Kategorie: Wszystkie | Dawno przeczytane | Film | Notki | Składanki | Wycieczki
RSS
wtorek, 20 grudnia 2011
Milosc w trudnych czasach

Poniedzialek 11/07/04 - Bent (1997)
Film rozpoczyna się  w czasie eksterminacji SA, w czasie Nocy Długich Noży. Max i Rudy, para kochanków, żyje w dekadenckich dzielnicach Berlina. Na nieszczęście niewierny Max sprowadza sobie kochasia z SA i doprowadza to do nieszczęsnego znalezienia ich kryjówki przez gestapo. Od tej pory muszą się ukrywać, gdyż w niedługim czasie zaczynają być organizowane przez oddziały SS łapaki. Żydzi, cyganie, homoseksualisci zbierani sa jak bydlo i zawożeni do obozów koncentracyjnych. Gdy Max i Rudy trafiają do teakiego transportu Max by chronić swoją skórę wypiera się znajomości, miłości do swojego kochanka, wypiera się homoseksualizmu. Wie, że musi przeżyć za wszelką cenę, nawet cenę zdrady. Bo co jest ważniejsze w czasie wojny, w sytuacji eksterminacji, własna, czy ukochanej osoby życie? Max wybiera własne życie. Woli być nazanczony żydostwem niż homoseksualizmem. Wie jednak, że w całkowitej samotności nie przeżyje. Poznaje Horst’a, homoseksualistę, który się swych wartości nie wyparł. Pomaga Hosrstowi by uczynić go swoim partnerem niedoli w przedarciu się przez walkę o życie. Załatwia mu i sobie pozbawioną sensu pracę, która jego zdaniem piekło uczyni bardziej znośnym. W odosobnieniu w obozie koncetracyjnym zostaja kochankami, uprawiajacymi miłość bez dotyku, za pomoca rozmowy, słów i wyobraźni.

Piatek 11/03/11 - Mother Night (1996)
Howard Cambell, amerykański dramaturg mieszkajacy przed wojną w Austrii, zostaje zwerbowany przez amerykanski wywiad. Majac niesamowite umiejetnosci literackie, ma za zadanie stać się nazistowskim propagandystą, wygłaszającym w berlińskiej radiostacji rasistowskie, krystalicznie aryjskie audycje przemówienia. Czyni to z wielką sztuką umieszczając w nich zaszyfrowane informacje podkopujące suksesję niemiecką. Gdy wojna się kończy tylko jedna osoba jest w stanie udowodnić prawdę o nim, ale jest to jednak niemożliwe. Przez to, że w czasie wojny uważany był za nieugiętego i dumnego ze swoich poglądów nazistę, będąjest w rzeczywistosci wrogiem III rzeczy, Harry ma pozostać do końca życia z mianem nazisty. W czasie wojny z żoną tworzą samowystarczalną wyspę w morzu wojennej zawieruchy. Nic nie jest dla niego tak ważne jak ta więź, która zostaje rozerwana. Po wojnie, mieszkajac w Nowym Yorku, zostanie dotkniety swoja historia falszywego nazisty, przygnieciony duchem jedynej milosci. „Musisz uważać kogo udajesz, bo w rezultacie bedziesz udawal ze zyjesz.”

Wtorek 11/11/22 - The Reader (2008)
Chlopak, nastolatek, Michael poznaje przypadkiem kobiete. Sa to lata szesciesiate, powojenne. Pomaga mu, gdy ten zapada na szkarlatyne, odwozi go do domu. W podziekowaniu Michael obdarowuje ja kwiatami. Ona zas, niejako odczuwajac jego nieuksztaltowane pragnienia, popycha go do urzeczywistnienia ich. Staja sie kochankami. On jej czyta literarure (niezawsze) piekna, ona slucha, a potem sie kochaja. Pozniej, po tak krotkim romansie, po zniknieciu Heleny, Michael przypadkiem jako student prawa trafia na sale rozpraw. Jest rok 1961 i w Niemcy biczuja same siebie stawiajac przed sad tych, przeciw, ktorym dowody o uczestnictwie w eksterminacji ludzi w obozach koncentracyjnych sa wystarczajaco silne, by ich zgodnie z prawem ukarac, dla przykladu (bo moralnosc jest oplynna jest na tyle plynna ze nie wystarczajaca). Jedna z tych osob jest Hanna. W czasie wojny byla strazniczka wiezienna w obozie koncetracyjnym. Czy w takim wypadku inaczej mozna spojrzec na winna i jak bardzo winna? Niemcy urodzeni na poczatku zeszlego stulecia sa przeciez wspolwinni, wszyscy. Wszyscy? Ktos wiedzial , kto sie domyslal, kto mogl sie dowiedzie, kto nie chcial nic wiedziec?

16:11, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »