Kategorie: Wszystkie | Dawno przeczytane | Film | Notki | Składanki | Wycieczki
RSS
poniedziałek, 25 kwietnia 2011
SNY

Sroda 10/12/08. The Cell (2000)
Film opowiada o niekonwencjonalnej terapii, pomocy psychologicznej, psychiatrycznej ludziom w śpiączce, poprzez wchodzenie w ich sny. Pani doktor, psycholog dziecięcy, Catherine (Lopez) prowadzi właśnie badania nad pewnym chłopcem, gdy seryjny morederca Carl (Vincent D’Onofrio) zapada w śpiączkę nim objawia FBI lokalizację swej ostatniej ofiary. Pani doctor jest ostatnią deską ratunku. Musi ona wejść w umysł seryjnego mordercy. Dotychczas czyniła to z dziećmi. Tym razem nie dość, że jest to dorosła osoba, ale w dodatku jest to seryjny morderca o śmiertelnie niebezpiecznej świadomości. Catherine wchodzi w przemieszanie dziecięcej psyche jak i morderczej psyche Carla, wodzona dziecięcą strony, według której chce oprzeć swoje poszukiwania, wpada w pułapkę morderczej i potwornej. Film nie jest może rewelacyjny jeżeli chodzi tak o scenariusz jak i o gre aktorską (za wyjątkiem Vincenta D’Onofrio, który często podejmuje się niekonwencjonalnych ról i zawsze z genialnym skutkiem). Otóż głownym atutem jest tu malowniczość, chorobliwe wizje senne, które zapadają głęboko w pamięć. Reżyser Tarsem Singh oparł wizje senne na instalacjach Damiena Hirsta "Some Comfort Gained from the Acceptance of the Inherent Lies in Everything", Odd Nerdrum "Dawn" oraz H.R. Giger "Schacht". Reżyser ten stworzyl rowniez równie kreatywny film "The Fall", oraz teledysk Losing My Religion.

Poniedzialek 11/01/03. Paprika (2006)
Kolejny film o naukowej próbie wejścia w sen pacjenta. Jest to animowana manga. Film oparty jest na powiści. DC Mini jest urządzeniem, za pomocą którego można wejść w sen pacjenta, w jego podświadome myśli. Jedna z główna terapeutka tego projektu, doctor Atsuko Chiba zaczyna urzywać tego urządzenia nielegalnie, posługłując się wówczas swoim alter ego Paprika. Między innymi pomaga detektywowi Toshimi rozwikłać zagadkę jego powtarzającego się snu. Cały zespół stara się o pozwolenie od rządu na rozszerzenie badań. Niestety, tuż przed zatwierdzeniem, trzy prototypy DC Mini zostają skradzione.W złych rękach urządzenie to może wyczynić niepowetowane straty w świadomości wielu ofiar. Zaraz po informacji o kradzierzy, szef departamanetu badań, doktor Shima popada w nonsensowną bablaninę i wyskakuje przez okno. Badając jego sen, psychotyczną paradę kroczących przemiotów, obiektów, grających na instrumentach zwierząt, odrywają pomiędzy zabawkami na paradzie Himuro, asystenta wynalazcy DC Mini. Staje się on głównym podejrzanym. Poszukiwania przeplatają się niespodzewanymi przeskokami między jawą a snem. Badacze wraz z pomocą dotektywa Toshimi, wodzeni za nos, widzą jak coraz więcej ludzi z departamentu popada w szaleńcze zwariowanie kończące się skokiem z dachu budynków, a senna wizja psychotycznej parady powoli zaczyna realnie wkraczać do miasta. Wybudzony z apatycznej śpiączki doktor Shima przywołuje alter ego Atsuko, Paprike, gdyż ona, jako istota nie do końca realna, może przez podświadomość społeczną zwalczyć źródło które zaczyna zatruwać całe miasto. Paprika nieoczekiwanie odseparowuje sie od jestestwa Atsuko i wraz ze wszystkimi podejmuje walkę w świecie gdzie sen i jawa stworzyły jedną, zmieszaną rzeczywistość. Film został stworzony prez Satoshi Kona, nieżyjącego już twórcy wielu niecodziennych obrazów.

Widziany kilka razy. Waking Life (2001)
Animacja szczegolna wyrezyserowana i napisana przez Richarda Linklatera. Jest to
animacja rotoskopowa, polegająca na obrysowywaniu wcześniej nagranego filmu animacją. Oczywiście bardzo pracochłonne to zajęcie, ale pozwala na dodanie do nakręconego filmu rozmazań, wynaturzeń wcześniej filmowanych twarzy, ukazywanie ich innymi technikami, od wiarygodnego odwzorowania, po zupełną abstrakcją. Taki własnie jest ten film. Historia, zaraz po zabawie dziecięcej w niebo i piekło, pięknej wstawce muzycznej, zaczyna się pojawieniem głównego bohatera, który zaczyna spotykać ludzi, którzy wykładają mu swoje filozoficzne, naukowe, życiowe myśli, historie. Przepływa tak od postaci do postaci, czasami znikając zupełnie z akcji filmu, czasem pojawiając sie w swoim pokoju, w swoim łóżku, po to tylko by uświadomić sobie że nadal śni. Rozmowy dotyczą pojęcia rzeczywistości, wolnej woli, sensu życia, związków międzyludzkich, egzystencjalizmu, oraz teori snu świadomego, takiego, którym my kierujemy, decydujemy, świadomi tego że śnimy. Film genialny.

19:57, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 kwietnia 2011
Weslołych Świąt!
11:30, czokczok
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 kwietnia 2011
Tove Jansson „Kometa nad Doliną Muminków”

(przekład – Teresa Chłapowska)

 • Wszystko, co widzę, do mnie należy, cała ziemia jeśli chcesz wiedzieć. I to mnie raduje.
 • Wszystko staje się trudne, kiedy się chce posiadać różne rzeczy, nosić je ze sobą i mieć je na własność.
 • Prawdę mówiąc nigdy nie wierzyłem w kompasy. One tylko mylą wrodzoną orientację co do stron świata.
 • ... niebezpiecznie jest posiadać zbyt dużo rzeczy.
 • To morze w nich [muszlach] szumi. One je wspominają.
 • Póki jest się u siebie w domu, nic nie może grozić.
 • Każdy byłby bardzo samotny, gdyby się go wszyscy bali.
środa, 20 kwietnia 2011
Vol 42 hypnoTIC

01 - Art Of Noise With Max Headroom - Paranoimia
Max Headroom, odgrywany przez Matta Frewera był, można by rzec, pierwowzorem przepisu komediowości Jim'a Carreya.
Była to fikcyjna sztuczna inteligencja prowadząca wywiady z muzykami, ukazująca się jako głowa w telewizorze, o wysamplowanym obrazie którego przeskoki oddawały charakterystyczne jąkanie.
Art of Noise, synthpopowa grupa z Londynu, wykorzystała powyższą postać w swoim poniższym utworze, tworząc niezapomnianą dla mnie całość. Oto teledysk.

02 - Frankmusik - 3 Little Words
Twórca powyższy zwie się
Vincent Frank i zalicza się do nurtu brytyjskiego elektropopu. Z debiutanckiego albumu Complete me, utwór siódmy. Teledysk.

03 - Balkan Beat Box - BBBeat
Izraelska
elektroniczno cygańsko punkowa grupa z drugiego (z czterech) albumu Nu Med, utwór czwarty - obrazek.

04 - YAT-KHA - Kuu-La Khashtyn Baaryndan
Genialny
YAT-KHA z wielopoziomowym śpiewem kargyraa wykonywany przez Alberta Kuvezina, na żywo, tylko.

05 - The Little Rabbits - La Piscine (My Bloody Valentine Mix)
Oto utwór
francuzkiej grupy zremiksowany przez Kevina Shieldsa
z irlandzkiej grupy My Bloody Valentine. Obrazek mixu, oraz
na żywo
wersja oryginalna.

06 - Massive Attack - Paradise Circus
Massive Attack w swej najnowszej płycie Heligoland w kolaboracji ze zjawiskową Hope Sandoval. Obrazek.

07 - Mercury Rev - Frittering
To alternatywny
zespół amerykański, zaliczany również do nurtu dream pop, o wielopłytowym już dorobku. Z ich pierwszej płyty Yerself Is Steam utwór szósty - obrazek.

08 - Fizzarum - Ursa majoris
Jest to bardzo godny polecenia
rosyjski zespół elektro.
Oto jeden z ich utworów -
obrazek.

09 - Radiohead - Reckoner
Radiohead z płyty In Rainbows w utworze siódmym - obrazek.

10 - Pale Saints - Never ending night
Oto
kolejny zespół zaliczany do nurtu dream pop. Pochodzą z Leeds, z Anglii i nagrali już trzy płyty. Oto jeden z ich utwórów,
z krolikiem.

11 - Fever Ray - Now's the Only Time I Know
Karin Elisabeth Dreijer Andersson znana jest bardziej ze swego duetu The Knife. Utwór ten pochodzi z jej debiutanckiej solowej płyty - obrazek.

12 - arjanM - Blackhole
Jest to
przedziwny twórca. Nagrał jedną płytę Little Curses, którą z jego strony internetowej mozna przyjemnie ściągnąć. Ten utwór jest jednym z jego ostatnich (chóc nie najnowszych) tworów. Genialny clip.

wtorek, 19 kwietnia 2011
Zbrodnie i uwodzenia – niebezpieczne znajomości

Piątek 11/12/09. Young Adam (2003)
Mlody Joe (Ewan McGregor) pracuje na barce z pewną rodziną. Les, głowa rodziny, ładuje z nim węgiel, Ella (Tilda Swinton) gotuje im obiady a ich syn Jim czeka na kolejny rok szkolny. Joe był kiedyś pisarzem. Mieszkał z Cathie, którą kochał, z która dzielił wewnętrzne życiowe rozdarcia i bóle. Ich drogi się jednak rozeszły. Na jednym z postojów,  wczesnym rankiem Joe i Les znajdują ciało młodej dziewczyny dryfującej w samej halce. Po jakimś czasie zaczyna się proces, w którym głównym podejrzanym staje się były znajomy Cathie, hudraulik, który czynił był u niej drobne naprawy. Równolegle Joe zaczyna odczuwać nieznaczny pociąg do Elli, której życie seksualne z mężem raczej zupełnie zaschło. Pociąg wywołąny ciekawością, czy też nudą, kończy się romansem. Joe jednak jest duchem wolnym, o którego moralności można dyskutować, ale nie należy krytykować. Barka nazywa się Atlantic EVE. Dobry to film i niepotrzebnie go sobie odmawialem. Dobrze opowiada o stopniowym zdzieraniu i otwieraniu rozlewającej się kobiecej pewności siebie.

Wtorek 10/09/22 - Swimming Pool (2003)
Jest to przepiekny duet Sarah Morton (Charlotte Rampling) brytyjskiej autorki opowieści sensacyjnych oraz Julie córki jej wydawcy. Sarah z przymusu odcięcia się od zgiełku miasta spędza wakacje w umiejscowionej w malowniczej francuzkiej scenerii willi Jima, swego wydawcy pisząc nową książkę, która stanie się jej wilkim odetchnięciem od ciągu sensacji, od niezaspokojego głodu czytelniczego jej fanów. Niespodziewanie dla Sary, pragnącej wiecznego spokoju, pojawia się w domu córka Jima, Julie. Jest to nastolatka rosprzestrzeniająca wokół swoją rozbudzoną kobiecość, młodość, zachłanność na uciechy świata.  Sarah wzbrania sie przed tym, uważa to za koniec udanych wakacji. Powoli jednak zaczyna odczuwać bliskość do Julie, jakąś może potrzebę do przynależności z nią, poznania jej, by energia z niej wibrująca przeszła na nią, natchnęła ją, dała jej jakąś iskrę życia do napisania nowej książki. Zaczyna więc traktować te wakacje jak ważne doświadczenie życiowe, przemianę. Przyczynia się do coraz bardziej niespodziewanych, niecodziennych dla jej przemijającej młodości czynów.

