Kategorie: Wszystkie | Dawno przeczytane | Film | Notki | Składanki | Wycieczki
RSS
poniedziałek, 27 czerwca 2011
Matczyność

Wtorek 11/05/10. I Killed My Mother (2009)
Piekny wschodzący artysta z Kanady, Xavier Dolan dokonał dzieła opisującego związek syna z matką, lekko biograficzny. Hubet, nastolatek, nie może sie pogodzić żyjąc pod jednym dachem ze swoją matką Chantale. Jego zdaniem nie rozumie ona jego potrzeb, stara się ją kochać, ale nie potrafi kochać ją miłością syna do matki. Powstające ciągłe kłótnie między nimi prowadzą do tytułowego stwierdzenia. Hubert, mając opisać w szkole czym sie jego matka zajmuje, pyta się nauczycielki Julie, czy może napisać o swojej ciotce, bo jego matka nie żyje. Hubert uśmiercił swoją matkę słowami. Julie, zaczyna się żywo interesować chłopcem, który ma tak dziwny stosunek do matki. Jej zainteresowanie, lekka przyjaźń odwzajemniona nie ma jednak racji bytu, po pierwsze z racji różnicy wieku (co w filmach francuzkojęzycznych jakoś nie stanowi problemu) a po drugie, Hubert, czego nie ogłasza wszem i wobec, jest homoseksualstą, w dobrym związku ze swym przyjacielem ze szkoły Antonin’em. Narastający konflikt doprowadza do tego że matka i ojciece (który pojawia się w jego życiu tylko raz na kilka lat) postanawiają oddać go do szkoły z interenatem. Wprowadzają Hubereta w tym większą nienawiść do rodziców, do świata. Jest jednak coś czego największe kłótnie między matką a dzieckiem nie zmieją. Gdy wściekły Hubert odchodzi do autobusu mającego go odwieść w odosobnienie od swogo miasta, od swego chłopaka, wytrzykuje do matki, Co byś zrobiła gdybym dzisiaj umarł? Matka odpowiada bez wachania, choć niesłyszalnie dla Huberta: Umarła bym jutro.

Środa 11/05/25. The Unknown Woman (2006)
Giuseppe Tornatore nakręcił pełen dramatyzmu i tajemniczości, przejmujący film o pewnej kobiecie Irene, dla której życie wcale nie było łaskawe. W miarę oglądania filmu dowiadujemy się, że jest Ukrainką szukającą za wszelką cenę pracy w pewnej kamienicy jako sprzątaczka. W bardzo pociętych reminiscencjach widzimy, że była kiedyś prostytutką, że zakochała się w pewnym robotniku, że była terroryzowana przez swojego alfonsa Mold'a. Jako już sprzątaczka zaczyna ubiegać się o pracę jako pomoc domowa w pewnym konkretnym mieszkaniu. Trochę okrutnymi sposobami dopina swego, mając nadzieję, że zostanie jej to przebaczone, że ludzie ją zrozumieją. Zaczyna opiekować się domem małżeństwa Adacher, a tym samym staje się opiekunką  ich córeczki o imieniu Thea. Irena podejrzewa iż Thea jest jej rodzoną córką, która to, gdy Irena była jeszcze prostutka, została jej tuż po porodzie odebrana i sprzedana do adopcji. Gdy nawiązuje coraz lepszy kontakt z Theą, gdy opiekując się nią zaczyną ją wychowywać prawię jak swoją, Irenę odnajduje Mold. Swoje życie z nim zakończyła zadając mu w przeszłości śmiertelne (jak miała nadzieję) ciosy sztyletem, uciekając z jego pieniędzmi. O nie to właśnie upomina się Mold, którego jak widać tak łatwo nie jest zabić. Kompikacje te nie zmieniają jednak związku jaki w krótkim czasie się stworzył między Ireną i Thea.

