Kategorie: Wszystkie | Dawno przeczytane | Film | Notki | Składanki | Wycieczki
RSS
wtorek, 29 czerwca 2010
Między ojcem a córką

Niedziela 22/11/09. Taken (2008) 
Bryan Mills (Liam Neeson) jest byłym szpiegiem, samotnym rozwodnikiem. Prócz jego byłego zawodu niewiele mu pozostało z życia. Jedyne jego dziecko, córkę Kim, widuje tylko w dzień urodzin. Z resztą częstość widywania się z nią wcale nie zmniejszył rozwód z żoną; po prostu zawód szpiega bardzo utrudniał mu kontakt z dzieckiem, ale pomimo tego, Bryan nigdy nie opuścił żadnych urodzin córki. Pewnego dnia Kim prosi go o zgode na wycieczkę do Paryża. Po długim namyśle, uzmysłowieniu niebezpieczeństw czychających na niepełnoletnią daje się w końcu przekonać; to jego córka jedyna i serce by mu pękło gdyby ją unieszczęśliwił. Niestety początek pięknej wycieczki Kim ze swą koleżanką przeradza się w koszmar. Dwie dziewczyny zostają porwanę przez algierską organizację przestępczą zajmującą się handlem żywym towarem. Porywacze jednak nie zdają sobie sprawy z kim zadarli. Bryan nie traci ani sekundy. Nic nie jest mu w stanie stanąć na drodze do uratowania córki. Porywane dziewczyny zostają z miejsca uzależniane od narkotyków, umieszczane w nieznanych miejscach, z dnia na dzień zmuszane do obsługiwania kientów. Powoli okazuje się, że ten tak zwany trafficking jest czyniony przy finansowym udziale francuzkiej policji, ale nawet i to nie jest w stanie powtrzymać Bryana. Jeżeli nie pomogą mu po dobroci, to on sam bezwzględnie dotrze do córki chwywając się drapieżnie umykającym z każdą sekundą nici prowadzących do jego córki. Były agent specjalny, mimo że nie wychowywał córki na co dzień, ochroni ją, nie pozwoli nikomu jej skrzywdzić, skoczy za nią w ogień i nie zapomni o żadnym z jej dniu urodzin.

Sroda 27/05/09. The Weather Man (2005)
David (Niclas Cage) zapowiada pogodę w lokalnej stacji telewizyjnej. Żyje w separacji ze swoją żoną i to z nią mieszkają ich dzieci, Shelly i Mike. Ogólnie praca jego, która jest całkiem dobrze płatna, przyspaża mu tylko problemów. Jest rozpoznawalny na ulicach, ale tylko by przechodnie go mogli obwiniać za błędne prognozy, za co, co jakiś czas zostaje rzucony w twarz shakiem, hamburgerem, lub innym podręcznym zapychaczem z fastfoodów. Ojciec jego Robert (Michael Caine), uznany pisarz,  nie za bardzo szanuje jego formę zarobku. Martwi się gorąco tym, że syn jego nie jest w stanie dojrzeć. Stara się nauczyć syna, że nic, co ma dużą wagę w życi, nigdy nie będzie proste i łatwe, gdyż łatwość nie zawiera się w definicji człowieka dorosłego. Cudem David otrzymuje posade w ogólnokrajowym programie. Nowa praca oznacza zwielokrotnienie pensji, tym samym zmianę zamieszkania i może udowodnienie żonie i dzieciom, że warto w niego wierzyć. Nie zmienia to jednak stosunków z byłą żoną, nie rodzi to śladu dumy w oczach ojca, ani szacunku ze strony dzieci. Córka jego Shelly jest uzależnioną od papierosów, otyłą i może przez to wyśmiewaną w szkole nastolatką. David bardzo stara się skierować ją na jakieś rozwijające zainteresowanie. Próbuje jazdy na lodzie, łucznictwa. Shelly jednak nie wykazuje wielkiego tym zainteresowania, przez co opłacony kurs łucznictwa David sam postanawia dokończyć  i to może w pewnym stopniu budzi go, zmienia, czyni innym.

Niedziela 10/03/21. The Wrestler (2008)
Randy (Mickey Rourke) życie swoje spędził na walkach, na tych szczególnych teatralnych walkach, gdzie każdy układ ciosów jest po przyjacielsku omawiany. W latach 80tych był gwiazdą. Teraz Randy się starzeje i walczy bardzo już rzadko, sporadycznie, by dostać zastrzyk pieniędzy, na których nadmiar nie narzeka - żyje od wypłaty do wypłaty. Po ataku serca następującym po dosyć krwawej walce Randy dostrzega, że życie jego zamieni się niedługo. Stanie się jednym z weteranów podpisującym koszulki i zdjęcia na spotkaniach fascynatów wrestlingu. Stara się odzyskać swą córkę Stephanie, pokazać jej, że może być choć trochę dla niej ojcem. Doradza mu to jego najbliższa osoba, striptizerka Pam (Marisa Tomei), dla której Randy jest tylko klientem, dobrym człowiekiem, ale zawsze klientem. Nawet gdy Randy stara się pozystać od Pam coś więcej, zwykłe spotkanie poza pracą, nie do końca to wychodzi – zasada jest jedna: nie randkuje się z klientami. Jedyną poza wrestlingiem bliską osobą jest więc tylko córka, ale z nią też wychodzi mu krucho. Nie wie co ona lubi, nie wie czego pragnie. Ze strachu przed ojcostwem zostawił ją. Teraz pragnie odzyskać, pragnie by mu ona przebaczyła, by go zaakceptowała. Ktoś, kto całe życie spędza na walkach wrestlingowych, gdzie ustala się niespodziewane zranienia, mimo że ból i krew jest tam prawdziwa to własnie świat zewnętrzny potrafii zaranić prawdziwie.

13:51, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 czerwca 2010
Vol 27 buntowniczo

01. Bird Song Intro - Florence And The Machine.
Rozpoczynam wykorzystując intro muzyczne Florence And The Machine. Oto mniej ważny filmik do jakże
istotnej muzyki.

02. Lamb - All in your hands.
Lamb z Machesteru z płyty Fear of Fours, w energetycznym utworze śpiewa ustami Lou o długo wyczekiwanym spotkaniu. Obrazek.

03. ArjanM - Deadbolt
Oto
ArjanM. Wiem tylko że nagrał już jedną płytę pod tytułem Little Curses. Tworzy kolejne nowe piosenki, prawdopodobnie na nowa płytę. W pierwszej śpiewał i była ona podobna nastrojowo do muzyki zespolu Bang Gang. Nowe utwory zaś są nasycone czystą elektroniką o bardzo ciekawym brzmieniu. Oto przykładowy utwór, Deadbolt.

04. Florence And The Machine - Cosmic Love.
Spadająca gwiazda z serca Twego spadła na oczy moje i przedzierając się w moim okrzyku bólu, uczyniła mnie ślepą. Pozostawiłeś mnie w ciemnościach, w cieniu Twojego serca. Oto dynamiczna Florence z głosem jak grom potężnym - teledysk.

05. Emiliana Torrin - Telepathy.
Emiliana to przecież taka mała osóbka, ale oto jak wielką energię potrafii z siebie wydobyć. Jest to chyba jedyny taki grom z jej głosu płynący, ale wystarczajacy by mnie powalić. Oto o tym, że nie dostrzegamy czegoś póki tego nie stracimy, że póki się nie poparzymy, póty się nie nauczymy
obrazek z muzyczką.

06. MGMT - Honey Bunny.
Utwor
tego duetu pochodzi z ich albumu demo Climbing To New Lows. Oto obrazek.

07. Yuksek - Extraball.
Pierre o pseudonimie Yuksek jest producentem, remikserem oraz DJ. Nagrał ten oto utwór z Amandą Blank, pewną amerykańską rapperką, z pnia muzycznego M.I.A. czy też Santogold. Oto teledysk Yukseka.

08. Yeasayer - 2080.
Chłopaki z Brooklinu wypuścili nową płytę. Póki co jednak, z
pierwszej płyty, utwór 2080 z filmikiem.

09. Lou Rhodes - They say.
Wokalistka Lamb o miłości śpiewa: jeżeli miłość jest więzieniem, proszę być wyrzucił do niego klucz. They say.

10. Howl - Florence And The Machine.
Raz jeszcze Florence, wyjąca Florence na obrazku.

11. Adele - Tired.
Adele podobno od maja pracuje nad nowym albumem i to jest bardzo dobra wiadomość. Oto i ona śpiewająca o tym, że już jest zmęczona staraniem się jeżeli niczego nie otrzymuje w zamian. Obrazek.

12. A Camp - Here Are Many Wild Animals.
A Camp to solowy projekt Niny Persson z zespołu The Cardigans. Współtworzy go między innymi ze swoim mężem. Nagrali już dwa albumy. Z tego drugiego, utwór, w którym Nina przedstawia swój trzyosobowy zespół, który się rozbija po świecie i śpiewa wszelkiemu stworzeniu. Na żywo.

13. Mr Scruff - Music Takes Me Up (feat. Alice Russell).
Mr Scruff to twór muzyczny pewnego Andiego z Angli, którym dowodzi już prawie dwie dekady i podobno przepięknie przeplata w swej muzyce historyjki, rysunki o życiu nietylko podmorskim. Nagrał już wiele albumów i na szczęście raz zdecydował się nagrać jeden utwór z Alicją Russell. Oto piosenka o tym, co by było, gdyby muzyki nie było, a spiewają o tym owoce.

14. Miss Platnum - Mercedes Benz.
Na zakonczenie Miss Platnum. Z drugiego albumu pieśniożądanie Mercedesa - teledysk.

czwartek, 10 czerwca 2010
Nick Cave „Kiedy oślica ujrzała anioła”

(przekład – Jan C. Kruk)

  • ... nikt nie potrafi lepiej dochować tajemnicy niż niemowa.
  • ... cierpienie zazwyczaj jest doznaniem względnym, odczuwanym najdotkliwiej w obliczu szczęścia innych.
  • Musimy cieszyć się z tych cudów, które dzieją się na naszych oczach, a nie żyć w ciemności z nadzieją, że potkniemy się o jakiś nieprzewidziany cud!
  • Teleskop! Trzy nasuwane człony! Trzecie nastawne oko! Stały judasz, pokonujący szare kaprysy odległości, wykluczający możliwość przyłapania.
  • Śmierć jest okładem uśmierzającym ból Życia ... .
wtorek, 08 czerwca 2010
Z myzyką w tle

Sobota 10/03/20. Don't Come Knocking (2005)
Howard Spence (Sam Shepard) jest podstarzałą gwiazdą kina westernowego. W trakcie zdjęć do kolejnego filmu, po jednej z upojnych, alkoholem zkropionych nocy, zaraz po wschodzie słońca, ucieka galopem w dal. Oddając konia i wymieniając się ubraniem ze starym kowboiem, jedzie do swojej dawno niewidzianej matki, do rodzinnego miasta. Stara się nadać sens swojemu życiu, o ile to możliwe odnaleźć go. Przeszłość jego była usłana skandalami, czas wolny od aktorstwa przeciskał życiem hulaszczym – oto wielki gwiazdor nie liczący się z niczym, bo sława pozwala mu na wszelkie możliwe występki. Przeczesując swoją przeszłość dowiaduje się od jakże wyrozumiałej matki, że ma dziecko z kiedyś poznaną dziewczyną z małego miasteczka, w którym przed laty kręcił film. Postanawia tam pojechać, by odnaleźć szczątki prawdziwego siebie, by przypomnieć sobie dawnego siebie, by otrząsnąć się z tego ciągu magnetycznego otumaniania używkami i rozwiązłością; jest już najzwyczajniej tym zmęczony i nawet pułapki pokuszenia w które wpada, wciągające, wycięte obrazy swej sielankowej przeszłości, traktuje z cierpliwością wyrozumiałej matki, pewnej nawrotu marnotrawnego syna. Gdy dojeżdża do miasteczka, do Butte w stanie Montana, nadal jest jednak pokryty kolczastą arogancją i brakiem wiary w zmianę siebie. Jego zadaniem będzie zatrzymać się na chwilę w posiadającej dla niego jedyną wartość reminiscencji, by dać czas sobie i zagrzebanym w pamięci bliskim na otwarcie starych ran i odbudowę nowej tkanki, czas na przebaczenie i zrozumienie. Jak nasz poski Jancio Wodnik, Howard uciekinier siedzi i cofa czas. Jego śladem zaś podąża przedstawiciel firmy ubezpieczniowej (Tim Roth), jest tym co nieuniknione, którego celem jest, bez względy na wszystko dostarczenie aktora na plan filmowy; aktor bowiem winien jest wywiązać się z podpisanej umowy. Muzykę w filmie tym wykonuje nieznany mu jeszcze jego syn mieszkający nadal w tym samym miateczku co owa poszukiwana dawna dziewczyna. Film jest wielkim uważam dziełem. Scenariusz napisał Sam Shepard, a wyreżyserował go Wim Wenders. Jakby tygo było mało, można się nasycić się również aktorstwem Sary Polley i Jessiki Lange (prywatnie żony Sam’a).

Sobota 10/04/03. Rumba (2008)
Dominique Abel  z roli Doma, Fiona Gordon w roli Fiony. Odwórcy głównych ról, scenarzyści i reżyserzy. Ich to tylko i wyłącznie dzieło. Jest to historia Doma, nauczyciela WueFu, oraz jego żony Fiony, nauczycielki angielskiego. Stanowią doskonale zgrane, kochające się małżeństwo, które łączy wielka miłość do Rumby. Tańczą ją kiedy tylko mogą. Pewnego jednak wieczoru, wracając z konkursu tańca z wielkim pucharem, z przyczyn nieprzewidzianych, z racji przepełnionego smutkiem pewnego samobójcy, który im drogę na moście zagrodził nieopacznie, Fiona i Dom doznają wypadku. W efekcie ona traci nogę a on traci pamięć, a dokładniej doświadcza utraty pamięci krótkotrwałej. On nie wie kim jest, ona nie wie jak w jego niewiedzy dogonić. Oboje nadal sercem pragną tego czego prgneli przed wypadkiem, tyleże teraz Fiona nie może tego wytańczyć, a Dom nie może sobie tego zobrazować. Kolorowe obrazy, świetna muzyka, szczątkowy dialog czyni z tego filmu raczej film animowany, bo poetycki, odarty z niepotrzebynch przyciągaczy uwagii, skupiający na emocjach.

Sobota 10/04/03. Rudo y Cursi (2008) 
Film meksykański opowiadający o braciach pracujących na plantacji bananów którzy zaprzątają sobie głowę grą w piłkę nożną oraz znalezieniem sposobu jak by tu zapewnić swojej mamie godziwy żywot, gdyż jak to w bajkach bywa, pochodzą z bardzo biednej rodziny. Obaj grają w lokalnej drużynie; Tato (Geal Garcia) jest genialnym strzelcem, a Beto (Diego Luna) rewelacyjnym bramkarzem. Zauważa ich Batuta, przejeżdżający w okolicy łowca talentów. Nie jest jednak w stanie zabrać do stolicy ich obu. Rozegrać to ma rzut karny. Mimo ustalenia gdzie piłka poleci, Beto myli prawo z lewym i wygrywa Tato. Wyjeżdżając stawia on jeden warunek Batucie, by ten sprowadził później jego brata oraz by pomógł mu w innej pasji; Tato bardzo chciał zostać piosenkarzem. Gdy udaje mu się w końcu osiągnąć sukces w nowej drużynie, otrzymuje przezwisko Cursi. Batuta dopełnia swoich przyżeczeń. Beto zostaje zaangażowany do drużyny przeciwnej, gdzie również osiąga sukces i otrzymuje przezwisko Rudi, a Cursi mimo żenujących umiejętności, nagrywa swój przebój przy akompaniamencie akordeonu. Rudi i Cursi osiągają więc sukces, i mogą zaraz po pomocy rodzinie szastać pieniędzmi; każdy robi to na swój sposób. Rudi trwoni je uprawając hazadr, a Cursi wydaje je na piękną modelkę. Ich życie może się jeszcze jednak odmienić i zeleży to tak samo od nich, jak i od ich szcześcia.

15:10, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 czerwca 2010
vol 26 Polska po nowemu

Miałem zamiar rozpocząć z jedną z lepszych piosenek z genialnego albumu Muzyka ze słowami, kolaboracji Voo voo i rodziny Peszek (w składzie Marii i Jana) zatytułowanej Patałachy. Nie udało mi się go jegnak odnaleźć. Pomijam go w takim razie i przechodzę dalej.

02. Janusz Radek - Kiedy Umrę Kochanie.
Janusz, wokalista ze Starachowic. Występował w przeróżnych recitalach, spektaklach muzycznych, koncertach okolicznościowych. Oto jego utworek, który może nie w ogóle genialny, ale jak na niego, całkiem dobry. Wersja z obrazkami.

03 Hurt - mechaniczne schody jada w gore
Formacją tą dowodzi Marcin Kurowicki. Zupełnie nie znam ich siedmiu wcześniejszych albumów, ale ten ósmy w połowie bardzo mi się spodobał. Oto ich pierwsze na tej składance wejście. Miły filmik.

04. Pustki - Nie zgubie sie w tlumie.
Pustki rozściełają się sławą po Polsce. Z delikatnym seplenieniem Barbary Wrońskiej (niejako sztandarowym jak u Muńka), wznoszą się i nie boją się zupełnie swojej (jak i cytowanej uznanej) poetyki. Z czwartego albumu utwór ósmy - filmik.

05. Kasia Stankiewicz - Schylek lata.
Kasia z Działdowa, rozpoczęła w programie Szansa na Sukses, dzięki któremu stała się kolejną wokalistką Varius Manx i na szczęście nie zaprzestała na tym, bo było by to średnim zakończeniem. Nagrała trzy albuymy solowe. Oto z drugiego jej, tak pięknie szczery i niebanalnie prawdziwy utwór trzeci - filmik.