Czwartek 10/09/17 - Chloe (2009)
Dojrzałe małżeństwo, gdy miłość jest już spokojna, gdy praca i życie wspóne sprawiają po prostu przyjemność, gdy jest po prostu dobrze, takie małżeństwo może nagle popaść w niebezpieczne zwątpienie, szukanie dziury w całym. Catherine (Julianne Moore) czekając w swoim domu wraz z przyjaciółmi na swojego męża Davida (Liam Neeson) wyczekując jego przybycia i zaskoczenia gdy ujrzy wszystkich w dzień swoich urodzin, zostaje zcięta z pantałyku dowiadując sie, że mężowi samolot uciekł. Trochę jej się to wydaje podejrzane. Znajduje dowód – zdjęcie z młodą dziewczyną, prawdopodobnie jego studentką zrobione tego feralnego dnia nieudanego przyjęcia urodzinowego. Mąż nie wydaje się być jednak dręczony sumieniem – spóźnił się, był po małym winku; to wszystko. Catherin, by mieć pewność płochości uczuć męża do niej postanawia wystawić go na próbę. Poznaje Chloe (Amanda Seyfried), dziewczynę do towarzystwa, dosyć luskusową dziewczynę, pełną obrządku kreowania swojej postaci, która ma towarzyszyć tym, którym jej za to zapłacą. Catherine płaci jej za to by Chloe udawała studentkę, przypadkiem znajdującą się w tej samej kawiarni co David. Po pierwszym spotkaniu, nie dowodzących płochliwości uczuć męża, pokuszenia się śliczną studentką, żona prosi o większe, o trudniejszą do odsunięcia pokusy. Chloe na następnym spotkaniu opowiada jej nagle jak to zaczyna romans z jej mężem, opowiada jak się w niej bez pamięci zapada. Żona nie chcąc jej wierzyć w aż taką niewierność męża prosi o więcej dowodów. Chloe zaś nie bojąc się powiewania wokół swoim urokiem powoli oplata nim powoli całą rodzinę Catherine, zaczyna sama pociągać za sznurki uwodzenia albo umysłu albo ciała. Film jest remakiem francuzkiej produkcji Nathalie z 2003 roku.

14:47, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 kwietnia 2011
Stanisław Lem „Solaris”
 • Czasem jest się błaznem mimo woli.
 • Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster.
 • Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony ... .
 • Czy można odpowiadać za własną podświadomość?
 • Człowiek ruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych, ciemnych drzwi.
 • ... wspomnienia człowieka to obraz, spisany językiem nukleinowych kwasów na wielkomolekularnych kryształach asynchronicznych.
 • W pewnym sensie bóg każdej religii był ułomny, bo obarczony ludzkimi cechami, powiększonymi tylko.
piątek, 01 kwietnia 2011
vol 41 NOWE lato

01. The Car Is On Fire - Can't Cook.
Świetny
zespół z Warszawy. Z drugiej plyty Lake & Flames utwór drugi - teledysk.

02. Roisin Murphy - Footprints.
Róisín Marie z drugiej plyty Overpowered, utwór siódmy - obrazek.

03. Mark Ronson & The Business INTL - Bang Bang Bang 
Mark urodził się w Londynie, a mieszkał i żył w Nowym Yorku. Z albumu Record Collection utwór pierwszy, filmik.

04. Robyn - Konichiwa Bitches
Robin ze Szwecji utwór ósmy z czwartej - filmik.

05. Frankmusic - Better Off As Two
Jest to jednoosobowy projekt electropopowy w osobie
Vincenta Franka. Z pierwszed płyty Complete Me, utwór drugi - teledysk.

06. LCD Sound System -  Disco Infiltrator
Jest to elektroniczny
zespół z Ameryki. Utwór pochodzi z ich pierwszego albumu. Jakiś filmik z pieskiem.

07. Radiohead - 15 Step
Niepowtażalny
Radiohead. z siódmego krążka utwór pierwszy - obrazek.

08. Max Romeo & The Upsetters - Chase The Devil
Jamajczyk
Max z zespołem The Upsetters nagrali kiedyś ten legendarny obecnie kawałek - obrazek.

09. Janis Joplin - Mercedes Benz Remix.
Oto
remix tak znanej bardzo piosenk,i wykonywanej przez Janis Joplin - clip.

10. Peter Bjorn and John - Lay it down.
Szwedzi z płyty Living Thing zagrają utwór ósmy - clip.

11. The Knife - Heartbeats
Znowu Szwecja, rodzeństwo, duet elektroniczny
The Knife i ich pierwszy osławiajacy utwór - filmik.

12. Mimó - Running out
Pod nazwa Mimó kryje sie
Andy Bell, wokalista  Erasure.
Utwór ten pochodzi z płyty Non-Stop pod numerem jeden. Wczesniej został wydany jako jako singiel pod pseudonimem Mimó -
clip.

13. Gorillaz - Empire Ants (feat. Little Dragon)
Gorillaz z ostatniej płyty z wokaliską Yukimi Nagano z zespołu Little Dragon w wersji na żywo.