czwartek, 28 czerwca 2012
chuć

Środa 11/01/27. Damage (1992).

Dr Sephen (Jeremy Irons) na pewnym przyjęciu, pełnym znamienitych gości poznaję Anne (Juliette Binoche), jakby zimną, ale i jakby przyciągającą, jak przepaść. Anna okazuje się znajomą jego syna Martyna. Gdy ten ostatni odwiedza rodziców i przyprowadza Annę, napięcię lekko zinicjowane, niepochamowanie splata Dr Stephena i Annę. Dotąd Dr Stephen prowadził spojokojne życie dojrzałego męża, ojca, brytyjskiego ministra, teraz jednak zapada się, jego podskórne fantazje bezwolnie cieszą się wolnością. Gdy Martyn i Anna są w okresie narzeczeństwa, jego ojciec wynajduje sposoby by spędzić chwile w nienasyceniu, tuż pod nosem własnego syna. Nic nie jest mu w stanie stanąć na drodze wciąż skrytej acz odwzajemnianej pasji, jakby nie kłócącej się zupełnie z nadchodzącym małżeństwem syna.

Czwartek 01/03/12. Cosa voglio di più (2010).

Anna i Alessio to spokojne, pozytywne małżeństwo. On jest złotą rączką, wszystkim pomaga. Z żoną ma przepisowy, podręcznikowy, szanujący się związek. Jest im dobrze. Fakt że jest lekko otyły może obniżać jego libido, ale czy seks jest potrzebny w małżeństwie? Chce przecież mieć z nią dziecko i żyć rodzinnie. Mają jeszcze miłych przyjaciół, a stosunek z nimi jest szczery i rajski wręcz. Anna poznaje jednak Demnico. Przypadkowo się poznają, wcale nie romantycznie. Fakt jednak jest taki, że od razu coś oboje przyciąnęło. Mało ważna jest rozmowa. Moc, przerost, burza hormonów popycha ich ku sobie. Nie są to skryte, wykradnietę pocałunki, ale pełne niezahamowanego pożądania zjadanie się wzajemne. Spotykają się w hotelikach, a przecież Domenico nie jest zamożny. Nie ma pracy i wymyka się niby na basem przed żoną i dzieckiem. Anna zaś stara się zapanować, nie może tak bardzo skrzywdzić swojego męża. Oboje są w potrzasku odstającej od rzeczywistości bajki o niepochamowaniu.

Pewna niedziela. Little Children (2006).

Oto Sarah (Kate Winslet). Mieszka z Richardem, który ma obsesję na punkcie gwiazdy porno, z resztą i tak mało go w domu, ciągle na jakiś zjazdach; wielkiego pożytku z niego nie ma. Sarah sama więc opiekuje się córką. Jest też oto Brad (Patrick Wilson), była gwiazda sportowa. Żona jego Kath (Jennifer Connelly ) jest rewelacyjną dokumentalistką. Piękna jest jego Kathy, ale mało jej w domu, a jak jest, to zmęczona i coż że nadal piękna. Brad więc sam opiekuje się synkiem. Sarah i Brad poznają się na placu zabaw. Sarah jest zaniedbana tak seksualnie jak i uczuciowo, Brad zaś odcięty od sukcesów, przygnieciony sukcesami żony, nie może się w takiej cichej roli znaleźć. Sarah i Brad zaczynają się zbliżać do siebie, przyjacielsko na początku. W końcu popełniają krok większej bliskości, coś się w nich zapala. Dzieci się ich razem bawią, potem idą na dziecięcą drzemkę, gdy oni na pięterku ze sobą niepochamowane zabawy czynią.

14:09, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 maja 2012
Ptaki ze wschodu

Poniedzialek 11/10/10. Survive Style 5+ (2004)
Film sklada sie z pięciu bardziej lub mniej surrealistycznych historii nawzajem poptrzeplatanych. W pierwszej mężczyzna, za kazdym razem gdy po raz kolejny zabija swoją żonę, zakopuje w ciemnym lesie, gdy wraca do domu, ona go wita bez słowa, za każdym razem piękniej ubrana, wymyślniej, tak jak i urządzenie domu które urzadza za kazdym razem wysmieniciej (zwrócić szczgólną uwagę należy na urodę aktorki ale i piękny wystrój domu, kolorystykę, kompozycje, ogólną estetykę), poto tylko by zaraz odpłacić mu się po dwakroć gorzkim, za co on po raz kolejny musi ja zabic. W drugiej trójka młodych włamywaczy żyje od włamania do włamania, tyle ze miedzy dwojgiem z nich iskrzy dziwna wibracja ie do konca werbalizowana. Trzecia opowiada o szarym pracowniu biora, glowie rodziny, zwyklej ,prostej, którym się nie przelewa, ktory zabiera rodzinę na pokaz himpnotyzera, który to (nie)szczęśliwie wybiera go na kandydata, i pozostawia go w zahipnotyzowanym stanie. W czwartej kobieta pracująca w reklamie co krok nawiedzana jest coraz bardziej chorymi wizjami, jak na przyklad spolkowanie krewetki z krabem ktore to rodzi nowy smak. Piata laczac wszystko jest historia bióra zabójstw na zlecenie, które odwiedza płatny zabójca z Anglii, ktory jak czarny aniol pyta się o cel życia napotkanych osób, o sens ich istnienia.

Sroda 11/08/10. The Bird People in China (1998)
Japoński biznesmen zostaje wysłany do bardzo odległej chińskiej wioski w celu zawarcia korzystnej tranzakcji w wydobyciu szczególnych kamieni szlachetnych. Niestety kolega którego on zastępuje nie infomuje go o zawartej wcześniej umowie, układzie z jakuzą. Tak oto ląduje w coraz głębiej nieucywilizowanych rejonach Chin starając się przetrwać z niechianym towrzystwe czlonka Jakuza. Im bardziej oddalaja sie miast tym więcej tajemnic, więcej pozostałości po legendach, zagubionych opowieściach bedzie ich doswiadczac. Zamiast dojść do właściwego celu swej podróży zostają przez los skierowani do wiostki gdzie potomkini tajemniczego człowieka, który przybył z nieba uczy latać miejscowe dzieci. Zna niestety tylko część tajemnicy latania, która jest niewystarczająca do pełnego oderwania się od ziemi, szybowania. Jakuza owladniety legenda doznaje olsnienia; chce zerwac z cywilizacja trzymajac ja zdala od wioski i posiąść tą wiedzę ludzi ptakow.

Poniedzialek 12/02/06. Silent Wedding (2008)
Pięknie przedstawiona historia rumuńskiej wioski, w której to dochodzi do pięknego wesela przerwanego śmiercią Stalina. Mara i Iancu mają się nierozłącznie ku sobie i by zaorzestać waśni jaka się rodziła między ich rodzinami z racji gżdżenia się bez ślubu po katach postanawiają się pobrać. We wiosce tej naczelnik, który uważany jest za totalnego idiotę, z sily wyzszej narzucownej przez Zwiazek Radziecki, naklada narodowa zalobe ktora zakazuje wszelkich zgromadzen, zabaw, (a nawet pogrzebow, gdzie pogrzeb ojca narodow jest jedynym wyjatkiem). Przed autorytetem towarzyszacym naczelnikowi idiocie mieszkancy sie uchylaja, po to tylko by w calkowitej ciszy urzadzic jednak wesele. I tak oblozywszy szklo szmatami, jedzac rekoma by stuce nie dzwonily, przed niema orkiestra odbywaja nieme wesele.

13:39, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 marca 2012
Sen, Kosmita i Pijak

Piatek 02/02/12. Spellbound (1945)
Do szpitala psychiatrycznego Green Manors przyjeżdża Dr Edwardes, który ma objąć stanowisko odchodzącego na emeryturę doktora Murchisona. Dr Edwards bardzo szybko zaprzyjaźnia się z Dr Peterson, uznawaną wcześniej za niedostepną „zimną skałę”, czysty analityczny umysł. Po pewnym czasie Dr Edward doznaje nastepujących po sobie załamań, huśtawek emocji, aż w końcu uświadamia sobie, że nie jest tym za kogo się podaje. Niewiadomym sposobem wmówił sobie, że jest Dr Edwardsem, podczas gdy był jednym z jego pacjentów. Przerażony tym ucieka. Jednakże zakochana w nim już Dr Peterson podąża za nim by przez psychoanalizę odkryć kim jest i czy zrobił to o co się podejrzewa. Otóż okazuje się że prawdziwy Dr Edwart zaginął, a tajemniczy pacjent był prawdopodobnie ostatnio widząca go osoba, tym samym podejrzanym o domniemane morderstwo doktora. Niesamowity klimat starego stylu, ruch kamery, muzyka, prowadzenie dialogów; to wszystko zostało zapomniane, kino zas stało się tylko rozrywką i odsunęło się od sztuki. Hitchcock trzymający bezwzględnie napięcie do ostatniej sekundy filmu oraz Salvador Dali odzwiercieldający senne wizje daja przepiekne wrazenie.

Piatek 02/02/12. The Day the Earth Stood Still (1951)
W Waszyngtonie pojawia się obcy w kosmosu, Klaatu. Przylatuje spodkiem wraz z robotem Gortem. Pragnie przekazać ważną informację kierującym planetą Ziemią. Jednak nie jest to proste; przywódcy wszystkich państw nigdy nie usiąda przy jednym stole, nawet w sytuacji zagrażającej calej Ziemi. Klaatu postanawia więc poznać zwykłych ludzi (możliwe że jak trzech sprawiedliwych Sodomę i Gomorę). Spotyka naukowca, który jest w stanie docenić jego wiedzę i możliwości, który jest w stanie pomóc mu w skupieniu oczu i uszu całego świata na ważnym komunikacie. Jeżeli Ziemianie nadal będą prowadzić wyścigi zbrojeń z użyciem broni atomowej, może to tylko zaszkodzić harmonii wszechświata, który unicestwia i wyklucza tak destruktywne planety. Film mimo że mógł być jednym z kolejnych kartonowych kiczów science fiction, stał się filmem ważnym, kultowym (i to nie dzięki kiczowatości obrazu czy przekazu). Klaatu nie skupiał się tylko na Ameryce, potraktował cały świat jako wielkie skupisko jednostek, tak właśnie jakby obcy ją potraktował. Nalezy kontrolowac zachłannośc w podbijaniu cudzych ziem, bo zagrozi to harmonii, a to moze doprowadzic do kataklizmu.

Piatek 12/03/09. The Lost Weekend (1945)
Don Birnam, pisarz z Nowego Yorku, jest alkoholikiem. Starał się to ukryć przed poznaną wcześniej Helen. Słabość jego, niedocenienie własne, wątpliwości obudziły w nim ponownie jego uśpione co jakiś czas drugie ja. Don pijak pokonuje Dona pisarza. Obraz ten realistycznie przedstawia alkoholika, człowieka chowającego buteki, jedną na wierzchu na stracenie przez walczącego o jego trzeźwości bratem, druga skrzętniej na później, dla rzeczywistego skonsumowania. Taki człowiek wstając o świcie idzie prosto do baru, gdyż ten pierwszy drink jest najważniejszy, ratujący życie. Film ów wywołał szum tak w przemyśle alkoholowym (chcieli słono zapłacic za nieukazywanie tego filmu) jak i w towarzystwach antyalkoholowych, uważających że namawia on do nadmiernego picia.
Kurczy to moja wątrobe, marynuje moje nerki. Tak. Ale co robi z moim umysłem? Zrzuca balast za burtę pozwalając się wznosić. Nagle staje powyżej normalności. Staje się niezrównany. Idę jak linoskoczek na wodospadem Niagara. Jestem jednym z wielkich. Jestem Michaelangelo, który modeluje brodę Mojrzesza. Jestem Van Gogh'iem malującym przeczyście promienie słoneczne. (...) A Trzecia Aleja staje się Nilem, na którego widocznym końcu unosci się barka Cleopatry.


15:00, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 stycznia 2012
Rozpad atomu wegla

Niedziela 11/05/04. Revolutionary Road (2008)
Frank (Leonardo DiCaprio) poznaje April (Kate Winslet). Nastepuje zakochanie, dzielenie sie marzeniami, rozpedzanie drugiego w dazeniu za szczesciem, a potem wienczace wszystko malzenstwo. Co moze sie nie udac? Frank robi kariere a April nie. Czy tylko dlatego ze zachodzi w ciaze, ze decyduja sie na dzieci i postanawiaja prowadzic zycie mieszkanca nudnej amerykanskiej suburbii rezygnujac z wielkich prodrozy, szalenstw, poczucia wolnosci? Mowi sie ze wolnosc jest w milosci, ze nie trzeba sie przemieszczac by podrozowac. By wskrzesic swoje zycie, napiete niezaspokojonymi potrzebami i niespelnieniami, postanawiaja zrealizowac marzenie, zamieszkac razem w Paryzu. Mialaby by to byc ucieczka z pustego, powtarzalnego zycia do pelnego niespodzianek iskrzacego zycia. Wszyscy znajomi uwazaja ta decyzje za niedojrzala i jedynie niestabilny psychicznie syn bylej wlascicielki (niepokojacy Michael Shannon) popiera ich w szalenstwie. Niestety Frank dostaje smakowita oferte w pracy, a April znowu zachodzi w ciaze. Mozliwym wyjsciem bylaby aborcja, kariera zas, nowe stanowisko nie musi przekreslac ich szczescia w Paryzu. Niestety. Bezdyskucyjne gromienie April przez Franka (mozliwie falszywie krytykujac pomysl na aborcje, majac wielka chrapke na smakowity awans ktory ma juz w kieszeniu) doprowadza ja do wzieca rzeczy w swoje rece. Sama na sobie przeprowadza aborcje; w efekcie umiera.

Czwartek 11/01/14. The Painted Veil (2006)
Walter (Edward Norton) mikrobiolog, zakochuje sie w Kitty (Naomi Watts). Ona przyjmuje jego zareczyny, wychodzi za niego, ale bardziej po to by sie od swojej rodziny oddalic, niz z wielkiego uczucia ku Walterowi, ktorego i tak dopiero co poznala. Malzenstwo zbyt szybko zawarte peka wewnetrznie. Kitty zdradza Waltera, on zas, by sprowadzic malzenstwo ku wiekszej zagladzie, by ukarac zone, nie wazac na narazanie samego siebie, Walter doprowadza do tego by Kitty pojechala z nim do Shangaju, gdzie on ma prowdzic badania nad opanowaniem rozrastajacej sie tam epidemii cholery. Rozpoczyna sie psychiczna tortura. Para laduje w odcietym, zagrozonym cholera punkcie. Wszystko zalezy od woli Waltera, od jego nasycenia sie zemsta, zimna tortura, ktora sobie tez zadaje. W koncu, w dole zalosci bez wyjscia odnajduja jednak milosc. Niestety za pozno na milosc, ktora dopiero powstala, prawdziwsza od ulotnego zakochania, ktora rozkwitac dopiero zaczyna. Walter umiera, a Kitty wraca do domu i zyje sama z synkiem, w wielkiej pamieci o malzonku.

Sroda 11/12/21. Blue Valentine (2010)
Oto ewolucja zwiazku. Cindy poznaje niespodziewanie Deana (Ryan Gosling). Z lekkimi jej oporami staje sie on iskierka w jej niemagacym znalezc energetycznego celu zyciu. Gdy Cindy dowiaduje sie jest w ciazy, bez watpienia z poprzednim parterem, chce usunac dziecko. W ostatniej jednak chwili rezygnuje, a Dean sklada jej piekna obietnice. Staja sie rodzina. Rodzi sie coreczka, a zycie ma byc juz piekne i tylko smierc moze ich rozlaczyc. Cos sie jednak przestaje dziac; powstaje brak, ktory sie powoli, nieodwolalnie rozrasta. Poswiecenie Deana, ktory odsuwa swoje fascynacje, marzenia, ktorego fascynacja, idealem, powolaniem, z ktorego czerpie szczescie jest bycie mezem i ocjem, jego rola przestaje dzialac, przestaje wystarczac. On moze i promieniuje, ale promienie przestaja dochodzic do Cindy. Z niejasnych przyczyn Dean jest nieustannie odpychany, nieprzyjmowane sa jego uczucia przez Cindy. Maja juz tylko dziecko, ktore z osobna kochaja. Milosc jednostronna nie jest juz miloscia. Jaki stad wniosek? Znana historia, ze w tle pelnych niespelnien uczucie okazuje sie zbyt slabe i zwiazek powstaly upada, gorzknieje. Tlem niespelnien jest Dean, ktory za bardzo sie poswieca rodzinie, nie rozwijajac swoich zagrzebanych fascynacji, nie pobudzajac swojego potencjalu oraz Cindy, ktora z powodu ciazy nie skonczyla medycyny i zostala pielegniarka. Gdyby ciazy nie bylo nikt nie musialby by sie starac i poswiecac. No i pozostaje proste, by kochac innych trzeba kochac siebie i zadbac o swoje szczescie by opierajac sie na nim uszczesliwiac tych, ktorych przez uszczesliwianie (przyczyna zlewa sie ze skutkiem) (po)kochamy. Nie mozna budowac szczescia tylko na obecnosci drugiej osoby (lub powstalej z tego powodu rodziny).


12:29, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 grudnia 2011
Milosc w trudnych czasach

Poniedzialek 11/07/04 - Bent (1997)
Film rozpoczyna się  w czasie eksterminacji SA, w czasie Nocy Długich Noży. Max i Rudy, para kochanków, żyje w dekadenckich dzielnicach Berlina. Na nieszczęście niewierny Max sprowadza sobie kochasia z SA i doprowadza to do nieszczęsnego znalezienia ich kryjówki przez gestapo. Od tej pory muszą się ukrywać, gdyż w niedługim czasie zaczynają być organizowane przez oddziały SS łapaki. Żydzi, cyganie, homoseksualisci zbierani sa jak bydlo i zawożeni do obozów koncentracyjnych. Gdy Max i Rudy trafiają do teakiego transportu Max by chronić swoją skórę wypiera się znajomości, miłości do swojego kochanka, wypiera się homoseksualizmu. Wie, że musi przeżyć za wszelką cenę, nawet cenę zdrady. Bo co jest ważniejsze w czasie wojny, w sytuacji eksterminacji, własna, czy ukochanej osoby życie? Max wybiera własne życie. Woli być nazanczony żydostwem niż homoseksualizmem. Wie jednak, że w całkowitej samotności nie przeżyje. Poznaje Horst’a, homoseksualistę, który się swych wartości nie wyparł. Pomaga Hosrstowi by uczynić go swoim partnerem niedoli w przedarciu się przez walkę o życie. Załatwia mu i sobie pozbawioną sensu pracę, która jego zdaniem piekło uczyni bardziej znośnym. W odosobnieniu w obozie koncetracyjnym zostaja kochankami, uprawiajacymi miłość bez dotyku, za pomoca rozmowy, słów i wyobraźni.

Piatek 11/03/11 - Mother Night (1996)
Howard Cambell, amerykański dramaturg mieszkajacy przed wojną w Austrii, zostaje zwerbowany przez amerykanski wywiad. Majac niesamowite umiejetnosci literackie, ma za zadanie stać się nazistowskim propagandystą, wygłaszającym w berlińskiej radiostacji rasistowskie, krystalicznie aryjskie audycje przemówienia. Czyni to z wielką sztuką umieszczając w nich zaszyfrowane informacje podkopujące suksesję niemiecką. Gdy wojna się kończy tylko jedna osoba jest w stanie udowodnić prawdę o nim, ale jest to jednak niemożliwe. Przez to, że w czasie wojny uważany był za nieugiętego i dumnego ze swoich poglądów nazistę, będąjest w rzeczywistosci wrogiem III rzeczy, Harry ma pozostać do końca życia z mianem nazisty. W czasie wojny z żoną tworzą samowystarczalną wyspę w morzu wojennej zawieruchy. Nic nie jest dla niego tak ważne jak ta więź, która zostaje rozerwana. Po wojnie, mieszkajac w Nowym Yorku, zostanie dotkniety swoja historia falszywego nazisty, przygnieciony duchem jedynej milosci. „Musisz uważać kogo udajesz, bo w rezultacie bedziesz udawal ze zyjesz.”

Wtorek 11/11/22 - The Reader (2008)
Chlopak, nastolatek, Michael poznaje przypadkiem kobiete. Sa to lata szesciesiate, powojenne. Pomaga mu, gdy ten zapada na szkarlatyne, odwozi go do domu. W podziekowaniu Michael obdarowuje ja kwiatami. Ona zas, niejako odczuwajac jego nieuksztaltowane pragnienia, popycha go do urzeczywistnienia ich. Staja sie kochankami. On jej czyta literarure (niezawsze) piekna, ona slucha, a potem sie kochaja. Pozniej, po tak krotkim romansie, po zniknieciu Heleny, Michael przypadkiem jako student prawa trafia na sale rozpraw. Jest rok 1961 i w Niemcy biczuja same siebie stawiajac przed sad tych, przeciw, ktorym dowody o uczestnictwie w eksterminacji ludzi w obozach koncentracyjnych sa wystarczajaco silne, by ich zgodnie z prawem ukarac, dla przykladu (bo moralnosc jest oplynna jest na tyle plynna ze nie wystarczajaca). Jedna z tych osob jest Hanna. W czasie wojny byla strazniczka wiezienna w obozie koncetracyjnym. Czy w takim wypadku inaczej mozna spojrzec na winna i jak bardzo winna? Niemcy urodzeni na poczatku zeszlego stulecia sa przeciez wspolwinni, wszyscy. Wszyscy? Ktos wiedzial , kto sie domyslal, kto mogl sie dowiedzie, kto nie chcial nic wiedziec?

16:11, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 sierpnia 2011
Dziwne, nierealne pytania

Czy Święty Mikołaj chłostał dzieci na śmierć?
Niedziela 11/06/19 -
Rare Exports: A Christmas Tale (2010)
W Finlandii, we wiosce łowców reniferów, pojawił się pewien naukowiec chcący odkopać największy kopiec-grobowiec na świecie. Wysadzając sekretny grobowiec okazuje się jednak, że to co zostało tam zakopane nadal żyje. Niedługo po tym myśliwi odkrywają, że renifery (od których zależy ich życie) są w niewytłumaczalny sposób zabijane. Jednocześnie, na początku w formie tylko plotek, dowiadują sie o zaginięciach kolejnych dzieci. Mieszkaniec grobowca bowiem jest podobno źródłem mitu o Świętym Mikołaju, jest nieludzkim stworzeniem, krwawym gigantem, który zamiast nagradzać dzieci, chłosta je na śmierć i zjada. Pomogają mu w tym pomocnicy świętego Mikołaja, wynaturzeni, wychudzeni brodaci starcy obdarzeni niesamowitym węchem, potrafiący wyczuć dzieci, odnaleźć i porwać je dla swojego pana.

Czy jedząc nienarodzone dzieci można osiągnąć wieczną młodość?
Poniedzialek 11/05/09.
Dumplings (2004)  
Bogata kobieta, Pani Li, czując nadchodzącą starość, czując jak pasja z jaką spoglądał na nią jej małżonek gaśnie, dowiaduje się o pewnym sposobnie na odzyskanie młodości. Pewna kobieta, Ciotka Mei w mieszkaniu swoim, indywiduwalnie dla klienta według swojej sekretnej receptury przyżądza specjalne pierożki, podając je świeżo ugotowane klientowi. Przyżądza ja na oczach klienta, czyniąc ze zwykłej produkcji pierożków specjalny, choć odarty ze starodawnych otoczek obrządek. Pierożki prócz specjalnego ciasta o dokładnie odmierzonych składnikach i szczególnym sposobie zaczyniania, zawierają w sobie to, co naistotniejsze w nich, nadzienie z nienarodzonych dzieci pochodzące z kliniki aborcyjnej, gdzie to ciotka Mei niegdyś pracowała. Otóż najżywszym dowodem działania tych magicznych pierożków jest sama ciotka Mei, wyglądająca zaledwie na 20 lat, mając, jak sama oświadcza około 100 lat. Czując skutek, lecz bardzi nikły, pani zamawia u ciotki Mei coś specjalnego. Udaje się jej zdobyć 5 miesięczny płód dziecka dzieczynki zapłodnionej przez własnego ojca. Film bynajmniej nie wydaje się być horrorem. Z lekkością są ukazywane płody przemieniane w pierożki. Dramat tu jest delikatnym jedynie smutkiem, a tematyka jednoznacznie przerażająca nie wydaję się być taką ekranie.

Czy za pomocą specjalnego płynu można wskrzesić (świeżo) umarłego?
Czwartek 11/04/28.
Re-Animator (1985) 
Film ten oficjalnie jest horrorem, ale znajdując się na granicy śmieszności, nieprzeraża. Oparty jest na opowiadaniu H.P.Lovecraft’a o naukowcu łamiącym wszelkie normy moralne, który pragnie tylko jednego, umieć wskrzesić umarłych, dowodząc tego, że życie można odtworzyć. Tworzy płyn, który wstrzykiwany zaraz po śmierci, przywraca do życia, czyniąc jednak to co żyło, bardziej drastycznym, przerażającym. Herbert West, bo o nim tu mowa, przybywa do Uniwersytetu Mikatonic (fikcyjnego w fikcyjnym mieście Arkham) by kontynułować studia medyczne przerwane (przez nieudany eksperyment) w Szwajcarii. Dosyć szybko ukazuje swoją ekscentryczność tak na zajęciach, dowodząc profesorowi Hillowi że czas rozpoczęcia obumierania mózgu jest dłuższy niż się obwieszcza, tak i u sublokatora, u którego wynajmuje pokój, na którego to kocie podejmuje kolejne eksperymenty wskrzeszania. Prowadzi to do wykorzystania medykamentu na świeżo odciętej głowie profesora Hilla w celu odowodnienia jego skuteczności. Rozpoczyna to walkę nad panowaniem nad medykametem, kluczem do kontroli zmarłych.

14:04, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 czerwca 2011
Matczyność

Wtorek 11/05/10. I Killed My Mother (2009)
Piekny wschodzący artysta z Kanady, Xavier Dolan dokonał dzieła opisującego związek syna z matką, lekko biograficzny. Hubet, nastolatek, nie może sie pogodzić żyjąc pod jednym dachem ze swoją matką Chantale. Jego zdaniem nie rozumie ona jego potrzeb, stara się ją kochać, ale nie potrafi kochać ją miłością syna do matki. Powstające ciągłe kłótnie między nimi prowadzą do tytułowego stwierdzenia. Hubert, mając opisać w szkole czym sie jego matka zajmuje, pyta się nauczycielki Julie, czy może napisać o swojej ciotce, bo jego matka nie żyje. Hubert uśmiercił swoją matkę słowami. Julie, zaczyna się żywo interesować chłopcem, który ma tak dziwny stosunek do matki. Jej zainteresowanie, lekka przyjaźń odwzajemniona nie ma jednak racji bytu, po pierwsze z racji różnicy wieku (co w filmach francuzkojęzycznych jakoś nie stanowi problemu) a po drugie, Hubert, czego nie ogłasza wszem i wobec, jest homoseksualstą, w dobrym związku ze swym przyjacielem ze szkoły Antonin’em. Narastający konflikt doprowadza do tego że matka i ojciece (który pojawia się w jego życiu tylko raz na kilka lat) postanawiają oddać go do szkoły z interenatem. Wprowadzają Hubereta w tym większą nienawiść do rodziców, do świata. Jest jednak coś czego największe kłótnie między matką a dzieckiem nie zmieją. Gdy wściekły Hubert odchodzi do autobusu mającego go odwieść w odosobnienie od swogo miasta, od swego chłopaka, wytrzykuje do matki, Co byś zrobiła gdybym dzisiaj umarł? Matka odpowiada bez wachania, choć niesłyszalnie dla Huberta: Umarła bym jutro.

Środa 11/05/25. The Unknown Woman (2006)
Giuseppe Tornatore nakręcił pełen dramatyzmu i tajemniczości, przejmujący film o pewnej kobiecie Irene, dla której życie wcale nie było łaskawe. W miarę oglądania filmu dowiadujemy się, że jest Ukrainką szukającą za wszelką cenę pracy w pewnej kamienicy jako sprzątaczka. W bardzo pociętych reminiscencjach widzimy, że była kiedyś prostytutką, że zakochała się w pewnym robotniku, że była terroryzowana przez swojego alfonsa Mold'a. Jako już sprzątaczka zaczyna ubiegać się o pracę jako pomoc domowa w pewnym konkretnym mieszkaniu. Trochę okrutnymi sposobami dopina swego, mając nadzieję, że zostanie jej to przebaczone, że ludzie ją zrozumieją. Zaczyna opiekować się domem małżeństwa Adacher, a tym samym staje się opiekunką  ich córeczki o imieniu Thea. Irena podejrzewa iż Thea jest jej rodzoną córką, która to, gdy Irena była jeszcze prostutka, została jej tuż po porodzie odebrana i sprzedana do adopcji. Gdy nawiązuje coraz lepszy kontakt z Theą, gdy opiekując się nią zaczyną ją wychowywać prawię jak swoją, Irenę odnajduje Mold. Swoje życie z nim zakończyła zadając mu w przeszłości śmiertelne (jak miała nadzieję) ciosy sztyletem, uciekając z jego pieniędzmi. O nie to właśnie upomina się Mold, którego jak widać tak łatwo nie jest zabić. Kompikacje te nie zmieniają jednak związku jaki w krótkim czasie się stworzył między Ireną i Thea.

Poniedzialek 11/05/23. Pieces of April (2003)
April (Katie Holmes) była złym dzieckiem. Tak ją wspomina Joy (Patricia Clarkson), jej chorująca na raka matka. April mimo tej braku sympatii zaprasza swoją rodzinę do swojego malutkiego mieszkania na Święto Dziękczynienia by pokazać całej rodzinie, że nie jest tylko kłopotliwym wyrzutkiem, by zmienić ten obraz w ich oczach. Ojciec (Oliver Platt), wiecznie szukający dobrych chwil z April, matka zrzędliwa, córka Beth, śpiewaczka woląca się wystrzegać problemów ze strony April, fotografujący syn Timmy, oraz pamiętając tylko szczęśliwe chwile babcia – w takim składzie udaje się rodzina na długą podróż do April. Tylko ojciec jest tak na prawdę szczątkowo optymistyczny. Prowodująca matka nie potrafi jednak znaleźć w przeszłości chwili szczęścia spędzonej z April. Bohaterka nasza jest jednak pełna nadziei. Ma nowego chłopaka (lepszego od poprzedniego dealera narkotyków) jest w swym chaosie niespodziewanie przygotowana (dzięki pomocy sąsiadów piękących na zmianę jej indyka). Czy zwycięży bezwarunkowa miłość czy zgryzota matki?

15:54, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
sobota, 11 czerwca 2011
Targanie

sobota 27/02/10. Love Liza (2002)
Główny bohater Wilson (Philip Seymour Hoffman) nie może się pozbierać po samobójstwie swojej żony. Znajduje jej list pożegnalny,  ale nie znaduje siły na to by go otworzyć. Jego teściowa (Kathy Bates) stara się przez niego dotrzeć do listu, stara się dowiedzieć się dlaczego jej córka tragnęła się na swoje życie; on zaś stara się unikać z nią wszelkiego kontaktu, unikać jakiegokolwiek odniesienia do jego tragedii. Oboje są zdruzgotani, ale są zdruzgotani osobno. Ciężko kogoś tak bliskiego stracić nie wiedząc dlaczego, starając się dowiedzieć, że przyczyną nie jest to co kołata nam się szaleńczo w głowie. Wilson z dnia na dzień zaczyna popadać w coraz większe uzaleznienie od inchalacj oparami benzyny. Zamiast zmierzyć się z życiem, z nowym projektem w pracy, zasiada z dwójką nastolatków i odcina się od świata, zabija ból. Przypadkiem, zbiegiem głodu „inchalacji” i utrzymania twarzy przy zakupie kolejnej porcji benzyny, oświadcza sprzedawcy, że potrzebuje go do silniczka spalinowego swojego nowego modelu zdalnie sterowanego samlotu. Z musu niejako zaczyna interesować się modelarstwem. Chwilowo pasja ta odwleka jego spiralne staczanie się w mroczną rozpacz.

Wtorek 19/05/10. Wilbur Wants to Kill Himself (2002)
Wilburn jest uzależniony od codziennego poczucia wewnętrzengo zdruzgotania. Życie przedziela kolejnymi nieudanymi próbami samobójczymi. Jego starszy brat Harbour (ochraniać) opiekuje się nim, utrzymając go na powierzni życia. Nierozłączni bracia odziedziczają po zmarłym ojcu antykwariat. Pełen jest stosów nieskatalogowanych skarbów czytelniczych. Pewnego dnia w ich zyciu pojawia się Alice (Shirley Henderson), niesamowicie nieprzystosowana, żyjącą na granicy ubóstwa. Pracuje jako sprzątaczka w szpitalu, antykwariat zaś często odwiedzała sprzedając w nim książki pozostawione po zmarłych pacjentach, książki po które nikt się nie upomniał. Wilbur nie chce wchodzić w drogę szemrząco rozwijającego sie związku Harbour’a i Alice. Jednak nie jeste w stanie zapanować nad pewnym magnetyzmem. Pojawienie się Alice oddala go bowiem od poważnego myślenie o samobójstwach. Czuje, że ona może obdarować go spokojem.

Sobota 10/07/24 - Dirty Filthy Love (2004)
Jest to historia człowieka dotkniętego zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym w połączeniu z zespołem Tourette’a.   Mark (Michael Sheen) rewelacyjny niegdyś architekt popada w zapętlenia ruchowe, wchodzenie po schodach w sekfencjach, tiki nerwowe, niespodziewanie rzucane przekleństwa. Jego żona Stevie prosi go by się wyprowadził, by przez jakiś czas żyli osobno póki on nie uzyska spokoju w sobie, a ona nie uzyska właśniwej odpowiedzi na ich rozpadający się związek. Nadomiar złego Mark traci pracę. Bezrobotnego, odtrąconego przygarnia jego njlepszy przyjaciel Nathan.  Po wizycie u lekarza który jego zachowania tłumaczy podejrzeniem o góza mózgu Nathan spotyka Charlotte (Shirley Henderson), która rozpoznaje w nim prawdziwe powody jego zachowania. Zaprasza go na spotkanie z takimi samymi ludźmi jak on. Spotkania te pomagają mu opanować jego nerwice i czuje, że jest już gotów na spotkanie z zoną. Jednak kolejne zdażenia, które zbytnio optymistycznie interpretuje doprowadzają go nawrotu nerwic i coraz głębszego ich zaostrzenia, aż do zupełnego odcięcia sie od świata. Wydobyć go z tego może tylko ta osoba, która jest taka jak on, która walczy z czymś niezrozumiałym wyrywającym się z wewnątrz. Michael Sheen uczynił w tym filmie arcydzieło ze swojej roli.

22:30, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 czerwca 2011
Niedokończone miłości

Czwartek 10/12/02. Chungking Express (1994) 
Czasami brak nam szczęścia w miłości. Kiedy mi się nie poszczęści, idę pobiegać. Ciało pozbywa sie wody gdy biegasz więc nie starcz jej na łzy.
Początkowym zamierzeniem filmu były trzy historie miłosne. Skończyło się na tym, że powstały dwie, albo nawet mały wstęp w formie pierwszej historii i przejście do drugiej, obejmującej większość filmu. Trzecia historia przekształciła się w osobny film Fallen Angels (1995). Chungking Express poprzez narrację policjanta 223 wprowadza nas w sposób bardzo rozciągnięty, senny i poetycki do pierwszej historyjki. Przypadkiem spotyka on kobietę w blond peruce, balansującej na granicy prawa. Policjant 223 często zatrzymuję sie w barze z przekąskami i z niego to dzwoni do swojej dziewczyny, z którą rozstał się w prima aprilis. Nie będąc pewnym czy to żart wyznacza sobie datę pełnego z nią pożegnania na 1 maja. Zbiera ananasy w puszce z datą ważności 1 maja by tego dnia upewnić się co do jej uczuć i zjeść wszystkie ananasy zbierane każdego dnia, przez cały miesiąc. Druga historia obraca się wokół tego samego baru. Policjant 633 również zmierza się z rozstaniem z dziewczyną, ze stewardessą. W barze spotyka Faye, nową ekspedientkę. Jego stewardessa zostawia list w barze, który całkiem naturalnie każdy już przeczytał, który zobowiązuje się dostarczyć Faye. Jest tam klucz do mieszkania policjanta 633 oraz słowa rozstania. Faye odwleka jednak to i zamiast tego zaczyna odwiedzać jego mieszkanie podczas jego nieobecności, dokonując bardzo nieznacznych zmian, kupując nowe klapki, wrzucając dodatkową rybkę do akwarium, sprzątając. On jednak tego nie dostrzega, nawet gdy zamienia jego przyzwyczajenia kulinarne zamieniając etykiety puszek.

Wtorek 10/12/14. The Virgin Suicides (1999)
Film ten jest enkranizacją powieści Jeffreya Eugenidesa, a przeniosła go na ekran Sofia Coppola. Skupia się on na pięciu nastoletnich siostrach mieszkających w katolickiej rodzinie w latach siedemdziesiątych w Grosse Pointe, w Michigan. Zbytnia opieka i ochrona rodziców, odgradzających je od świata zewnętrzengo, czyni je zagadkowymi dla otoczenia, dla ich nastoletnich znajomych. Każda z dziewcząt ma swojego tajemniczego wielbiciela, z których to każdy jednak przez nadopiekuńczość rodziców nie może się w pełni im objawić. Siostry Lisbon (bo takie jest jej nazwisko)  rozwiewają więc tylko wokół siebie efemeryczne obietnice,  napełniając tajemnicą sny chłopców. Najmłodsza i najcichsza z sióstr, Cecylia, ukazuje pewną problematykę tej spokojnej rodziny popełniając samobójstwo, na szczęście nie udane. W celu poprawienia jej emocji rodzina postanawia wyprawić urodziny zapraszając chłopców ze szkoły. Kończy się to jednak tym, że Cecylia po raz drugi podchodząc do samobójstwa, tym razem  nieodwołalnie je popełnia. W efekcie rodzina Lisbon jeszcze bardziej zamyka sie na świat zewnętrzny. Odgradzając jednak, rodzice nastawiają swoje córki na większe niebezpieczeństwa, zmuszając ich do przekraczania kolejnych granic. Ich odgrodzenie nie zamyka świata przed nimi, ale jeszcze bardziej zwiększa ku niemu głód.

czwartek 10/10/15. Eastern Plays (2009)
Kamen Kalev stworzył film o swym przyjacielu Christo, w którym to główny bohater wciela się w samego siebie. Film jest nakręcony w dzielnicy Christo, w mieszkaniu Christo. Jego byłą partnerkę gra również jego była partnerka. Christo, rzeźbiarz, który mówi, że czuje, jakby zostawił swoją duszę w lodówce, pewnego wieczoru staje w obronie turystów, pewnej rodziny. W ten sposób poznaje Isil (Saadet Isil Aksoy), piękną dziewczynę z Turcji. Rodzicom nie podoba się to, że rowija się między nimi uczucie, nawet mimo tego, że Christo, (choć żaden z niego bohater) obronił ich przed rabunkiem, a może i gwałtem. Tego samego wieczoru, tuż przed napadem, Christo wyzbyty jakichkolwiek emocji na pozornie romantycznej kolacji rozstaje się ze swoją dziewczyną. Dziwnym jest, że mimo takiego wyprania z uczuć tak bardzo zapałał do pieknej turczynki. Isil i Christo wpadają w zagłębione rozmowy, dyskusje, o nieprzebudzonych ludziach o chorych, zakarzonych, niezrowych duszach. Sam Christo potrzega siebie jako człowieka nieodnajdującego odrobiny dobra w sobie. Był kiedyś heroinistą i żyjąc bez narkotyków stał się nieistniejący, pusty, od-emocjonowany. Isil jest jego odrodzeniem. Pozornie przeciwstawny jego postaci jest młodszy brat, który wplątał się w rasistowską grupę, napadającą przyjezdnych turystów, Turków, między innymi na rodzinę Isil (takie to zapętlenie). Itso, nie jest może dla swego brata opcją do życia, jednak są razem, są dla siebie jak bracia. Nasekomix (wokalistka Adronia Popova) sworzył muzykę do tego filmu, piękny wiodący utwór Inject me with love
. W 2009 roku film ten otrzymał nagrodę za rolę główną na festiwalu w Tokyo.

11:35, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 kwietnia 2011
SNY

Sroda 10/12/08. The Cell (2000)
Film opowiada o niekonwencjonalnej terapii, pomocy psychologicznej, psychiatrycznej ludziom w śpiączce, poprzez wchodzenie w ich sny. Pani doktor, psycholog dziecięcy, Catherine (Lopez) prowadzi właśnie badania nad pewnym chłopcem, gdy seryjny morederca Carl (Vincent D’Onofrio) zapada w śpiączkę nim objawia FBI lokalizację swej ostatniej ofiary. Pani doctor jest ostatnią deską ratunku. Musi ona wejść w umysł seryjnego mordercy. Dotychczas czyniła to z dziećmi. Tym razem nie dość, że jest to dorosła osoba, ale w dodatku jest to seryjny morderca o śmiertelnie niebezpiecznej świadomości. Catherine wchodzi w przemieszanie dziecięcej psyche jak i morderczej psyche Carla, wodzona dziecięcą strony, według której chce oprzeć swoje poszukiwania, wpada w pułapkę morderczej i potwornej. Film nie jest może rewelacyjny jeżeli chodzi tak o scenariusz jak i o gre aktorską (za wyjątkiem Vincenta D’Onofrio, który często podejmuje się niekonwencjonalnych ról i zawsze z genialnym skutkiem). Otóż głownym atutem jest tu malowniczość, chorobliwe wizje senne, które zapadają głęboko w pamięć. Reżyser Tarsem Singh oparł wizje senne na instalacjach Damiena Hirsta "Some Comfort Gained from the Acceptance of the Inherent Lies in Everything", Odd Nerdrum "Dawn" oraz H.R. Giger "Schacht". Reżyser ten stworzyl rowniez równie kreatywny film "The Fall", oraz teledysk Losing My Religion.

Poniedzialek 11/01/03. Paprika (2006)
Kolejny film o naukowej próbie wejścia w sen pacjenta. Jest to animowana manga. Film oparty jest na powiści. DC Mini jest urządzeniem, za pomocą którego można wejść w sen pacjenta, w jego podświadome myśli. Jedna z główna terapeutka tego projektu, doctor Atsuko Chiba zaczyna urzywać tego urządzenia nielegalnie, posługłując się wówczas swoim alter ego Paprika. Między innymi pomaga detektywowi Toshimi rozwikłać zagadkę jego powtarzającego się snu. Cały zespół stara się o pozwolenie od rządu na rozszerzenie badań. Niestety, tuż przed zatwierdzeniem, trzy prototypy DC Mini zostają skradzione.W złych rękach urządzenie to może wyczynić niepowetowane straty w świadomości wielu ofiar. Zaraz po informacji o kradzierzy, szef departamanetu badań, doktor Shima popada w nonsensowną bablaninę i wyskakuje przez okno. Badając jego sen, psychotyczną paradę kroczących przemiotów, obiektów, grających na instrumentach zwierząt, odrywają pomiędzy zabawkami na paradzie Himuro, asystenta wynalazcy DC Mini. Staje się on głównym podejrzanym. Poszukiwania przeplatają się niespodzewanymi przeskokami między jawą a snem. Badacze wraz z pomocą dotektywa Toshimi, wodzeni za nos, widzą jak coraz więcej ludzi z departamentu popada w szaleńcze zwariowanie kończące się skokiem z dachu budynków, a senna wizja psychotycznej parady powoli zaczyna realnie wkraczać do miasta. Wybudzony z apatycznej śpiączki doktor Shima przywołuje alter ego Atsuko, Paprike, gdyż ona, jako istota nie do końca realna, może przez podświadomość społeczną zwalczyć źródło które zaczyna zatruwać całe miasto. Paprika nieoczekiwanie odseparowuje sie od jestestwa Atsuko i wraz ze wszystkimi podejmuje walkę w świecie gdzie sen i jawa stworzyły jedną, zmieszaną rzeczywistość. Film został stworzony prez Satoshi Kona, nieżyjącego już twórcy wielu niecodziennych obrazów.

Widziany kilka razy. Waking Life (2001)
Animacja szczegolna wyrezyserowana i napisana przez Richarda Linklatera. Jest to
animacja rotoskopowa, polegająca na obrysowywaniu wcześniej nagranego filmu animacją. Oczywiście bardzo pracochłonne to zajęcie, ale pozwala na dodanie do nakręconego filmu rozmazań, wynaturzeń wcześniej filmowanych twarzy, ukazywanie ich innymi technikami, od wiarygodnego odwzorowania, po zupełną abstrakcją. Taki własnie jest ten film. Historia, zaraz po zabawie dziecięcej w niebo i piekło, pięknej wstawce muzycznej, zaczyna się pojawieniem głównego bohatera, który zaczyna spotykać ludzi, którzy wykładają mu swoje filozoficzne, naukowe, życiowe myśli, historie. Przepływa tak od postaci do postaci, czasami znikając zupełnie z akcji filmu, czasem pojawiając sie w swoim pokoju, w swoim łóżku, po to tylko by uświadomić sobie że nadal śni. Rozmowy dotyczą pojęcia rzeczywistości, wolnej woli, sensu życia, związków międzyludzkich, egzystencjalizmu, oraz teori snu świadomego, takiego, którym my kierujemy, decydujemy, świadomi tego że śnimy. Film genialny.

19:57, czokczok , Film
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 17