Poniedzialek 11/05/23. Pieces of April (2003)
April (Katie Holmes) była złym dzieckiem. Tak ją wspomina Joy (Patricia Clarkson), jej chorująca na raka matka. April mimo tej braku sympatii zaprasza swoją rodzinę do swojego malutkiego mieszkania na Święto Dziękczynienia by pokazać całej rodzinie, że nie jest tylko kłopotliwym wyrzutkiem, by zmienić ten obraz w ich oczach. Ojciec (Oliver Platt), wiecznie szukający dobrych chwil z April, matka zrzędliwa, córka Beth, śpiewaczka woląca się wystrzegać problemów ze strony April, fotografujący syn Timmy, oraz pamiętając tylko szczęśliwe chwile babcia – w takim składzie udaje się rodzina na długą podróż do April. Tylko ojciec jest tak na prawdę szczątkowo optymistyczny. Prowodująca matka nie potrafi jednak znaleźć w przeszłości chwili szczęścia spędzonej z April. Bohaterka nasza jest jednak pełna nadziei. Ma nowego chłopaka (lepszego od poprzedniego dealera narkotyków) jest w swym chaosie niespodziewanie przygotowana (dzięki pomocy sąsiadów piękących na zmianę jej indyka). Czy zwycięży bezwarunkowa miłość czy zgryzota matki?

15:54, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 czerwca 2011
Joseph Conrad „Jądro ciemności”
 • Z punktu widzenia nauki byłoby ciekawe śledzić na miejscu zmiany psychiczne zachodzące w jednostkach.
 • ... jednemu świat pozwala ukraść konia, a drugiemu nie wolno nawet spojrzeć na postronek.
 • ... niepodobna dać komuś żywego pojęcia o jakiejkolwiek epoce swojego istnienia – o tym, co stanowi jej prawdę, jej znaczenie – jej subtelną i przejmującą treść. To niemożliwe. Żyjemy tak, jak śnimy – samotni ...
 • Umysł ludzki jest zdolny do wszystkiego – ponieważ zawiera w sobie wszystko, zarówno przeszłość, jak i przyszłość.
 • Żaden lęk nie ostoi się przed głodem, żadna cierpliwość go nie wytrzyma ...
 • Trzeba pokazać, że się ma w sobie coś rzeczywiście przynoszącego zysk, a wówczas spotyka człowieka bezgraniczne uznanie.
 • Śmieszna to rzecz, życie – owe tajemnicze kombinacje bezlitosnej logiki dla błahego celu. Co najwyżej można się spodziewać od życia odrobiny wiedzy o sobie samym – która przychodzi za późno i jest źródłem niewyczerpanych żalów.
 • Zmagałem się ze śmiercią. To najmniej zajmująca walka, jaką sobie można wyobrazić. Człowiek prowadzi ją wśród nieuchwytnej szarzyzny, wśród pustki, bez gruntu pod nogami, bez widzów, bez wrzawy, bez chwały, bez wielkiego pragnienia zwycięstwa, bez wielkiej trwogi przed klęską, wśród chorobliwej atmosfery obojętnego sceptycyzmu, bez wielkiej wiary w słuszność własnej sprawy, a z mniejszym jeszcze przekonaniem o słuszności przeciwnika.
czwartek, 16 czerwca 2011
vol 45 Rock n bit slow

00 - Psapp - I Want That
Jest to duet tworzący we wschodzącym ostatnio nurci muzycznym, toytronice. Jest to muzyka elektroniczna oparta na dzwiękach wydzielanych przez zabawki. Utwór ten otwiera ich ostatni (z 2008 roku) album The Camel's Back. Teledysk.

01 - Beni- fringe element
Beni jest australijskim muzykiem. Oto jego utworek. Obrazek.

02 - Two Door Cinema CLub - Come Back Home
To
irlandzkie trio z jednym albumem na koncie. Z niego to utwór drugi. Ciekawy teledysk.

03 - Modest Mouse - Weve Got Everyting
Zespół pochodzi z Waszyngtonu, a stworzony zostal w 1993 roku. Stworzyli już pięć alubów. Utwór pochodzi z ich ostatniego albumu We Were Dead Before the Ship Even Sank dla którego utworzenia do zespołu dolączył Johnny Marr, były gitarzysta zespolu The Smiths. Teledysk.

04 - I Blame Coco - Self Machine
Eliot Paulina Sumner zwana Coco (córka Stinga), pochodzi z Angli. Ze swym zespołem I Blame Coco stworzyła debiutancki album The Constant i z niego to pochodzi ów utwór. Oto teledysk.

05 - Janelle Monae - Wondaland
Niespodziewanie uzdolniona
Janelle z takim oto utworkiem - obrazek.

06 - Semi Precious Weapons - Semi Precious Weapons
Jest to
jakby glam rockowy zespół z Nowego Yorku, a ich lider Justin Tranter jest jedncześnie całkiem cenionym projektantem bizuterii. Nagrali dwa albumy, We love you oraz You love you. Oto ich sztandarowy utwór. Teledysk.

07 - Fol chen - Cable TV
Ta
szczególna grupa pochodzi z Los Angeles. Ich oficjalna strona jest warta odwiedzenia, szczególnie z powodu recytacji ich utworu In Ruins przez znamienitnego Brian'a Cox'a. Stworzyli trzy plyty. Ten utwór pochodzi z ich pierwszego albumu. Oto teledysk.

08 - Miike Snow - Black And Blue
Ten zespół pochodzi ze Szwecji. Wokalnie się tam udziela amerykanin Andrew Wyatt. Zajmowali się tworzeniem i produkcją muzyki dla Madonny, Kylie, Kelis, Britney by w końcu stworzyć swój własny bardzo dobry album. Oto z niego utwor piąty - teledysk.

09 - Radiohead - Weird Fishes Arpeggi
Niepochamowanie dodaje w pieknej plyty In Rainbows. Utwór z którego emocje przykuwająco w nas wchodza - taka magia.
Obrazek.

10 - Marina & The Diamonds - Obsessions
Walijsko-grecka Marina w piosence Obsessions - clip.

11 - Janelle Monae - Mushrooms and Roses
Raz jeszcze Janelle, z opływającym utworkiem -
obrazek.

12 - Robyn - Psycho
Robyn z płyty Don't Stop the Music, utwór dziesiaty - obrazek.

13 - Lenka - Dangerous And Sweet
Lenka Kirpac jest australijską piosenkarką. Jest córką jazzmana pochodzącego z byłej Czechoslowacji. Nagrała już dwa albumy. Utwór ów pochodzi z jej pierwszego albumu. Obrazek.

14 - Peter Brown - Dance with me
Oto bardzie wiekowy
muzyk z Illinois. Utwór pochodzi z jego pierwszego albumu (z 1977 roku) A Fantasy Love Affair - obrazek.

15 - The naked and famous - Young Blood
Oto
zespół rockowy z Nowej Zelandii. Nagrali jeden bardzo ciekawy album Passive Me, Aggressive You i z jego to właśnie pochodzi poniższy utwór. Teledysk.

sobota, 11 czerwca 2011
Targanie

sobota 27/02/10. Love Liza (2002)
Główny bohater Wilson (Philip Seymour Hoffman) nie może się pozbierać po samobójstwie swojej żony. Znajduje jej list pożegnalny,  ale nie znaduje siły na to by go otworzyć. Jego teściowa (Kathy Bates) stara się przez niego dotrzeć do listu, stara się dowiedzieć się dlaczego jej córka tragnęła się na swoje życie; on zaś stara się unikać z nią wszelkiego kontaktu, unikać jakiegokolwiek odniesienia do jego tragedii. Oboje są zdruzgotani, ale są zdruzgotani osobno. Ciężko kogoś tak bliskiego stracić nie wiedząc dlaczego, starając się dowiedzieć, że przyczyną nie jest to co kołata nam się szaleńczo w głowie. Wilson z dnia na dzień zaczyna popadać w coraz większe uzaleznienie od inchalacj oparami benzyny. Zamiast zmierzyć się z życiem, z nowym projektem w pracy, zasiada z dwójką nastolatków i odcina się od świata, zabija ból. Przypadkiem, zbiegiem głodu „inchalacji” i utrzymania twarzy przy zakupie kolejnej porcji benzyny, oświadcza sprzedawcy, że potrzebuje go do silniczka spalinowego swojego nowego modelu zdalnie sterowanego samlotu. Z musu niejako zaczyna interesować się modelarstwem. Chwilowo pasja ta odwleka jego spiralne staczanie się w mroczną rozpacz.

Wtorek 19/05/10. Wilbur Wants to Kill Himself (2002)
Wilburn jest uzależniony od codziennego poczucia wewnętrzengo zdruzgotania. Życie przedziela kolejnymi nieudanymi próbami samobójczymi. Jego starszy brat Harbour (ochraniać) opiekuje się nim, utrzymając go na powierzni życia. Nierozłączni bracia odziedziczają po zmarłym ojcu antykwariat. Pełen jest stosów nieskatalogowanych skarbów czytelniczych. Pewnego dnia w ich zyciu pojawia się Alice (Shirley Henderson), niesamowicie nieprzystosowana, żyjącą na granicy ubóstwa. Pracuje jako sprzątaczka w szpitalu, antykwariat zaś często odwiedzała sprzedając w nim książki pozostawione po zmarłych pacjentach, książki po które nikt się nie upomniał. Wilbur nie chce wchodzić w drogę szemrząco rozwijającego sie związku Harbour’a i Alice. Jednak nie jeste w stanie zapanować nad pewnym magnetyzmem. Pojawienie się Alice oddala go bowiem od poważnego myślenie o samobójstwach. Czuje, że ona może obdarować go spokojem.

Sobota 10/07/24 - Dirty Filthy Love (2004)
Jest to historia człowieka dotkniętego zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym w połączeniu z zespołem Tourette’a.   Mark (Michael Sheen) rewelacyjny niegdyś architekt popada w zapętlenia ruchowe, wchodzenie po schodach w sekfencjach, tiki nerwowe, niespodziewanie rzucane przekleństwa. Jego żona Stevie prosi go by się wyprowadził, by przez jakiś czas żyli osobno póki on nie uzyska spokoju w sobie, a ona nie uzyska właśniwej odpowiedzi na ich rozpadający się związek. Nadomiar złego Mark traci pracę. Bezrobotnego, odtrąconego przygarnia jego njlepszy przyjaciel Nathan.  Po wizycie u lekarza który jego zachowania tłumaczy podejrzeniem o góza mózgu Nathan spotyka Charlotte (Shirley Henderson), która rozpoznaje w nim prawdziwe powody jego zachowania. Zaprasza go na spotkanie z takimi samymi ludźmi jak on. Spotkania te pomagają mu opanować jego nerwice i czuje, że jest już gotów na spotkanie z zoną. Jednak kolejne zdażenia, które zbytnio optymistycznie interpretuje doprowadzają go nawrotu nerwic i coraz głębszego ich zaostrzenia, aż do zupełnego odcięcia sie od świata. Wydobyć go z tego może tylko ta osoba, która jest taka jak on, która walczy z czymś niezrozumiałym wyrywającym się z wewnątrz. Michael Sheen uczynił w tym filmie arcydzieło ze swojej roli.

22:30, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 czerwca 2011
Tove Jansson „Dolina Muminków w listopadzie”
(przekład – Teresa Chłapowska)

 • Są pewne sprawy, o których nie należy myśleć i których nie należy zanadto zgłębiać.
 • ... jakie to jest przygnębiające i jakie niewesołe, kiedy trzeba wyszukać materac, znaleźć miejsce, gdzie by go położyć, a potem rozebrać się i przyznać, że jeszcze raz z dnia zrobiła się noc.
 • Nie chcę mieć przyjaciół, którzy są mili, choć wcale mnie specjalnie nie lubią, ani też nikogo, kto jest miły tylko dlatego, żeby nie być niemiłym.
czwartek, 09 czerwca 2011
vol 44 Nova impreza

01 - DJ Fresh Ft  Ce'cile - Gold dust
Daniel Stain, czyli
DJ Fresh to pochodzący z Anglii muzyk drum'n'bass. Utwór ten pochodzi z jego drugiego albumu Kryptonite. Oto teledysk.

02 - Kids Of 88 - My House
Jest to
duet pochodzący z Nowej Zelandii. Utwór pochodzi z ich jedyjego na razie albumu Sugarpills. Oto teledysk.

03 - Lytz - 3 days awake
Tobias Lützenkirchen kryje sie po pseudonimem L.Y.T.Z., który jest z resztą tylko jednym z jego pseudonimów. Jest on niemieckim DJem. Utwór ten jest angielską wersją niemieckiego utworu, opowiadającego o nieustającej imprezie trwającej trzy dni. Oto teledysk.

04 - Puretone - Addicted to Bass
Josh G. "
Puretone" Abrahams pochodzi z Australii. Kompozytor, basista bazujący na muzyce eletro. Utwór ten pochodzi z jego czwartej płyty. Teledysk.

05 - Radiohead - Bodysnatchers
Nieustający zdobywcy wysublimowanych odbiorników radiowych z utworem z ich obecnie już przedostaniej płyty In Rainbows - utwór drugi -
obrazek.

06 - Monarchy - The Phoenix Alive
Jest to
brytyjski syntpopowy zespół. Z grubsza tworzą remixy innych artystów. Ten jednak otwór jest niezaprzeczalnie tylko ich. Wznoszący się z prochów Feniks w wersji oryginalnej, oraz przeróbka Kris Menace.

07 - Gus Gus - Need in me
Nareszcie zespół z ulubionej mi Islandii. Przez
zespół GusGus przewinęło się wielu-nastu twórców, aż finalnie wyspecjalizowali się w muzyce electro. Ów utwór pochodzi z szóstego ich albumu Forever. Oto wersja oryginalna oraz Audiofly Mix.

08 - Jamie Lidell - Little bit of
Jamie pochodzi z Agnglii, a albumów ma na koncie już sześć. Sam wokalnie nagrywa sekwencje melodyczno-rytmiczne, by z tym podkładem sobie pośpiewać. Ten zaś utwór nagrany jest z tradycyjnymi instrumentami. Teledysk.

09 - The Creatures - Right Now
Duet ten powstał z legendarnego zespołu Siouxsie and the Banshees. Utwór ten nie charakteryzuje ich wysublimowania, ale mi się podoba; oto on - clip muzyczny.

10 - Bran Van 3000 - Astounded
Jest to
grupa z Kanady. Klubowo, salsowo i letnio, oto oni - teledysk.

11 - Janelle Monae - Faster
Genialna Janelle pochodzi z Kansas, tak jak (z krainy Oz) Dorotka. Z drugiego albumu The ArchAndroid - obrazek.

12 - Tiesto feat CC Sheffield - Escape Me
Na koniec
duński DJ jeszcze bardziej klubowo - teledysk.

środa, 08 czerwca 2011
Niedokończone miłości

Czwartek 10/12/02. Chungking Express (1994) 
Czasami brak nam szczęścia w miłości. Kiedy mi się nie poszczęści, idę pobiegać. Ciało pozbywa sie wody gdy biegasz więc nie starcz jej na łzy.
Początkowym zamierzeniem filmu były trzy historie miłosne. Skończyło się na tym, że powstały dwie, albo nawet mały wstęp w formie pierwszej historii i przejście do drugiej, obejmującej większość filmu. Trzecia historia przekształciła się w osobny film Fallen Angels (1995). Chungking Express poprzez narrację policjanta 223 wprowadza nas w sposób bardzo rozciągnięty, senny i poetycki do pierwszej historyjki. Przypadkiem spotyka on kobietę w blond peruce, balansującej na granicy prawa. Policjant 223 często zatrzymuję sie w barze z przekąskami i z niego to dzwoni do swojej dziewczyny, z którą rozstał się w prima aprilis. Nie będąc pewnym czy to żart wyznacza sobie datę pełnego z nią pożegnania na 1 maja. Zbiera ananasy w puszce z datą ważności 1 maja by tego dnia upewnić się co do jej uczuć i zjeść wszystkie ananasy zbierane każdego dnia, przez cały miesiąc. Druga historia obraca się wokół tego samego baru. Policjant 633 również zmierza się z rozstaniem z dziewczyną, ze stewardessą. W barze spotyka Faye, nową ekspedientkę. Jego stewardessa zostawia list w barze, który całkiem naturalnie każdy już przeczytał, który zobowiązuje się dostarczyć Faye. Jest tam klucz do mieszkania policjanta 633 oraz słowa rozstania. Faye odwleka jednak to i zamiast tego zaczyna odwiedzać jego mieszkanie podczas jego nieobecności, dokonując bardzo nieznacznych zmian, kupując nowe klapki, wrzucając dodatkową rybkę do akwarium, sprzątając. On jednak tego nie dostrzega, nawet gdy zamienia jego przyzwyczajenia kulinarne zamieniając etykiety puszek.

Wtorek 10/12/14. The Virgin Suicides (1999)
Film ten jest enkranizacją powieści Jeffreya Eugenidesa, a przeniosła go na ekran Sofia Coppola. Skupia się on na pięciu nastoletnich siostrach mieszkających w katolickiej rodzinie w latach siedemdziesiątych w Grosse Pointe, w Michigan. Zbytnia opieka i ochrona rodziców, odgradzających je od świata zewnętrzengo, czyni je zagadkowymi dla otoczenia, dla ich nastoletnich znajomych. Każda z dziewcząt ma swojego tajemniczego wielbiciela, z których to każdy jednak przez nadopiekuńczość rodziców nie może się w pełni im objawić. Siostry Lisbon (bo takie jest jej nazwisko)  rozwiewają więc tylko wokół siebie efemeryczne obietnice,  napełniając tajemnicą sny chłopców. Najmłodsza i najcichsza z sióstr, Cecylia, ukazuje pewną problematykę tej spokojnej rodziny popełniając samobójstwo, na szczęście nie udane. W celu poprawienia jej emocji rodzina postanawia wyprawić urodziny zapraszając chłopców ze szkoły. Kończy się to jednak tym, że Cecylia po raz drugi podchodząc do samobójstwa, tym razem  nieodwołalnie je popełnia. W efekcie rodzina Lisbon jeszcze bardziej zamyka sie na świat zewnętrzny. Odgradzając jednak, rodzice nastawiają swoje córki na większe niebezpieczeństwa, zmuszając ich do przekraczania kolejnych granic. Ich odgrodzenie nie zamyka świata przed nimi, ale jeszcze bardziej zwiększa ku niemu głód.

czwartek 10/10/15. Eastern Plays (2009)
Kamen Kalev stworzył film o swym przyjacielu Christo, w którym to główny bohater wciela się w samego siebie. Film jest nakręcony w dzielnicy Christo, w mieszkaniu Christo. Jego byłą partnerkę gra również jego była partnerka. Christo, rzeźbiarz, który mówi, że czuje, jakby zostawił swoją duszę w lodówce, pewnego wieczoru staje w obronie turystów, pewnej rodziny. W ten sposób poznaje Isil (Saadet Isil Aksoy), piękną dziewczynę z Turcji. Rodzicom nie podoba się to, że rowija się między nimi uczucie, nawet mimo tego, że Christo, (choć żaden z niego bohater) obronił ich przed rabunkiem, a może i gwałtem. Tego samego wieczoru, tuż przed napadem, Christo wyzbyty jakichkolwiek emocji na pozornie romantycznej kolacji rozstaje się ze swoją dziewczyną. Dziwnym jest, że mimo takiego wyprania z uczuć tak bardzo zapałał do pieknej turczynki. Isil i Christo wpadają w zagłębione rozmowy, dyskusje, o nieprzebudzonych ludziach o chorych, zakarzonych, niezrowych duszach. Sam Christo potrzega siebie jako człowieka nieodnajdującego odrobiny dobra w sobie. Był kiedyś heroinistą i żyjąc bez narkotyków stał się nieistniejący, pusty, od-emocjonowany. Isil jest jego odrodzeniem. Pozornie przeciwstawny jego postaci jest młodszy brat, który wplątał się w rasistowską grupę, napadającą przyjezdnych turystów, Turków, między innymi na rodzinę Isil (takie to zapętlenie). Itso, nie jest może dla swego brata opcją do życia, jednak są razem, są dla siebie jak bracia. Nasekomix (wokalistka Adronia Popova) sworzył muzykę do tego filmu, piękny wiodący utwór Inject me with love
. W 2009 roku film ten otrzymał nagrodę za rolę główną na festiwalu w Tokyo.

11:35, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »