Kategorie: Wszystkie | Dawno przeczytane | Film | Notki | Składanki | Wycieczki
RSS
wtorek, 29 września 2009
Niezrozumiale i trudne wybory

Wtorek 09/07/21. One Hour Photo (2002)

Co mówi Sy Parrish o zdjęciach rodzinnych: Jeżeli te wszystkie zdjęcia mają coś do powiedzenia przyszłym generacjom, to, to, że byłem tu, żyłem, byłem młody, szczęśliwy i ktoś o mnie dbał wystarczająco na tyle by mi zrobić zdjęcie. (…) Gdy dom staje w płomieniach, co jest pierwszą rzeczą, którą się ratuje, zaraz po swoich najbliższych – to zdjęcia rodzinne. (…) Rodzinne zdjęcia przedstawiają uśmiechnięte buzie: narodziny, śluby, wakacje, dziecięce przyjęcia urodzinowe. Ludzie fotografują szczęśliwe chwile swojego życia. Gdyby ktoś przeglądał taki album rodzinny wywnioskowałby, że rodzina ta prowadziła radosne, przyjemne życie wolne od wszelkich tragedii. Nikt nie fotografuje rzeczy, o których chce zapomnieć.

Sy Parrish pracuje w zakładzie fotograficznym w wielkim centrum handlowym. Bardzo się przykłada do swojej pracy i dba o dobrą jakoś odbitek. W takich centrach handlowych natyka się w większości na właśnie zdjęcia rodzinne. Jedną z tych rodzin polubił najbardziej. Wywołuje im zdjęcia już od kilku lat i w żartach mówi, że czuję się jak ich wujek Sy; bardzo chciałby tak się czuć, bo jest samotny, mieszka sam, jada sam na tle odbitek, które sobie własnoręcznie kopiuje, odbitek cudzego szczęścia. Pewnego dnia zauważa, że coś zagraża spokojowi tej rodziny, że ktoś burzy ich szczęście. Z jego kodeksem moralnym, człowieka samotnego, wie, że postuje dobrze - nie jest to jednak do końca zrozumiałe przez społeczeństwo. Reżyserem i scenarzystom filmu jest Mark Romanek, specjalizujący się raczej w tworzeniu teledysków. W rolę główną wcielił się Robin Williams, który okazuje się bardzo dobrym aktorem dramatycznym.

Czwartek 09/08/13. Seven Pounds (2008)

Tytuł filmu oparty jest na sztuce Shakespear’a „Kupiec Wenecki”, w której to kupiec Antonio zgadza się oddać funt ciała za każdy niespłacony dług. Ben Thomas (Will Smith), niegdyś szczęśliwy, niegdyś żonaty, popełnił przez swoją nieuwagę, czym tragiczny. Postanawia zadośćuczynić, odkupić za swoje grzechy, spłacić dług wobec ludzkości. Cena jest wysoko za ten czyn popełniony, jednak jego decyzja jest niezmienna, nawet w perspektywie utraty jego możliwego szczęścia. Chce uszczęśliwić innych, obdarzyć potrzebujących, całym sobą, tym co ma, tym czym jest. Są to bardzo trudne wewnętrznie decyzje, dozgonne uczynki. Obawiałem się, że film ten tak bardzo skupiony na głównej roli, będzie tylko jej opiewaniem. Ale nie, jest na prawdę film dobry. Reżyserem jest Gabriele Muchino i jest to jego drugi po Pursuit of Happyness (2006) film przy współpracy z Willem Smithem.

Czwartek 09/07/17. Mar adentro (2004/I).

Jest to historia Ramón Sampedro (Javier Bardem), który w wyniku wypadku, w wieku 25 lat został sparaliżowany i przez następne 29 lat walczył o prawo do eutanazji, o jego prawo do śmierci. Uważał, że życie nie jest warte by je spędzać w stanie, w jakim się znalazł. Przez paraliż sam nie był w stanie popełnić samobójstwa; mógł tylko kogoś o to poprosić, ale by było to prawnie usankcjonowane, potrzebował na to zgody państwa; w innym wypadku byłoby to morderstwo. Przez te 29 lat życia w paraliżu, pisał piękne pamiętniki, które zostały opublikowane, które pozornie wcale nie stały w sprzeczności z jego pragnieniem śmierci, gdyż w zachwalający sposób opisywały życie, które on jego zdaniem stracił, będąc ciężarem dla innych, cierpieniem w braku mocy dla siebie samego. Debatował z w połowie sparaliżowanym księdzem, który mówil mu, że wolność bez życia nie jest wolnością, na co mu odpowiadał, że życie bez wolności, nie jest życiem. Film wyreżyserował Alejandro Amenabar, twórca takich obrazów jak Tesis (1996), Aare los ojos (1997), czy też The Others (2001), do których też napisał muzykę, jak i sam scenariusz.

14:32, czokczok
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 września 2009
Uszatek, Goscie i Muff

Miś Uszatek - trafi do kin

Tak, tak. Zdecydowano się na wersję kinową zacnego Misia Uszatka. Nasz Uszatek został wykreowany przez Czesława Janczarskiego 1957 roku, a przedstawiony został w formie kukiełkowej w 1975 roku i przemówił głosem Mieczysława Czechowicza. Nie będę się dalej rozpisywał bo tak wiele dużo więcej ciekawostek można przecież znaleźć w tej notce, gdzie można znaleźć na przykład historię rozrostu jego sławy Uszatka w Japonii, z przykładem tej oto oficjalnej, japońskiej strony naszego Misia. Teraz zaś, mam nadzieję, że już w 2010 roku, ukarze się wersja kinowa, animowana przygód Misia Uszatka. Pracuje nad nią Piotr Jasek, prozaik, poeta, autor teksów piosenek, z zawodu scenarzysta.


Goście

Szukałem niedawno czegokolwiek na temat serialu science-fiction, który oglądałem w okresie lat dziecięcych. Opowiadał o ekspedycji z przyszłości wysłanej w czasy teraźniejsze w poszukiwaniu pewnego Adama, który to z kolei miał uratować ich cywilizacje od zagłady. No i znalazłem. Był to serial pod tytułem Goście / Návštevníci / Expedition Adam '84, czesko NRD'owska produkcja, z 1981 roku. Dubbingowana była oczywiście po niemiecku i z takim językiem ten serial kojarzę. Występowali w nim między innymi aktorzy z bardziej znanego serialu Arabela, na przykład Vlastimil Brodský, król krainy baśni i Dagmar Patrasová, żądna władzy Xenia. Serial składa się z 15 odcinków.


Muff

Zastanawiała mnie ostatnio pewna zagadkowa sprawa. Jakiej to rasy jest pies występujący w filmie Ne le dis a personne (2006), tak łudząco podobny do Muffa, psa Jolana, z komiksu Thorgal? Właśnie dzięki temu filmowi przypomniałem sobie wdzięk tego psa. Wyczytałem, że Muff z Thorgala jest rasy bliżej nieokreślonej. Grzegorz Rosiński, twórca Thorgala napisał: Muff był inspirowany moim własnym psem. Jak ten ostatni zginał nie miałem już więcej ochoty, aby go rysować, gdyż przypominało mi to złe wspomnienia związane z jego odejściem. Po długich poszukiwaniach dowiedziałem się, że w filmie pies ten wabił się Nina. Pies grający jego rolę ma nieco dłuższe imię: O'ptitloup de la Chaume du Bois de Dieu. O'ptitloup to imię, a de la Chaume du Bois de Dieu to nazwa psiarni i to najlepszej we Francji. W końcu doszedłem też do polskiej nazwy rasy. Jest to owczarek francuski briard, pies pasterski. No i się udało.

Czyż briard nie wygląda jak Muff?

14:37, czokczok , Notki
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 września 2009
VOL8

01 - Lykke Li - I'm Good, I'm Gone.
Lykke Li śpiewa sobie o pracy za bułkę z masłem. Oto w trzech wersjach, akustycznej, w sali prób, oraz w wersji oficjalnej.

02 - Animal Collective - Water Curses.
Animal Collective to bardzo specyficzny zespół. Ich utwory przepełnione są różnorodnymi dźwiekami, jakby tworzone z wysypywanych przedmiotów o różnych oddźwiękach na twardą powieszchnię. Oto teledysk do ich chyba najbardziej znanego utworu, Water Curses.

03 - Oszibarack - Skirts Up!.
Oszibarack, tłumaczony z węgierskiego na polski oznacza brzoskwinię. Zespół pochodzi z Polski, z Wrocławia. Jego "stylistyka to połączenie alternatywnej elektroniki oraz popu i tanecznych brzmień". Oto teledysk do Skirts Up!, utworu z ich pierwszego albumu, ale i ten kawałek chętnie bym wrzucił do swojej składanki, gdybym o nim wiedział wcześniej, albo i ten. Miło się słucha.

04 - Fisz & Envee - Kuchnia (feat Maria Peszek).
Fisz aka Bartosz Waglewski - słowa, Envee aka
Maciej Goliński - muzyka, z chórkami Marii Peszek, stworzyli niesamowity utwór, Kuchnia.

05 - Kraak & Smaak - Squeeze Me.
Kraak & Smaak to grupa pochodząca z Holandii. Ich Squeeze Me poruszy do tańca chyba każdego. Teledysk, stworzony został techniką flip book animation.

06 - Angus and Julia Stone - Paper Aeroplane.
Angus and Julia Stone to rodzenstwo z Australli. Grają muzykę spokojną, tkliwą i delikatną. Z albumu Chocolates and Cigarettes utwor Paper Aeroplane.

07 - Blonde Redhead - The dress.
Jest to
zespół z całkiem dużym bagarzem. Ten utwor pochodzi aż z ich ostatniego, siódmego albumu. Oto twarze ludzi którym pęka serce.

08 - Smoke City - Underwater love.
Ten zespół zaą podbił serce moje przez przepływowość swoją i Brazylię przepełniającą.
Utwór ten był podkładem do reklamy z syrenami wyreżyserowanej przez Michaela Gondry. Oto jego pełna wersja (nie reklamowa).

09 - Joan As police woman - Real Life.
Joan Wasser
pochodzi z Maine. Muzykę rozpoczęła od nauki gry na skrzypcach. Nagrała dwa rewelacyjne albumy. Ten utwor jest utworem tytułowym z pierwszej płyty. Wersja na żywo tylko.

10 - Mille Caro & Franck Garcia - Far Away.
Oto zmysłowy teledysk 
duetu o którym nie mam zielonego pojęcia.

11 - Sainkho Namtchylak - Ohm Suaa (Remixed By Martin Morales).
Sainkho Namtchylak to tuwińska artystka, rozpoznawana głównie jako piosenkarka eksperymentalna. Znana
jest przede wszystkim ze swojego śpiewu gardłowego (khöömei). Skala jej głosu obejmuje 7 oktaw. No, to wiele tłumaczy. Oto jej umiejętności zremiksowane przez pana Moralesa.

12 - Loco star - herbs.
Loco Star nieoczekiwanie jest zespolem nie tylko z Polski, ale i z 3miasta. Pierwszą płytę nagrali już w 2004
- musiała mi normalnie koło nosa przelecieć. Utwor Herbs pochodzi z ich drugiego albumu pod tym samym tytułem. Oto on w wykonaniu akustycznym.

13 - Joan As a Policewoman - To Survive.
Oto drugi, podobnie spokojny utwor Joan. Niestety tylko w wersji na zywo. Ż
eby nie było, Joan z reguły gra nieco żywiej. Oto przykład.

14 - Hot Chip - Made In The Dark.
Hot Chip to brytyjski zespół elektropopowy. Trzy albumy na koncie. Oto utwór tytułowy
z albumu ostatniego w wersji acapella oraz w wersji oryginalnej.

15 - Badly drawn boy - Another devil dies.
Damon Gough pochodzi poludnia anglii i niezle sobie kompozycyjnie radzi. Oto utwor z plyty przedostatniej w wersji bez teledysku.

