Kategorie: Wszystkie | Dawno przeczytane | Film | Notki | Składanki | Wycieczki
RSS
wtorek, 23 listopada 2010
Wychowanie dzieci, brak komunikacji i przemoc

Wtorek 10/03/30. The Chumscrubber (2005)
Podobno w obecnych czasach średnio każde dziecko nim skończy 18 lat zobaczy 10 tysięcy trupów w telewizji. Oto społeczność cukierkowego amerykańskiego przedmiescia, w ktorej to, w czasie gdy dzieci biorą narkotyki, rodzice pochłaniają zespóły witamin (suplementy diety) utrzymujące balans energii, czytając balansujace, dające im poczucie wyższej harmonii książki. W takim świecie wyrasta grupa nastolatków i żyjących z nimi, ale zupełnie w innych realiach grupa rodziców, którzy nawiązują ze swoimi pociechami nić komunikacji polegajacej na odgórnym przyjmowaniu zupełnego braku problemów. Pewnego dnia jeden z nastolatków, Dean (Jamie Bell), odkrywa ciało swojego kolegi, który powiesił się w swoim pokoju, tuż obok słonecznego przyjecia swoich rodziców. Znajomi Deana ze szkoły porywają dziecko, którego nieobecności rodzice w ogóle nie dostrzegają. Rodzice spoza perfekcyjnego życia, zupełnie niedostrzegają swych dzieci. Samobójstwo, uzależnienie od antydepresantów, czy tez porwanie sa tylko kolejnymi sygnalami alarmowymi. O filmie tym pisze się, że jest sekretnym dzieckiem Donnie Darko i Desperate Housewives. Tytułowy Chumscrubber według twórcy filmu Arie Posin’a, uosabia wszystko co okoliczna społeczność wypiera, czemu zaprzecza lub stara się zignorować, a całość idei wpólnego zaprzeczania rodzi istotę której nie sposób ignorować.

Piątek 05/03/10. Eden Lake (2008).
Prawdziwy horror o jak najbardziej realnym i śmiertelnym zagrożeniu, grupie rozchasanych, samowolnych nastolatków. Jenny i Steve chcą spędzić romantyczny weekend, pod namiotem, nad jeziorem. Znajdują idealne miejsce. Niestety po chwili pojawia się przy nich grupa nastolatków. Na początku są tylko niemiłym towarzystwem, trochę rozwydrzonym, później chamskim i zaczepnym. Ich beszczelne poczucie bezkarności zaczyna wywoływać delikatne przerażenie – gdybanie, do czego to może doprowadzić. Dzieciaki znikaja,  jedanak tylko po to by ukraść i zniszczyś samochód Jenny i Steve’a. Konforntacja z nimi doprowadza tylko do coraz gorszych wydażeń. Calkiem zwyczajne zruganie młodzierzy w obecnych czasach może prowadzić do ich napełnionej wolą zniszczenia niczym nieposkromionej agresywnej reakcji. Dzieci bez opieki, bez podstaw moralnych, bez wzoru, bez systemu nakazów, stają się potworami, których z drugiej strony, zludnie o nic aż tak okrutnego nie sposób podejrzewać.

Poniedzialek 10/08/30. Red (2008).
Avery Ludlow (Brian Cox), samotny wdowiec, spędzający czas ze swoim wiernym i starym jak on psem zwanym Red, pewnego poranka, takiego samego jak każdy jemu podobne, usiadł nad brzegiem jeziora by spędzić czas na spokojnym ryb łowieniu. Pojawiła się jednak trójka nastolatków. Szukając guza, zaczepki, starcia ze starym człowiekiem, nie potrafiąc uczynić mu satysfakcjonującej ich (szczególnie prowodyra) ujmy, bez żadnej przyczyny zabijają jego psa. Na samym początku, mimo że była to dla Avery’ego wielka strata, stara się on odnaleźć chłopca który dokonał tego zimnego mordu, dotrzeć do  jego rodzicow i wpłynąć na nich, by chlopak przyznał się do uczynionej zbrodni. Avery nie chce rekompensaty, tylko zadośćuczynienie moralnego. Chłopak jednak nie przyznaje się, a ojciec, z którego syn takie okrucieństwo wyssał, dyplomatycznie jak na dorosłego (który miażdży ludzi z wiekszym doswiadczeniem  i to całkiem legalnie) wyprowadza Averego bym ten odszedł i nie niszczył spokoju jego rodzinie. Avery jednak postanawia jednak na tym nie zaprzestać. Chce tylko by ten kto zawinił przyznał się - to wszystko. Rodzącemu okrucieństwu nie można popuścić, trzema mu uciąć nogi przy samej dupie. Warto wspomnieć, że okrucieństwo nastolatków rodzi się w grupie. Odosobniony nastolatek jest samotny i słaby. Grupą natomiast dowodzi jeden lub dwoje, przyciskający agresywnym charakterem osobnicy przepełnieni wewnętrznym poczuciem braku wszelakiej wartości, stworzeni przez tłamszącą agresję swoich rodziców. To koło którego biegu czasami nie sposób zatrzymać.

21:53, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 listopada 2010
vol 34 zycie

Oto kolejna ze składanek, chyba o życiu, ogólnie tak.

01. A fine frenzy - Electric Twist.
Oto kryjąca się pod powyższą nazwą
Alison Sudol ze swojej najnowszej plyty, w utworze trzecim, delikatnie, rytmicznie i optymistycznie - teledysk.

02. Costo Rico - Son de la Cabeza.
Zespol
ten został założony w 1999 roku z Barcelony. Oto ich utwór z teledyskiem.

03. Nneka - The uncomfortable truth.
Nneka Egbuna to nigeryjsko niemiecka hip hopowo soulowa piosenkarka. Urodziła się Nigerii, studiowała antropologię w Hamburgu. Ma na koncie juz dwa albymy. Oto jej muzyka z obrazkiem.

04. Des Moines - Boliwia.
Jest to zespół z Warszawy z czterema płytami na koncie. Rozpoczął od stylu poezji śpiewanej i widząc przerost tego nurtu przeszła do regge i rocka. Z tej oto strony mozna pobrać ten bardzo ciekawy utwór, a bardziej się w nim skupiam na głosie wokalistki niż zespołem (proszę szukać na samym dole, album Des Moines -1998, utwór piąty).
Wokalistka ta to Agnieszka Kowalska, która obecnie podobno śpiewa w róznych produkcjach min, w Teatrach Muzycznych w Bydgoszczy i Chorzowie. Nie należy jej mylić z tą Agnieszką niestety. Po Agnieszce śpiewającej tą piosenkę ślad zaginął.

05. Feist - Still True.
Feist, kanadyjska piosenkarka w utworze z pierwszego albumu (niestety ciężkiego do zdobycia) - obrazek.

06. A fine frenzy - Stood Up.
Raz jeszcze
Alison z najnowszego albumu, utwór z obrazkiem.

07. Nneka - Heartbeat.
Tuż za nią raz jeszcze Nneka z płyty No Longer At Ease, utwór z
teledyskiem

08. Emily Haines And The Soft Skeleton - Doctor Blind.
Emily pochodzi z Kanady. Wraz z zespołem w 2006 roku wydała płytę pod tytułem Knives Don't Have Your Back. Z niej to, utwór drugi. Teledysk.

09. Cat power - Lived in bars.
Jest to sceniczny pseudonim amerkanskiej piosenkarki
Chan Marshall. Piękny to i trudny do zapomnienia głos. Poniższy utwór pochodzi z jej siódmego albumu The Greatest. Oto teledysk.

10. Mo Horizons - Sunshine Today.
Jest to latynosko-funkowa
grupa z Niemiec. Oto utwór z ich piątego albumu. Obrazek.

11. Owl City - Fireflies.
Jest ot synth popowy
projekt Adama Younga. Z drugiego albumu utwór dziewiaty. Teledysk.

12. Field Music - Working to work.
To warty uwagi
zespół z Brytani. Z drugiego ich albumu Tones of Town taki oto utworek z obrazkiem.