Kategorie: Wszystkie | Dawno przeczytane | Film | Notki | Składanki | Wycieczki
RSS
czwartek, 18 sierpnia 2011
Marek Hłasko „Piękni dwudziestoletni”
 • Wszyscy są zawsze niewinni; wszystko to jest omyłką, która się niedługo wyjaśni.
 • ... wymiar sprawiedliwości nie polega na pytaniu, kto jest winien, a kto nie; chodzi o to, aby mieć winnego.
 • ... sądzić innego można miarą własnego doświadczenia ...
 • ... w literaturze decyduje wizja i szaleństwo ...
 • Książki trzeba pisać jak donosy, pamiętając przy tym, że głupio napisany donos może zniszczyć przede wszystkim ciebie.
 • Gdyby ludzie wiedzieli, że nie ma lepszego sposobu na wpędzenie w powtórny alkoholizm, jak przypominanie człowiekowi, który pił, o tym, co się stać może z chwilą, kiedy znów pić zacznie – może przestaliby udzielać tych przeklętych, dobrych rad.
 • Ludzie wciąż jeszcze nie wiedzą, że w uczuciu wdzięczności jest piekielnie dużo nienawiści.
 • ... kto obiecuje wszystko ten nie obiecuje naprawdę niczego.
 • ... nikt nie jest tak czarujący jak człowiek, który wie, iż jest niezgrabny i nie potrafi nad tym zapanować.
 • Człowiek nie potrafi ocenić swoich błędów tak długo, jak opowiadanie leży w szufladzie biurka; trzeba je opublikować i zacząć wstydzić się za nie ...
 • ... ludzie bici nie unikają uderzeń ... „Nie trzeba rozwścieczać swojego kata”.
wtorek, 16 sierpnia 2011
Dziwne, nierealne pytania

Czy Święty Mikołaj chłostał dzieci na śmierć?
Niedziela 11/06/19 -
Rare Exports: A Christmas Tale (2010)
W Finlandii, we wiosce łowców reniferów, pojawił się pewien naukowiec chcący odkopać największy kopiec-grobowiec na świecie. Wysadzając sekretny grobowiec okazuje się jednak, że to co zostało tam zakopane nadal żyje. Niedługo po tym myśliwi odkrywają, że renifery (od których zależy ich życie) są w niewytłumaczalny sposób zabijane. Jednocześnie, na początku w formie tylko plotek, dowiadują sie o zaginięciach kolejnych dzieci. Mieszkaniec grobowca bowiem jest podobno źródłem mitu o Świętym Mikołaju, jest nieludzkim stworzeniem, krwawym gigantem, który zamiast nagradzać dzieci, chłosta je na śmierć i zjada. Pomogają mu w tym pomocnicy świętego Mikołaja, wynaturzeni, wychudzeni brodaci starcy obdarzeni niesamowitym węchem, potrafiący wyczuć dzieci, odnaleźć i porwać je dla swojego pana.

Czy jedząc nienarodzone dzieci można osiągnąć wieczną młodość?
Poniedzialek 11/05/09.
Dumplings (2004)  
Bogata kobieta, Pani Li, czując nadchodzącą starość, czując jak pasja z jaką spoglądał na nią jej małżonek gaśnie, dowiaduje się o pewnym sposobnie na odzyskanie młodości. Pewna kobieta, Ciotka Mei w mieszkaniu swoim, indywiduwalnie dla klienta według swojej sekretnej receptury przyżądza specjalne pierożki, podając je świeżo ugotowane klientowi. Przyżądza ja na oczach klienta, czyniąc ze zwykłej produkcji pierożków specjalny, choć odarty ze starodawnych otoczek obrządek. Pierożki prócz specjalnego ciasta o dokładnie odmierzonych składnikach i szczególnym sposobie zaczyniania, zawierają w sobie to, co naistotniejsze w nich, nadzienie z nienarodzonych dzieci pochodzące z kliniki aborcyjnej, gdzie to ciotka Mei niegdyś pracowała. Otóż najżywszym dowodem działania tych magicznych pierożków jest sama ciotka Mei, wyglądająca zaledwie na 20 lat, mając, jak sama oświadcza około 100 lat. Czując skutek, lecz bardzi nikły, pani zamawia u ciotki Mei coś specjalnego. Udaje się jej zdobyć 5 miesięczny płód dziecka dzieczynki zapłodnionej przez własnego ojca. Film bynajmniej nie wydaje się być horrorem. Z lekkością są ukazywane płody przemieniane w pierożki. Dramat tu jest delikatnym jedynie smutkiem, a tematyka jednoznacznie przerażająca nie wydaję się być taką ekranie.

Czy za pomocą specjalnego płynu można wskrzesić (świeżo) umarłego?
Czwartek 11/04/28.
Re-Animator (1985) 
Film ten oficjalnie jest horrorem, ale znajdując się na granicy śmieszności, nieprzeraża. Oparty jest na opowiadaniu H.P.Lovecraft’a o naukowcu łamiącym wszelkie normy moralne, który pragnie tylko jednego, umieć wskrzesić umarłych, dowodząc tego, że życie można odtworzyć. Tworzy płyn, który wstrzykiwany zaraz po śmierci, przywraca do życia, czyniąc jednak to co żyło, bardziej drastycznym, przerażającym. Herbert West, bo o nim tu mowa, przybywa do Uniwersytetu Mikatonic (fikcyjnego w fikcyjnym mieście Arkham) by kontynułować studia medyczne przerwane (przez nieudany eksperyment) w Szwajcarii. Dosyć szybko ukazuje swoją ekscentryczność tak na zajęciach, dowodząc profesorowi Hillowi że czas rozpoczęcia obumierania mózgu jest dłuższy niż się obwieszcza, tak i u sublokatora, u którego wynajmuje pokój, na którego to kocie podejmuje kolejne eksperymenty wskrzeszania. Prowadzi to do wykorzystania medykamentu na świeżo odciętej głowie profesora Hilla w celu odowodnienia jego skuteczności. Rozpoczyna to walkę nad panowaniem nad medykametem, kluczem do kontroli zmarłych.

14:04, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »