Kategorie: Wszystkie | Dawno przeczytane | Film | Notki | Składanki | Wycieczki
RSS
czwartek, 24 marca 2011
Porwania

Wtorek 10/03/16. Gone Baby Gone (2007).
Ben Aflek postanowił swoją ulubioną książkę przenieść na duży ekran, a bratu swemu Casey'owi dał tym samym jedną z głównych ról. Patric urodził się i mieszka w bostońskiej dzielnicy. Zna jej mieszkańców, żyje tym klimatem, w tym sosie swojskości na granicy prawa. Zna biedę, przestępczość, narkomanów, alkoholików. Zostaje detektywem. W jego okolicy dochodzi do zaginięcia małej dziewczynki. Mimo, że z reguły tego typu zleceń się nie podejmuje, zleceń którymi szczególnie zajmuje się policja, wraz ze swoją partnerką Angie postanawia pomóc rodzinie dziewczynki. Nie prosi go o to matka, narkomanka, lecz wujek i babcia dziewczynki. Matka nie wiele dbała o córkę i wolała dawkować sobie kokę i imprezować mówiąc jednocześnie jak ciężko być samotną matką. Patric przeczesuje okolice, wykorzystuje kontakty, stara się współpracować z policją i powoli odkrywa trudną do przyjęcia prawdę. Czasami postępowanie zgodne z prawem kłóci się z postępowaniem zgodnym z wewnętrznym dobrem. Jesteś jak owca pośród wilków. Musisz posiadać wiedzę węża i czystość gołębia by przetrwać.

Piatek 10/03/19. Julia (2008).
Julia (Tilda Swinton) to kobieta stracona, bez przyszłości. Pije by zapomnieć o swoim niewymarzonym życiu. Imprezuje, budzi siębez wspomnien z dnia poprzedniego. Pewnego dnia traci prace. Jej sąsiadka prosi ją o dosyć wymagającą poświęceń przysługę. Synek sąsiadki został jej odebrany i żyje pod opieką dziadka. Powodem tego była jej niepełna stabilność emocjonalno umysłowa. Prosi Julie by ta pomogła jej w uprowadzeniu synka. Julia zgadza się mając w głowie swój własny plan, swoje długo wyczekiwane pięć minut. Postanawia porwać dziecko, ale by tym razem ubić z tego coś dla siebie - porwać dziecko po to by sama szantażować bogatych dziadkow. Rzeczy jednak plączą się nieodwracalnie. Julia stara się panować nad sytuacją, nad chłopcem, nad swoimi emocjami, które wydają się że zostały zupełnie wypalone życiem bez wartości, ale nadal tlą się niezauwazalną iskierką prawości.

Piatek 10/06/11. The Disappearance of Alice Creed (2009).
Film rozpoczyna bardzo dokładnie przemyślana akcja porwania skrupulatnie wybranej Alice Creed, dziewczyny pochodzącej z zamożnej rodziny. Dwóch mężczyzn dokładnie, krok po kroku, umieszczają ją w skrupulatnie przygotowanym mieszkaniu. Przetrzymywana jest przykuta kajdankami do łóżka. Żaden z nich nie rozmawia z nią. Między nimi zaś powoli ukazuje się ich niezrozumiały wzajemny stosunek. Starszy Vic wyraźnie agresywniejszy, po kilku skarceniach młodszego Danny’ego, przeprasza go za zbytnią surowość, tłumacząc ją wymaganiami sutacji. Plan musi się udać. Długo był przygotowywany i żadna wpadka nie może go, nie powinna być w stanie go zaprzepaścić. Dokładne przestrzeganie planu zawocuje oczekiwnanym sukcesem. Jednakże Danny wydaje się jakby mieć wyraźną miękkosc w sobie, skłonność do małych uchybień. Nic dziwnego – utrzymując to w tajemnicy Danny ma skryty swój własny, plan dla siebie i dla Alice, którą bardzo dobrze zna, czego Vic jest zupełnie nieświadomy. To jednak dopiero początek przekierunkowywania akcji filmy. Wartym wspomnienia jest to, że film ten obejmuje tylko te trzy postacie, mimo zmiany miejsca akcji, nikt prócz nich nie pojawia się na ekranie.

08:38, czokczok
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 marca 2011
Tove Jansson „Tatuś Muminka i morze”

(przekład – Teresa Chłapowska)

  • Trzeba być czasem złym, każde najmniejsze stworzenie ma prawo być złym.
  • Wszystko jest przecież fantastyczne. Mniej lub więcej.
  • Dziwne, że ludzie mogą się stać smutni, a nawet źli, gdy życie staje się zbyt łatwe.
  • Jeżeli jest ktoś, z kim nie wolno rozmawiać i o kim nie wolno mówić, to ten ktoś nie będzie miał nawet odwagi wierzyć we własne istnienie i na pewno pomału zginie.
  • Szkoda, że mamy nie mogą też sobie pójść, kiedy im się spodoba, i spać poza domem. A mamom byłoby to szczególnie potrzebne co jakiś czas.
  • Wyspa nie ma mostów ani płotów, więc nie można być z niej wypuszczonym ani na niej zamkniętym.
  • Strach jest okropną rzeczą. Może się nagle pojawiać i ogarnąć wszystko dookoła... .
piątek, 18 marca 2011
vol 40 ku latu sie zblizajac

01 - Pnau - Baby
To
duet pochodzący z Australii, który tworzy muzykę taneczną. Oto
obrazek oraz inna wersja z teledyskiem.

02 - Capsule - I Wish You
Jest to zespół
z Japoni tworzący muzykę elektroniczną. Tworzy go duet Toshiko i Yasutaka. Utwor ten pochodzi z ich trzynastego albumu Player. Obrazek

03 - Pogo - Upular
Pogo jest muzykiem tworzącym muzykę ze skrawków zasłyszanej rzeczywistości. Pochodzi z Australii. Oto co stworzył z dzwieków filmu UP. Filmik.

04 - Terry Poison - Comme Ci Comme Ca
Jest to
elektro zespół z Israela. Oto ich strona własna. Piosenka zaś opowiada o związku z nastolatki z mężatym mężczyzną. Obrazek.

05 - Peaches - I Feel Cream
Merrill Beth Nisker - niemiecka piosenkarka i jej zespół. Oto tytułowy utwór z jej najnowszego albumu. Teledysk.

06 - Roisin Murphy - Parallel Lives
Roisin z drugiej solowej płyty Overpowered - utwór trzynasty. Obrazki.

07 - Peter Bjorn and John - Nothing to worry about
Szwedzi znani z pogwizdywanego Young Folks, (oby nie tylko z niego) - z płyty Living Thing utwór czwarty - teledysk.

08 - Supreme Beings Of Leisure - Never The Same
Jest to elektro trip-hopowy
zespół z Kaliforni. Nagrali dotychczas trzy albumy i od trzech lat cisza. Z ich pierwszego abumu utwór pierwszy. Animowany teledysk.

09 - The Drums - Let's Go Surfing
To bardzo pogodny
zespół czworga chłopaków z Nowego Yorku. Nagrali póki co jeden album i z niego to utwór trzeci: wybiegany teledysk.

10 - Shirley Bassey & PropellerHeads - History Repeating
Brytyjska Dama
Shirley Bassey to słynąca z mocnego głosu śpiewaczka - śpiewala m. in. piosenkę Goldfinger. PropellerHeads zaś to zjawiskowy, breakbitowo trip hopowy zespół z Anglii. Ci drudzy nagrali tylko jedną plytę, Decksandrumsandrockandroll i z niej to pochodzi duet z Damą Bassey - teledysk.

11 - Robyn - Main Thing
Robyn z albumu My Truth, utwor szósty - wersja tylko na żywo.

12 - Noisettes - Never Forget You
Nazwa oznacza tylko tyle, co orzeszek włoski po francuzku.
Zespół pochodzi z Londynu. Nagrali dwie płyty. Wokalu w nim udziela jak również gra na basie Shingai Shoniwa, brytyjska wokalistka o krzeniach z Zimbabwe. Z drugiego albumu Wild Young Hearts utwór ósmy - teledysk

09:47, czokczok
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 06 marca 2011
Nadnaturalnosci

Poniedzialek 10/10/04. The Story of Marie and Julien (2003)
Film ropoczyna sen o pewnym spotkaniu, z bardzo dawno niewidzianą znajomą. Julien (Jerzy Radziwiłowicz) budzi się i następnego dnia spotyka Marie (Emmanuelle Béart), wyśnioną zeszłej nocy, która to z kolei również śniła o nim tej samej nocy, w podobny sposób. Postanawiają się spotkać, nie przerywać tak niespotykanie naznaczonej znajomości. Jednoczenie Julien (zajmujący się na codzień renowacją i naprawą starych, dużych rozmiarowo zegarów) prowadzi dziwny interes: szantażuje pewną kobietę. Wszedł bowiem w posiadanie kilku jej osobistych przedmiotów, których ukazanie zainteresowanym mogłoby zniszczyć jej życie, jej dorobek. Julien i Marie postanawiają zamieszkać razem. Marie jednak należy jakby do innej sfery – podlega innym regułom niż zwykli ludzie i to do pewnego czasu nie przeszkadza Julienowi zaprzętnietemu przyziemnymi (jak mu sie wydaje) sprawami. Traktuję sfery Marie jako szczególny rodzaj wrażliwości. Marie aranżuje w szczególny i w niezrozumialy pewien pokój na szczycie domu Juliena, starając się odzwierciedlić nim swoje ostatnie wspomnienie z życia jakie kiedyś przeżywała.

Niedziela 10/11/21. The Reflecting Skin (1990)
Grupa chłopców łapie wielką żabę (zwaną żabą byk), nadmuchuje ję do rozmiarów piłki siatkowej i zostawia na drodze po ty by strzelić w nią z procy rozpryskując ją jak balon tuż przed przechodzącą kobietą. Kobietą tą jest Dolhin Blue (Lindsay Duncan), nowo zamieszkała tajemnicza sąsiadka. Kilkuletni Steh, który był współwinny zdarzenia z żabą z nakazu matki musi iść do pani Dolphin by ją prosić o przebaczenie. Ta nie wyznacza mu żadnej kary, ale opowiada mu o swojej umarłej miłości, a sposób w jaki mówi, w jaki żyje w odosobniomym białym domu, wprowadza chłopca w pewne opętanie ideą, że pani Dolphin jest wapmirem. Na nieszczęście dla niego, długo wyczekiwany jego starszy brat Cameron (Viggo Mortensen), który po długiej nieobecności wrócił z wojny, bardzo blisko zaprzyjaźnia się z Dolhin Blue, znajdując w niej niemal bratnią duszę. Ojciec i matka Setha zaś przedstawieni są równie niepokojąco. Matka jako wiecznie walcząca o spokój i porządek, ojciec, jako zupełnie zrezygnowany, odcięty niejako z nieznanych powodów od źródeł radości z życia. Akcja filmu rozgrywa się w preriowym Idaho, o domach bardzo szeroko samotnie rozprzstrzenionych, pustkowiu, po którym pędzą rozdmuchiwane wichrem tumany pyłu.

Niedziela 11/01/01. Lemming (2005)
Alain i Benedicte (Charlotte Gainsbourg) to młode małżeństwo mieszkające w nowym mieszkaniu. Alain szczęśliwie wspinający się po szczeblach kariery w dużej korporacji zaprasza swojego szefa Richarda wraz z małżonką na kolację. Jego żona Alice (Charlotte Rampling) wydaję się jednak niespełna swojego działania. Jeżeli już coć mówi to z bezlitosną szczerością. Kolacja w z powodu szponiastego języka Alice kończy się  niesmakiem, który pozostawia pewien niepokojący rezonans u młodych małżonków. Gdy następnego dnia żona szefa niespodziewanie przybliża się do Alaina stawiając go w bardzo niezręcznej, erotycznej sytuacji, wszystko powoli spiralnie zawija się ku niespotykanym zjawiskom. Mrok panujżcy w starym małżenstwie szefa zaczyna przesłaniać zbyt świeże jeszcze szczęście młodego małżeństwa. Kolejnymi punktami spychającymi w spiralę niepokoju jest leming znaleziony w syfonie pod zlewem w kuchni oraz samobójswo Alice w sypialni domu Alaina i Benedicte, zaraz po tym jak niespodziewanie odwiedza ona Benedicte obwieszczając przy herbacie oparcie się jej czarom przez Alaina i lekko osłabiona zostaje ugoszczona.

13:39, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
sobota, 05 marca 2011
vol 38 rytm bit truchtem
01 - Nneka - suffri
Zaczynam od Nneki. Z albumu Concrete Jungle, wybieram utwór ósmy - obrazek.

02 - Robyn - Cobrastyle.
Oto Szwedka Robyn. Po nagraniu trzech alumów założyła własną wytwornię Konichiwa (z symbolem rudzika). Oto jeden z utworów pochodzących z jej pierwszego niezależnego albumu (teledysk
który z kolei jest coverem zespołu Teddybears.

03 - Tommy Sparks - She's Got Me Dancing
Oto Szwed Tomek. Znany szczególnie lub prawie tylko i wylącznie z tego oto poniższego utworu. Teledysk

04 - Apollo 440 - Krupa
Grupa z Liverpool stworzona już 20 lat temu. Z drugiej ich płyty, Electro Glide in Blue, znany utwór Krupa.

05 - The dead 60s - Riot on the radio
Kolejna grupa z tego samego miasta. Nagrali dwa albumy i z pierwszego, oto utwór pierwszy. Teledysk.

06 - Gorillaz - Sweepstakes
Wielkie Gorillaz ze swojej kolejnej, trzeciej genialnej płyty, duet z Mos Def - obrazek.

07 - Marina & The Diamonds - Girls
Marina o greckich korzeniach ze swym zespołem jeden album nagrała (drugi właśnie się tworzy) i z niego to utwór czwarty -

08 - Balkan Beat Box - Delancy
Jest to izrealska grupa ciekawa i izraelaska na wskroś, ale z bitem oczywiscie, bo nie byłoby show bez niego. Obrazek.

09 - Audio Bullys - Only Man
Jest to brytyjski duet Simona i Toma. Z trzeciej, ostatniej płyty Higher Than the Eiffel, utwór drugi. Teledysk.

10 - Deus - The architect
Jest to belgijski zespół z Antferpii. Ich styl rozciąga się od folku, przez punka aż do progresywnego jazzu. Oto ich firmowa stronka. Z ich piątego albumu Vantage Point, utwór szósty - teledysk.

11 - Jet - Are You Gonna Be My Girl
Jest to rockowy zespół pochodzący z Australii. Z ich pierwszego (nagrali już trzy) albumu Get Born, utwór drugi. Teledysk.

12 - The Prodigy - Piranha
Prodigy z ich nie do końca dobrej płyty ostatniej, utwór dziesiąty - obrazek

13 - The Faint - Dropkick The Punks
Indie rockowy zespół z Nebraski. Z piątego albumu Wet from Birth, rozwalający utwór siódmy - obrazek.