - Gold Lion
Jest to alternatywny zespół z Nowego Yorku. Mają trzy albumy na swoim koncie. Wokalistka Karen Lee Orzolek urodziła się w Południowej Korei z ojca Polaka i matki Koreanki. Oto pierwszy utwór z albumu drugiego, Show Your Bones, pod tytułem Gold Lion. Ładny teledysk gdzie muzyka zaczyna się w 40stej sekundzie

02. Say Hi (To Your Mom) - Northwestern Girls
Say Hi to zespół indie-popowy ze Seatle. Mają już ...6 albumów na koncie. Oto utwór z albumu piatego, a teledyskiem jest przejażdżka samochodem z muzyką w tle.

03. Yeah Yeah Yeahs - Dudley
Jeszcze trzy razy przypomnę o tej grupie. Siódmy utwór z albumu drugiego Show Your Bones,
na żywo niestety.

04. Grizzly Bear - Two Weeks
Grizzly Bear to wielce klimatyczny kwartet z Brooklynu. Nagrali już trzy albumy. Z albumu najnowszego Veckatimest, Two Weeks.

05. Fink - Sort Of Revolution
Fink, czyli
Fin Greenall, to angielski muzyk z Brighton. Oto wersja utworu z obrazkiem.

06. Grizzly Bear - While you Wait For the Others
Z albumu Veckatimest, utwór dziesiąty i jest
teledysk.

07. Grizzly bear - Cheerleader
Raz jeszcze z albumu Veckatimest,
utwór piąty.

08. The Horrors - Sea Within A Sea
The Horrors pochodza z Anglii czyniąc rock psychodelicznym. Z drugiego albumu Primary Colours, utwór dziesiąty.

09. Yeah Yeah Yeahs - Maps
Z albumu Fever to Tell, utwór dziewiąty
z obrazkiem.

10. Grizzly Bear - Knife
Z albumu Yellow House, utwór trzeci,
teledysk.

11. Joy Division - Love Will Tear Us Apart
Zespół
legendarny, utwór wielki. Oto teledysk.

12. The Horrors - Who Can Say
Raz jeszcze The Horrors z albumu Primary Colours, tym razem utwór trzeci,
teledysk do utworu.

13. Gogoll Bordello - Through The Roof 'n' Underground
Gogoll Bordello założony w Nowym Yorku przez emigrantów ze wschodniej Euroby, albumów nagrał już przynajmniej trzy albumy, a na pewno cztery. Z ich albumu drugiego, Multi Kontra Culti vs. Irony, jak i za ścieżki dzwiękowej do filmu Everything Is Illuminated, bajeczka.

14. Yeah Yeah Yeahs -  Y-Control
Yeah Yeah Yeahs po raz ostatni, z albumu Fever to Tell,
utwór dziesiaty.

czwartek, 19 listopada 2009
Knut Hamsun „Głód”
 • Każda roślina nosi odmienną, właściwą sobie cechę konania, wywołaną powiewem zimna.
 • Trudno brać odpowiedzialność za każdy przelotny błysk myśli …
 • … są natury delikatne, żyjące subtelnością, a umierające od brutalnego słowa.
 • Ubóstwo wyostrza pewne właściwości duszy …
 • Inteligent biedny jest lepszym obserwatorem od bogatego. Biedak musi na każdym kroku śledzić podejrzliwie słowa ludzkie, toteż jego uczucia i myśli pracują dzielniej, jego słuch i odczuwanie doskonali się; nabywa doświadczenia za cenę raz, jakie odnosi jego dusza …
środa, 18 listopada 2009
Nienawiść rodzi nienawiść.

Piątek 28/05/09. La haine (1995).

Film w reżyserii Matheiu Kassovitz’a o trzech kumplach na francuzkich multi-etnicznych przedmieściach. Żyd Vinz (Vincent Cassel), Algierczyk Saïd i Murzyn Hubert, wędrują po przedmieściach Paryża w oczekiwaniu cudu. Film obejmuje dzień z ich życia. Rankiem dowiadują się, że podczas zamieszek ostatniej nocy ich kumpel został cięzko raniony przez policjatów. Z niepokojem oczekują na wieści albo o poprawie jego zdrowia, albo o jego śmierci. Wszystko splata się wokół zgubionego w czasie tych zamieszek policyjnego pistoletu, którego to posiadaczem staje się Vinz. Buzuje w nim wściekłość, szuka możliwej drogi zemsty na policjantach z użyciem ich własnej broni. Hubert zaś nienawiści nie chce szerzyć, a przemocy rozlewać nie pragnie. Panuje nad swoją agresją (pomaga mu boksu trenowanie) i ma największą z tej trójki szansę na wydarcie się z jak piętno na ciele wypalonego osiedla, gdzie młodzi walczą o wolność z policją. Bowiem pojęcie braku wolności rodzi się w ich głowach z nudów, braku rozładowania, braku zainteresowań ich kształcących, których zaspokajanie i wzniecenie nie jest możliwe na zapomnianych przez miasto biednych przedmieściach. Trzeci z nich, Saïd stara się znaleźć łączność między tą dwójką, wspólne pole działania między Vinza wściekłością i spokojem Huberta. Nie ułatwia tego policja, która w chamski i ubliżający sposób ich traktuje, nie ukrywając rasizmu i pogardy, naznaczając ich przestępczością w krwi płynącą.