06. Akurat - Lubie mówić z Tobą.
Akurt założony został w 1994 w Bielsku-Białej. Pięć albómów na koncie. Grają w stylu Ska, Regge, Punk, czyli młodzieńczej formy wyrazu innej niz hip-hop. Oto uczuciowo w rytmie Ska,
utwór z teledyskiem.

07. Hurt - Statek kosmiczny miłość.
Jak obiecałem, tak oto się spełnia. Jeszcze jeden utwór zespołu Hurt,
o miłości obrazek.

08. Mikromusic - Nie będę ciebie kochać.
Micromusic to wrocławski zespół triphopowy, to chyba pierwszy polskie w tym stylu grając jaki znam. Założycielką oraz wokalisktą jest Natalia Grosiak. Z ich debiutanckiego albumu otwór o końcu kochania (tym raze w wesji tylko audio).

09. Voo voo & peszek - Gdy kwitnie żonkil.
Zwykle nie umieszczam utwór jeżeli ich w sieci nie znajdę. Przy tym utworze tej
genialnej składanki, nagrania ze spektaklu teatralno-muzycznego w reżyserii Piotra Cieplaka, popełnie jednak wyjątek. Gorąco polecam przesłuchanie całego albumu. Ciekawym jest, że część tekstów została napisana przez dzieci z porażeniem mózgowym.

10. Hey - kto tam kto jest w srodku.
Nowa płyta Hey'a bywa lepsza od poprzedniej, tak się przydaża ostatnio. Ta uznana została obecnie ich najlepszą. Moim jednak zdaniem zepoł ten, który oczywiście lubię, używa, wykorzystuje wiele nowinek, patentów, stylów muzycznych, tworząc z kwintesencji dobrej gatunkowo muzyki nowofalowej swoje utwory. Można by rzec, że w odróżnieniu od innych siedzących w swoim ciągne pod to samo kopyto stylu, oni słuchając muzyki z całego świata (tak jak pisarze by dobrze pisać muszą coraz więcej czytać) szukając upodabniają się, co może być kopiowaniem, może wpływem, a może i wariacją. Oto
muzyka z historią w tle (z alfabetem Morsa zawartym, który można by było odczytać tak: .._ Uwaga _. 1/2 Pomocy  _ _ Miłość ._ 1/2 Pomocy _ _ Miłość; Ratunku brak).

11. Marysia Sadowska - Jest dobrze.
Marysia znana mi z Tęczowego Music Boxu, była jakby za wcześnie dojrzała, zbyt nachalna swoją osobą. Co się okazuje prócz bycia piosenkarką jest również reżyserką i scenarzystką, niewielu, mało znanych filmów, ale zawsze. Widac dziwczyna się stara. Oto utwór z jej ostatniej płyty z teledyskiem.

12. Agnieszka Chylinska - Nie moge Cie zapomniec.
Agnieszka dziwnymi torami bierzy. Rozpoczęła w O.N.A. przekształcając chłopaków z Kombi, rodzieliła sią z nimi po metalowym zakończeniu i nagrała dwie płyty solowe. Ta ostatnia zaczęła niebezpiecznie wchodzić klimat muzyki klubowej. Trzeba poszukiwać, ale czemu robi to co krytykowała kiedyś? Ludzie się zmieniają? Oto ten sławetny
klubowy kawałek z podrygującą Agnieszką pragnącą swojego mężczyzny.

13. Marysia Sadowska - Chcemy tylko tanczyc.
Raz jeszcze Marysia, tym razem bardziej można by rzec europejsko, bardzo klubowo i bez obciachu.
Teledysk.

14. Cytadela - Ostatnie tango w moskwie.
Cytadela została założona w 1987 roku przez Tomka "Wasyla" Wasyłyszena oraz Aleksandra "Alexa" Kłosia, dwóch muzyków z warszawskiego Żoliboża. Stała się jedną z legend polskich zespołów zimnofalowych. W 2002 zostaje reaktywowana przez Wasyla oraz Krzysztofa Gromka tworząc trzy kolejne płyty. Brzemienie zostaje wysublimowane, dodana ciekawa elktronika, szorstkość pozostaje. Oto z ostaniej płyty, zwanej Red Sql pięknie mroczny utwór o Moskwie.

15. Hey - Faza delta.
Podtrzymując tempo z porywającym prądem, oto z nowej płyty zespołu Hey
muzyka z obrazkiem.

16. Pustki - Niezdrowy rozsądek.
Na zakończenie, raz jeszcze
Pustki na obrazku.