16 - Angus And Julia Stone - Wasted.
Na koniec jeden jeszcze utwor rodzenstwa z Australii. W wersji regge 

oraz w wersji oryginalnej.

czwartek, 24 września 2009
Gdy ktoś komuś prawdziwe serce oddaje

Niedziela 09/07/19. Dangerous Beauty (1998)

Jest to historia Weroniki Franco (Catherine McCormack), która nie mogąc poślubić Marco (Rufus Sewell), mężczyzny, którego jej serce wybrało, za namową matki (Jacqueline Bisset), by zachować szansę na miłość, zostaje kurtyzaną. W czasach XVI-wiecznej Wenecji małżeństwa były inwestycjami, umowami i nie miały nic wspólnego z miłością, a zaś kurtyzany były w tamtych czasach najbardziej wyedukowanymi kobietami na świecie. Z racji tego, lepszym życiem mogłoby się wydać namiętne życie kurtyzany przepełnione wolnością i wiedzą, niż życie żony  posłusznej woli męża, wysuszonej od braku dotyku, od braku miłości. Weronika uznała tą drogę życiową jako modlitwę w oczekiwaniu na stopienie się w miłości ze swym jedynym, tak diameralnie zmieniła swoje życie by móc być blisko swojej miłości. Przyjmując wielu, nie była własności żadnego. Stała się najpiękniejszą, najinteligentniejszą, największą kurtyzaną swoich czasów. Z jej inteligencji płynęły jej wielkie zdolności do poezji; w szrankach słownych potrafiła pokonać najbardziej wyszukanego w słowach mężczyznę. Film ten powstał na podstawie książki Margaret Rosenthal „The Honest Courtesan”, opartej z kolei na faktach autentycznej historii kurtyzany i poetki Weroniki Franco.

Pożądanie zaczyna się w umyśle. (...) Pożądanie czyni nas żywymi.

Niedziela 09/06/27. Almost Famous (2000)

William Miller (Patrick Fugit), nastolatek przewyższający rówieśników intelektem, próbuje swoich kroków w reportażach muzycznych. Zauważa go Lester Bangs (Philip Seymour Hoffman) , wielki reporter tamtych czasów, i dostrzegąc jego wielki potencjał, staje się jego mentorem, doradcą. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności udaje się Williamowi wyjechać w trasę koncertową ze zespołem rokowym i dzięki temu dostaje zlecenie od magazynu Rolling Stone Magazine, na artykuł o tym wschodzącymym zespole. Poznaję tam Penny Lane (Kate Hudson), twórczynię Band Aid, oparcia dla zespołów, co, choć pozornie zbliżonym, było zupełnie czymś innym, niż typowe grouppies. Dziewczynom parające się tym zajęciem, nie chodziło o popularności bliskość, tylko miłość, oparcie, opiekę jaką mogły zaoferować muzykom, wprowadzenie pierwiastka motywującego i uspokajającego zarazem. William stara się dotrzeć do prawdy o każdym z członków zespołu. Taka trasa była wielkim krokiem w jego dojrzewaniu, postrzeganiu, był przecież bardzo młodym, i mimo, że rówieśnikiem, równie młodej Penny Lane, jednak nadal będąc bardzo nieogarniającym – pojawił się w świecie gdzie przyjaźń nie jest bezinteresowna, gdzie zabawa wcale nie kończy się szczęsliwie, gdzie każda bliskość okazuje się sztuczną i kończy się z końcem lata. Penny zaś, stara się wpoić sobie i swojemu Band Aid własne słowa, „jeżeli nie bierzesz tego na serio, nie zostaniesz zraniona, jeżeli nie zostaniesz zraniona, zawsze czerpiesz  tego przyjemność”, ale nie zauważa nawet kiedy sama zaczyna się przejmować. Jednakże, z uśmiechniętą twarzą otwarcie patrzącą w słońce, kocha prawdziwie, nie tracąc siebie; żyje wolna. Piękny sen o twardej dupie i miękkim sercu.

Wtorek 09/09/08. Låt den rätte komma in (2008)

Låt den rätte komma in,  Let the Right One in,  Pozwól mi wejść, znany być mógłby również pod tytułem Wpuść mnie, nadanym książce, na podstawie której nakręcono ten film. Jest to historia przyjaźni chłopca o imieniu Oscar z dziewczynką o imieniu Eli. Oscar mieszka z matką na przedmieściach Sztokholmu. Eli całkiem niedawno się wprowadziła na jego osiedle. Spotykają się tylko o zmroku, na zaśnieżonym placu zabaw. Los tak chciał, że ich mieszkania dzieli tylko jedna ściana. Jest to wartościowa historia o bliskości niespotykanej. Nie jest łatwym pisać o niej słowami na tyle ważkimi, by nie wydało się on nagle za bardzo błahym. W tym filmie nie ma płytkości, pretensji do wielkości, formy bez treści. Serce się albo przyjmuje albo się go nie przyjmuje wcale. Dzieci o miłości w filmie grozy - może tak można by było opisać po krótce. Bardzo, ale to bardzo warto go obejrzeć.

Umykać to żyć, pozostawać, to umrzeć.

09:54, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 września 2009
Wycieczka po Hathersage Moor
Hathersage Moor położony jest w Peak District, koło miasteczka Hathersage. Dnia pierwszego września rozpoczynając wędrówkę z parkingu Surprise View Car Park, ruszyliśmy od jego wschodniej części, ku pólnocy, ku Over Owler Tor.Schodzac z jej szczytu przez zarośniętę paprociami ścieżyny, zbaczając nieumiejętnie (przez co nasze buty lekko namokły na grząstkich trawach - proponuje nie zbaczać) wspięliśmy się na Higger Tor, 434m npm.Ze tego szczytu zeszliśmy na sąsiednie wzgórze, na starożytny fort Carl Wark.Stamtąd po raz kolejny starając się ominąć grząskie trawy, przekroczyliśmy szosę A6187 dochodząc do sielskiej dróżki podążającej wzdłuż rzeczki.Przechadzając się nią dalej i dalej,dotarliśmy do cudownego lasku.Z lasu odbijając ostro w prawo. Doszliśmy do parkingu i zakończyliśmy naszą trzy godzinną wycieczkę pieszą.


piątek, 18 września 2009
Vol 7

01 - Lykke Li - Little bitt.
Lykke Li to piosenkarka pochodząca ze Szwecji. Nagrała debiutancki album Youth Novels, który zawojował Europa. Delikatny głosik natężony emocjami. Tego tupu śpiewanie zaczyna się naprawdę dobrze sprzedawać, taka mała drobna dziewczynka opowiadająca wcale nie o słodkościach i słoneczku. Oto jedna wersja na żywo oraz oficjalna wersja teledysku, w rozpoznawalnym koczku.

02 - Stateless -Pprism 1.
Stateless to nieoczekiwanie zespól pochodzący z Leeds. Posiadają też równie zaskakujące brzmienie; sferycznym bym je określił. Oto pierwszy otwór z jej debiutanckiej płyty z bardzo ciekawym teledyskiem.

03 - Gala - Freed From Desire.
Gala Rizzatto, popowa piosenkarka z Włoch, w 1996 skomponowała chwytliwy utwór Freed from Desire, chyba jedyny tak genialny i jedyne w ogóle dobry w jej karierze. Niezrozumiałe jest to dla mnie jak ktoś może zrobić tylko jeden genialny utwór, gdy reszta w ogóle nie nadaje się do słuchania. Oto oryginalny teledysk i moze jego taneczne wykonanie nie jest najlepsze, ale sam motyw utworu jest warty uwagi.

04 - Kelley Polar - Entropy Reigns (In The Celestial City).
Nie moglem się powstrzymać by sobie nie posłuchać oczyszczającego utworu Kelleya. Tym razem
Entropy Reigns.

05 - The Long Blondes - Century.
Oto zespól, który powoli zaczyna mnie urzekać.
The Long Blondes nagrali dwa albumy. Potem niestety, 20 listopada 2008 zespól ten się rozpadł. Na szczęście ich liderka, wokalistka Kate Jackson zapowiedziała solowy album. Będę go niecierpliwie wyczekiwal. Oto teledysk utworu Century i jeszcze jeden, o który się zahaczyłem.

06 - Kings of Convenience - I Don't Know What I Can Save You From (royksopp remix).
Kings of Convenience to duet z Norwegii, grający na dwóch gitarach muzykę delikatną i uspokajającą. Royksopp duet również z Norwegii, tyle że proponujący muzykę elektroniczną. Ci drudzy przesłuchali utwór tych pierwszych i uczynili z niego coś mniej sennego. Oto rezultat.

07 - Malia - City promises.
Piękny, spokojny utwór artystki o imieniu
Malia, którego odnaleźć mi się nie udało. Dla pocieszenia jej strona głowna oraz inny utworek Purple Shoes.

08 - Gabriella Cilmi - Cigarettes and Lies.
Gabriella Cilmi, wschodząca australijska piosenkarka i jej utworek, całkiem przyjemny, oraz teledysk.

09 - Cheryl Lynn - Got To Be Real.
Oto następny "standard dyskotekowy", Got To Be Real nagrany przez
Cheryl Lynn. Cóż, gdy się stworzy jedna tak dobrą piosenkę, ciężko później tworzyć nowe gorsze. Oto utwór, bez teledysku.

10 - Eurythmics - Sister are doing it for themselves.
Chyba za bardzo uderzam w kierunku muzyki dance, ale jak już uderzyć, to lepiej z hukiem. Oto duet Eurythmics i Aretha Franklin w ideologicznej piosence Sister are doing it for themselves, i oto
teledysk.

11 - The Kills - Cheap And Cheerful.
Zespol
The Kills do złudzenia przypomina zespól The White Stripes  i może właśnie dlatego Alison Mosshart, wokaliska tego pierwszego stworzyla z Jack White, liderem tego drugiego nowy zespol The Dead Weather? Ale oto krótki utworek The Kills, i teledysk do niego.

12 - Beck - Gamma Ray.
Beck z ośmioma albumami na koncie stara się nadal powiedzieć coś nowego. Mówią, że ostatnio popularność jego spadła i że dopiero ostatni album świeżością zaleciał. Oto utwór z tego ostatniego albumu, Gamma Ray.

13 - Stateless - Bluetrace.
Jeszce jeden utwór zespołu z Leeds. Oto
teledysk.

14 - Kleerup - Until We Bleed (With Lykke Li).
Kleerup, producent muzyczny, stworzył melancholijny utwór z udziałem słodkiego głosu Lykke Li. Prosze o przesluchanie.

15 - Sagi Rei - Freed From Desire.
Sagi Rei nagrał płytę z utworami tanecznymi klasycznie, z gitara i śpiewem tylko. Jednym z tych cover'ów jest właśnie
Freed From Desire.

16 - Lykke li - Breaking it up.
Jak rozpoczalem tak i skoczne na Lykke li. Oto
oryginalna wersja teledysku oraz jego alternatywna wersja.

poniedziałek, 14 września 2009
Reksio

W Polsce mamy już tablice z Kubusiem Puchatkiem umieszczoną na jego ulicy w Warszawie. Istnieją też dwa pomniki Koziolka Matolka, jedna w Pacanowie, a druga w Zakopanym. Nadszedl w koncu czas na Reksia. Dnia 3 sierpnia Postawiono mu pomnik w Bielsku Bialej. Czyż to nie cudowne?

10:08, czokczok , Notki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 września 2009
Sunderland
Korzystająć z nieprzychylności pogody, znaleźliśmy się w Sunderland, miasteczku położonym na południe od Newcastle, który znalazł się akurat w na wąskim pasemku słonecznej pogody - omiajając ulewy spędziliśmy naprawde typowy letni, nadmorski dzień.St Peter’s Riverside Sculpture Project
został stworzony przez rzeźbiarza Colina Wilbourn’a, wraz z pisarzem i byłego poeté Chaz'a Brenchley’a. Nie jest to zwykły projekt uprzyjemniania miejsc publicznych rzeźbami, które tylko zawadzają w pracowniach artystów. Rzeźby te zostały stworzone celowo dla tego projektu. Rozmieszczone są one wzdłuż północnego bulwaru zwanego Monkwarmouth, wzdłuż ujścia rzeki Wear w mieście Sunderland. Zamierzenie tego projektu polegało na powiązaniu przeszłość z teraźniejszością, tego co jest nowe z tym co było tu wcześniej.


Zaparkowaliśmy koło mostu i idąc koło kościoła St. Peterdoszliśmy do pierwszej rzeźby.
Shadows in another Light jest to drzewo przeistoczone z żurawia portowego, wielki cień przez niego rzucany wzdłuż bulwaru, rozmieszczone, następując po nim, olbrzymie śruby i nakrętki, stworzone z kamienia i drzewa.Cementowy postument niegdyś był używany do cumowania statków, a samo drzewo stworzone z industrialnej stali.


Pathways of knowledge. Rzeźba umieszczona przed biblioteką uniwestytecką, przedstawia stertę książek.Są one nawiązaniem do Wielkiej Biblioteki St Piotra. Otwarta księga, przedstawia Bilblię Wearmouth Podążaliśmy dalej, wzdłuż bulwaru...
The Red House. Jest to zbiór rzeźb przedstawiający mieszkanie, idealne miejsce zbrodni: przewrócone krzesło, wpółotwarte drzwi, a wszystko nasiąknięte jest czerwienią.Nawiązuje to do nieprzyjaznej i brutalnej dzielnicy, gdzie morderstwo mogło czaić się za każdym rogiem. Na okrągłym stoliku widnieje napis – What Goes Around Comes Around.


Watching and Waiting, to zbiór rzeźb obrazujących wyczekiwanie matki za synem powracającym z morza.Otwarta książka, luneta na trójnogu (teraz został tylko trójnóg). Umieszczone są one na punkcie widokowym.
Bathtub is Passing Through, to zestawienie trzech par drzwi reprezentujące przeszłość, teraźniejszosć oraz przyszłość.Przez Teraźniejszość możesz przejść, Przyszłość jest płaskorzeźbą, a Przeszłość widać tylko z jednego szczególnego miejsca, przez dziurkę od klucza.


Taking Flight. Nawiązuje do zmian i odrodzenia tej okolicy. Jest to pięć rzeźb, sekwencyjnie ukazujących przerodzenie się z kawałka stali ze wznoszącego się ptaka.Stone Stair Carpet. Jest to dywan wykuty w schodzących do morza schodach.High Tide. Są to półmiski przedstawiające siedem faz księżyca.i koniec


sobota, 12 września 2009
vol 6 – spokojnie muzyka sobie płynie

01 - Badly Drawn Boy - Once Around The Block
Badly Drawn Boy nagrał już pięć albumów. Ten utwór pochodzi z jego pierwszej płyty. To chyba nie jest jego teledysk, ale za to niezły z niego oryginał.

02 - Gabriella Cilmi - Sweet About Me
Gabriella to australijska piosenkarka z tylko jednym albumem na koncie. Całkiem dobrze się zapowiada. Oto teledysk Sweet Abort Me.

03 - Shout Out Louds – Impossible
Grupa ta pochodzi ze Stockholmu. Grają Indie rock i mają już dwa albumy na koncie. Imposiible.

04 - Jem - Wish I
Jemma Griffiths to znana już dla wielu walijska piosenkarka. Lubię wracać do jej pierwszego albumu i wolę tylko z niego czerpać. Oto słoneczny teledysk.

05 - St. Vincent - Human Racing
St. Vincent to przede wszyskim multi-instrumentalistka Annie Clark z Oklahomy. Stwarza piękne przestrzenie muzyczne. Nagrała właśnie drugą płytę. Ten zaś utwór pochodzi z pierwszego albumu Marry Me. Oto Human Racing.

06 - Roisin Murphy - Ruby Blue
Roisin z Irlandii to przede wszystkim wokalistka wielkiego zespołu Moloko. Aktualnie zaś ma na swoim koncie dwa solowe albumy i jest równie genialna. Oto wersja live utworu
Ruby Blue.

07 - Jem - Save Me
Nie mogłem się oprzeć Jem by nie wrzucić sobie jeszcze jednego jej utworu. Oto
Save me.

08 - Kelley Polar - In Time
Michael Kelley urodził się w Chorwacji, żył jednak z rodzicami do Nowego Yorku. Skrzypek, wokalista i producent. Utwór ten pochodzi z albumu Love Songs of the Hanging Gardens.

09 - Santogold - L.E.S. Artists
Santi White [] jest naprawdę rewelacyjna. Oto jej promujący album utworek.

10 - Kelley Polar – Chrysanthemum
Nie mogłem się powstrzymać by nie zaproponować jeszcze jednego utworu tego zdolnego artysty. Oto Chrysanthemum, czyli po Polsku
złocień.Ciekawa animacja do ciekawej muzyki.

11 - Will.I.Am - Get Your Money
Pan
William, frontman The Black Eyed Peas, uczynił album solowy, już trzeci z kolei, nienajgorszy nawet. Z albumu Songs Abort Girls, utwór piąty.

12 - Novika - tricks of life
Czas w końcu na mocną polską artystkę.
Kasia Nowicka nieźle sobie radzi. Na początku w grupui Futro, potem kariera solowa. Oto naprawdę dobry kawałek Trick of life.

13 - Metric - Dead Disco
Metric to kanadyjska indie rockowa grupa. Na koncie mają już cztery albumy. Dead Disco pochodzi z ich drugiego albumu, a oto teledysk.

14 - Cansei de Ser Sexy - Music is my hot sex
Nazwa zespołu tłumaczona na język polski oznacza, Zmęczyłem/am się już byciem seksownym/ną. Bardziej są znani pod nazwą CSS. Pochodzą z Sao Paulo w Brazylii.
Utwór powyższy pochodzi z ich pierszego albumu.

czwartek, 10 września 2009
Odwrócenie - wywrócenie
Niedziela 22/06/09. After Hours (1985)
Zupełnie nietypowy film Martina Scorsese. Paul po ukończeniu zwykłego dnia pracy udaje się do okolicznego coffe shop’u. Tam poznaje Marcy (Rosanna Arquette). Po zaskakująco miłej rozmowie dostaje od niej numer telefonu. Zwyczajna rzecz. Wraca do domu. Nie chce spędzić kolejnego wieczoru, kolejnej nocy samotnie. Mimo, że już jest bardzo późno, kierowany jakimś impulsem dzwoni do Marcy. Ta zaprasza go do siebie. Zaczyna się surrealistyczna, nocna odyseja Paula. Wplątywany jest w niezwykłe sytuacje, niekomfortowe znajomości, które zaistniały tylko po to by mu utrudnić powrót do domu.

Piatek 09/07/27. Blindness (2008)
Nietypowy film katastroficzny. Cały świat opanowuje epidemia ślepoty. Zaczyna się od jednego człowieka, a kończy się na całym państwie. Nie jest to zwyczajna ślepota, bo zamiast mroku, to co odbierają oczy, to jasność, biel. Zarażeni przetrzymywani są w odizolowanym zakładzie. Jako jedni z pierwszych trafiają tam okulista (Mark Ruffalo) i jego żona (Julianne Moore), która mimo, że nie jest zarażona, nie chce pozostawić go samego. Utrzymuje ona w niewiedzy cała niewidomą społeczność i niezauważalnie pomaga wszystkim jak tylko może. Widzi też jak bardzo zmienia się grupa społeczna, postawiona w tak ekstremalnej sytuacji. Gdy tylko miała się pojawić równość i braterstwo, były barman (Gael Garcia Bernal) ogłasza się królem swojego grupy i zaczyna terroryzować całą resztę karząc płacić im za jedzenie. Terror zaś prowadzi do okrucieństwa.

Jedyną rzeczą gorszą od bycia ślepym, jest bycie jedynym który widzi.

Niedziela 09/03/29. The Game (1997)
Nicholas Van Orto (Michael Douglas), to wielki mruk, obrzydliwie bogaty i obrzydliwie samotny człowiek, obrzydliwie, bo nie pragnie on towarzystwa. Jest finansistą, człowiekiem u szczytu bogactwa i kariery. W dniu urodzin, których nie obchodzi, dostaje prezent od brata Conrada (Sean Peann), z którym się nie spotyka. Co można podarować człowiekowi, który już wszystko ma? Prezentem jest gra, która jest w stanie w ciężki do rozgryzienia, niespotykanie rzeczywisty sposób, pochłonąć całkowicie życie gracza. Jego byłe życie zostaje w cieniu wtedy, gdy przeżywa przygodę, która mogłaby być odebrana jak całkowita katastrofa grożąca zdrowiu a newte i życiu, szczególnie, gdy personel, tło gry, przekonuje Cię, że gra dawno się skończyła, że wszystko wyrwało się spod kontroli. Nagle człowiek, który wszystkim kontrolował, nie posiada już swojego życia. Film po prostu genialny – aktorzy, reżyser, historia, to pełnia miłego zaskoczenia.


09:38, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2