Słyszeliście historię o facecie, który spadł z drapacza chmur? Spadając piętro za piętrem mówił sobie, póki co nie jest źle, póki co nie jest źle. Nie jest bowiem ważnym jak spadasz, ale jak lądujesz.

Piatek 28/05/09. Ghosts... of the Civil Dead (1988)

Film stworzony na podstawie scenariusza Nick’a Cave’a. Opowiada o specyficznym więzieniu, w którym nie panują zwyczajne więzienne ostre reguły. Wygląda on raczej jak obiekt wypoczynkowy, z możliwością swobodnego przemieszczania się. Nie jest to film o przemocy w więzieniach, ale o tym, co tą przemoc rodzi. Obrazuje rzeczywistą rolę, jaką wiezienia maja w społeczeństwach. Krok za krokiem od tej pewnej swobody więziennej, strażnicy i więźniowie stają się coraz bardziej brutalni wobec siebie. Swoboda ich otwartych cel, zaopatrzonych w książki, telewizję, rzeczy do szczęścia w niewoli potrzebne, zamienia się w stopniowe ograniczanie, przemieniając je w puste okratowane jamy, gdzie w przestrzeni wspólnej, do niedawna zajmowanej przez stół do ping-ponga, pojawia się klatka dla najbardziej rozwścieczonych więźniów. Wszystko prowadzi do uargumentowania istnienia więzień pod bardzo zaostrzonym nadzorem. Ludzie bez praw społecznych, tak zwani, martwi społecznie zachowują się jak żarłoczne zwierzęta, walczące o skrawki przyjemności, godności, życia.

Wtorek 26/05/09. Made in Britain (1982)

Szesnastoletni skinhead Trevor (debiut rewelacyjny Tim Roth’a) i jego konfrontacja z autorytetami. Osadzony w specjalnym obiekcie (centrum rozwoju) za wybryki rozboju i wandalizmu nie wyraża w żadnym stopniu poczucia winy, chęci zadośćuczynienia. W jego rozumieniu dobrze zrobił, wie, co widzi i rozumie jak bardzo zakłamani są Ci, którzy chcą go zreformować, wcisnąć w standardowy szablon przykładności i posłuszeństwa szkole, państwu, społeczeństwu. Doskonale wie, co chce zrobić, kogo chce zniszczyć, z czym walczyć, czemu się nie poddawać. Czuję w sobie niezłomną siłę napędzaną wściekłością i obrzydzeniem do innych, do ludzi poddających się jego wrogom, współgrającym z tymi, którymi on gardzi. Przedstawiana mu jest konkretna droga nauki szacunku do autorytetu prowadząca od szkoły. Jeżeli się, bowiem człowiek powoli przeciwstawia każdej władzy autorytarnej, ta na drodze sądowej, od wieku młodzieńczego, doprowadzi buntownika do więzienia, zniewolenia, odebrania wszelkich praw społecznych, wszystko zostaje zamknięte w błędnym kole ubóstwa, zbrodni i więzienia. Życie w społeczeństwie to umowa posłuszeństwa za obiecaną opiekę. Buntuj się temu, ale nie niszcz tego, jeżeli innym w tym dobrze. Niemoc pragnienia samowoli w miejscu, gdzie wprowadza się swój sposób bycia na przekór i szkodę innym rodzi gniew i nienawiść za każdą pojawiającą się przeszkodą, której niszczenie zwiększa siłę niszczącą.

14:57, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 listopada 2009
vol 13 Na podróże dzwięków falowanie

01. Annie - Chewing gum.
Anne Lilia Berge Strand pochodzi z Bergen w Norwegii. Oto jej guma do żucia, z Anniemal , albumu pierwszego.

02. Cage the elephant - Aint no rest for the wicked.
Chłopaki pochodza z Kentucky, a utworek wydaje mi sie warty zainteresowania.

03. James Yuill - No Surprise.
James, mało jeszcze znany artysta, ale bardzo charakterystyczny i genialny nawet. Oto jego utwór jeden.

04. Martina Topley Bird - Need One.
Martina, wspolpracowala poczatkowo z Tricky. Ma dwa solowe albumy na koncie. Oto wersja na żywo z organkami, oraz studyjna z obrazkiem

05. Fight like apes - Battlestations.
Zespol pochodzi z Dublinu. Oto utwor szósty z albumu : Fight Like Apes and the Mystery of the Golden Medallion. Wersja
z obrazkiem.

06. Metronomy - A thing for me.
Duet pochodzi z Anglii. Piosenka z ich drugiego albumu, a teledysk jakże innowacyjny.

07. Martina Topley Bird - Carnies.
Raz jeszcze Martina, tym razem w
galaretkowym teledysku.

08. James Yuill - This Sweet Love.
James, po raz drugi
z teledyskiem.

09. The Ting Tings - Be The One.
The Ting Tings nieodparcie. Oto 
teledysk duetu z Anglii.

10. Emiliana torrini - Birds.
Islandka mieszkajaca w Cambridge
śpiewa mając slajdy we tle.

11. Yoav - Adore Adore.
Yoav pochodzi z Izraela. Cały jego album solowy Charmed & Strange zasluguje na wiele uwagii. Brzmiacy jak elektroniczny, bit swój Yoav wytwarza na pudle rezonansowym gitary. Oto Adore.

12. Pati Yang - All thats is thirst.
Patrycja Grzymalkiewicz Hilton, byla Wroclawianka. Hilton troche latwiej w Londynie wymówić, gdzie spokojnie sobie Pati nagrywa. Z albumu Silent Treatment utwor trzeci.

13. Santogold - Lights out.
Santi z Filadelfii. Z wielkiego albumu
utwór siódmy.

14. Annie - I Know Your Girlfriend Hates Me.
Raz jeszcze Annie z niealbumowym
utworem.

15. Lady Sovereign - 9 to 5.
Z pewną niepewnością podaję ten utwór. 
Louise Amanda Harman, raperka z Londynu, z piosenką z bardziej strawialnego albumu drugiego.

piątek, 06 listopada 2009
Nielegalny Miś

Pomnik Misia Uszatka został, dnia 24 października 2009 roku przy ulicy Piotrkowskiej 87 w Łodzi odsłonięty. I wszystko byłoby cacy, wszysko było tip-top, gdyby na postawienie jego została wyrażona zgoda Rady Miejskiej. I na cóż jego 60 kilogamów pięknie rzeźbionego brązu obrazującego dobrodusznego przyjaciela dzieci, gdy podług prawa polskiego nazwane to zostanie samowolką, a studio filmowe Se-Ma-For przykładnie ukaranym zostanie?

14:36, czokczok , Notki
Link Dodaj komentarz »
Wiktor Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu”
 • … wielu ludzi zadowala sam widok tych, którzy widzą …
 • … najlepszym sposobem na to, aby publiczność czekała cierpliwie, jest zapowiedź, że przedstawienie rozpocznie się za chwilę.
 • … nic nie sprzyja marzeniu jak wędrówka śladami ładnej kobiety, kiedy człowiek nie wie, dokąd ona idzie.
 • Człowiek, który w kieszeni swojej nie czuje najmniejszego nawet ciężaru sakiewki, śmiało wkracza w każdą przygodę.
 • Czas jest ślepy, a człowiek głupi.
 • … matki często najbardziej kochają to dziecko, przez które wycierpiały najwięcej.
 • … wszelki wielki ruch ludowy niezależnie od jego przyczyn i celu pozostawia po sobie zawsze, jako osad ostateczny, ducha wolności.
 • Wolna myśl ukształtowana w budowlę – oglądałaby samą siebie paloną ręką kata na placu publicznym, na stosie, gdyby ośmieliła się przybrać nierozważnie formę manuskryptu.
 • Samodzielność jest źródłem wszelkiej wielkości.
 • Co by było na końcu, gdyby wszystko było na początku?
 • Od jednej kropli wina cała szklanka wody różowieje; aby wprowadzić w jednolity stan ducha zgromadzenie ładnych kobiet wystarczy pojawienie się jednej, piękniejszej od nich – szczególnie zaś, jeśli wśród nich znajduje się jeden mężczyzna.
 • Szubienica to waga, która u jednego końca ma człowieka, a u drugiego całą ziemię. Być człowiekiem – to piękna rzecz.
 • Jeślim nie odniósł zwycięstwa – jest to wina Boga, który nie dał równej siły człowiekowi i szatanowi.
 • Kiedy się czyni zło, trzeba je czynić do końca!
 • … dziecko jest częścią wnętrzności matki …
 • … dla matki, która utraciła dziecko, każdy dzień jest tym pierwszym dniem.
 • Bo miłość jest jak drzewo: sama z siebie rośnie, głęboko zapuszcza korzenie w całą istotę człowieka i nieraz na ruinie serca dalej się zieleni.
 • A co najtrudniej pojąć, im bardziej namiętność jest ślepa, tym jest uporczywsza. Wtedy bywa najwytrwalsza, kiedy nie ma żadnej racji istnienia.
 • … pamięć jest źródłem udręczeń zazdrośników …
  Kto się raz przejmie jakąś myślą, ten ją wszędzie odnajduje.
 • … porywcze podmuchy wiatru nie zedrą płaszcza z przechodnia, a słońce pomalutku działając swymi promieniami rozgrzewa go wreszcie tak, że się rozbierze do koszuli.
 • Bo choćby człowiek w nic nie wierzył, zdarzają się w życiu chwile, kiedy wyznaje się tę wiarę, której świątynia stoi najbliżej.
 • Bywają chwile, kiedy ręce kobiety mają nadludzką siłę.
 • Zawsze i wszędzie znajdą się ludzie, którzy wszystko widzieli.